ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انسولین لیسپرو Insulin Lispro

نام های تجاری: هومالوگ هومالوگ کوییک پن ادملاگ لیومجو

موارد مصرف

انسولین لیسپرو با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد دیابتی استفاده می شود. کنترل قند خون بالا از آسیب به کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل دیابت همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد.

انسولین لیسپرو محصولی ساخته بشر است که شبیه انسولین انسانی است. این دارو جایگزین انسولین بدن می شود. انسولین لیسپرو، سریعتر شروع به کار می کند و مدت زمان کمتری نسبت به انسولین رگولار موثر است. این دارو با کمک به ورود قند خون (گلوکز) به سلول ها، باعث می شود بدن بتواند از گلوکز برای تامین انرژی استفاده کند.

این دارو معمولاً همراه با یک محصول انسولین با اثر متوسط ​​یا طولانی مدت استفاده می شود. انسولین لیسپرو همچنین ممکن است با سایر داروهای خوراکی دیابت (مانند سولفونیل اوره آز مانند گلیبوراید یا گلیپیزاید) استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود، مسئول کنترل دیابت یا پزشک داروخانه بپرسید.

تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پزشک معالج خود، مسئول کنترل دیابت یا پزشک داروخانه بپرسید و روی بسته را مطالعه کنید.

قبل از استفاده، این محصول را از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر کدام از این تغییرات، از انسولین استفاده نکنید. انسولین لیسپرو باید شفاف و بی رنگ باشد.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. محل تزریق خود را هر بار تغییر دهید تا خطر مشکلات یا آسیب در زیر پوست (به عنوان مثال، چاله ها / توده ها یا پوست اضافه) کاهش یابد. انسولین لیسپرو ممکن است در ناحیه معده، ران، باسن یا پشت بازو تزریق شود.

به پوست قرمز، متورم، خارش دار یا آسیب دیده تزریق نکنید. انسولین را سرد تزریق نکنید زیرا می تواند دردناک باشد. پیش از تزریق انسولین ظرف آن را در محیط اتاق قرار دهید تا به دمای محیط برسد.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً 15 دقیقه قبل از خوردن غذا یا بلافاصله بعد از غذا، زیر پوست تزریق کنید. از طریق وریدی یا عضلانی اجتناب کنید زیرا ممکن است افت قند خون (هیپوگلیسمی) رخ دهد. از آنجا که این انسولین سریع عمل می کند، تغذیه نادرست بعد از دوز انسولین نیز ممکن است منجر به پایین آمدن قند خون شود. در صورت کمبود قند خون از تزریق خودداری کنید. بعد از تزریق محل را مالش ندهید.

تزریق وریدی انسولین لیسپرو فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود زیرا ممکن است افت قند خون رخ دهد.

اگر به شما توصیه می شود این انسولین را با پمپ تزریق، استفاده کنید، بروشور راهنمای دستورالعمل پمپ تزریق را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک متخصص بپرسید. از قرار دادن پمپ یا لوله آن در معرض تابش مستقیم نور خورشید یا سایر منابع گرما خودداری کنید. اگر از پمپ انسولین استفاده می کنید، انسولین را رقیق نکنید.

این محصول ممکن است فقط با برخی دیگر از محصولات انسولین مانند انسولین NPH مخلوط شود. همیشه انسولین لیسپرو را ابتدا با سرنگ بکشید، سپس انسولین با اثر طولانی مدت را بکشید. هرگز مخلوطی از انسولین های مختلف را به داخل ورید تزریق نکنید.

در مورد اینکه کدام محصولات ممکن است مخلوط شوند، روش مناسب برای مخلوط کردن انسولین و روش مناسب تزریق مخلوط انسولین با متخصص خود مشورت کنید. اگر از پمپ انسولین استفاده می کنید انسولین را مخلوط نکنید.

اگر به شما توصیه شود قبل از استفاده، مایعات مخلوط كننده را به انسولین لیسپرو اضافه كنید، اززشک متخصص در مورد روش صحیح رقیق كردن انسولین سوال كنید. مارک ها یا انواع انسولین را بدون راهنمایی گرفتن از پزشک در مورد چگونگی انجام این کار، تغییر ندهید.

دستگاه قلم خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر سوزن عوض شده باشد. ممکن است به افراد دیگر عفونت جدی بدهید یا از آنها عفونت جدی بگیرید. بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را با خیال راحت ذخیره کنید و دور بیندازید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. هر دوز را بسیار دقیق اندازه بگیرید زیرا حتی تغییرات اندک در مقدار انسولین نیز ممکن است تأثیر زیادی بر قند خون بگذارد.

طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. نتایج خود را پیگیری کرده و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. این امر به منظور تعیین دوز مناسب انسولین بسیار مهم است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت (قند خون خیلی زیاد یا خیلی پایین) به پزشک خود بگویید.

عوارض جانبی

واکنش های محل تزریق (مانند درد، قرمزی، تحریک) و افزایش وزن ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله علائم پایین بودن سطح پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. اگر کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید، این اتفاق می افتد. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست / پا است.

همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای مواقع افت قند خون عادت خوبی است. در صورت همراه نداشتن این موارد، با خوردن یک منبع سریع قندی مانند قند، عسل یا آب نبات، سریع قند خون خود را بالا ببرید یا آب میوه و نوشابه غیر رژیمی بخورید.

در مورد واکنش بعد از استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود بگویید. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم بخورید و از قطع مصرف وعده های غذایی صرف نظر نکنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید تا بدانید در صورت از دست دادن یک وعده غذایی چه کاری باید انجام دهید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد دوز مصرفی افزایش یابد.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن، سایر انسولین ها (از جمله لیسپرو-aabc) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

هنگامی که قند خون پایینی (هیپوگلیسمی) دارید از این دارو استفاده نکنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، بیماری کبدی، مشکلات تیروئید مطلع سازید.

به دلیل قند خون بسیار پایین یا زیاد ممکن است دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. هنگام استفاده از این دارو، مصرف الکل را محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب یا جراحی)، کنترل قند خون ممکن است دشوارتر باشد. با پزشک خود مشورت کنید، این امر ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

قبل و بعد از ورزش قند خون خود را بررسی کنید. ممکن است پیش از ورزش به یک میان وعده نیاز داشته باشید. هنگام سفر، در مورد چگونگی تنظیم برنامه انسولین از پزشک خود سوال کنید و انسولین و لوازم مورد نیاز را با خود ببرید.

افراد مسن و کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه قند خون پایین حساسیت بیشتری نشان دهند.

اگر باردار هستید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. بارداری ممکن است منجر به دیابت شود یا شرایط دیابت را تشدید کند. برنامه ای جهت کنترل قند خون در دوران بارداری از پزشک خود دریافت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت،که شامل رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین می شود را تغییر دهد.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است نیاز باشد مقدار دریافت انسولین هنگام شیردهی تغییر کند.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

روزیگلیتازون با این دارو تداخل دارد.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشمی گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع و تپنده ای که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، جلوگیری کنند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند بر سطح قند خون تأثیر بگذارند و کنترل قند خون را دشوارتر کنند. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید. طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. نتایج و علائم خود را مثل افزایش یا افت قند خون را به پزشک خود اطلاع دهید..) ممکن است نیاز باشد پزشک برنامه ی دارویی، ورزشی و یا رژیم غذایی شما را تنظیم کند.

انسولین لیسپرو شباهت زیادی به انسولین لیسپرو-aabc دارد. در حین استفاده از انسولین لیسپرو از انسولین لیسپرو- aabc استفاده نکنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف، ممکن است شامل: علائم کاهش قند خون مانند تعریق، لرزش، از دست دادن هوشیاری، ضربان قلب سریع باشد.

توجه

این دارو، سوزن یا سرنگ را با دیگران به اشتراک نگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

در حین مصرف این دارو باید آزمایش های پزشکی/تشخیصی (مانند تست های عملکرد کبد و کلیه، گلوکز خون ناشتا، هموگلوبین A1c، شمارش کامل خون) انجام شود.

 هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. مقادیر اضافی انسولین، سرنگ و سوزن را نگه دارید.

دوز فراموش شده

دریافت به موقع دوز های انسولین بسیار مهم است، از پزشک خود بپرسید که در صورت از دست دادن دوز انسولین، چه کاری باید انجام دهید.

نگهداری

تمام محصولات باز نشده انسولین را در یخچال نگهداری کنید. ویال های انسولین لیسپرو باز شده ممکن است در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری شود. کارتریج های انسولین لیسپرو و ​​قلم های از پیش پرشده فقط در دمای اتاق قابل نگهداری هستند و نباید در یخچال نگهداری شوند. بعد از 28 روز تمام انسولین لیسپرو مورد استفاده را دور بریزید، حتی اگر مقداری از انسولین باقی مانده باشد. همچنین تمام محصولات انسولین را پس از گذشتن تاریخ انقضای درج شده روی بسته بندی دور بریزید. انسولین نباید یخ بزند و از انسولین یخ زده استفاده نکنید.

در صورت استفاده از این دارو در پمپ انسولین، این دارو را بیش از 7 روز در پمپ نگه ندارید. انجام این کار ممکن است منجر به بی اثر شدن درمان و افزایش قند خون شود. انسولین موجود در پمپ را در معرض نور مستقیم خورشید یا دمای بالاتر از 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) قرار ندهید.

انسولین را در معرض نور و گرما قرار ندهید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش