ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انفورتوماب ودوتین Enfortumab Vedotin

نام های تجاری: پدسو

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان مثانه و مجاری ادرار استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی است که باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود. 

اَشکال دارویی

محلول وریدی (20 میلی گرم؛ 30 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از انفورتوماب ودوتین وهر بار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی در مدت زمان بیشتر از 30 دقیقه تجویز می شود. هر چرخه درمانی 28 روز است و تزریق معمولاً در روزهای 1، 8 و 15 هر چرخه درمانی انجام می شود.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

بی حسی / سوزن سوزن شدن در دستان / پاها، ضعف عضلانی، خستگی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن اشتها، تغییر در طعم غذا، تاری دید یا خشکی چشم / پوست از عوارض این دارو می­باشند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت منجر به کاهش برخی از این اثرات می­شود.

پزشک ممکن است برای پیشگیری یا درمان خشکی چشم، برای شما استفاده از روان کننده چشم مانند اشک مصنوعی تجویز کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک و یا داروساز خود مشورت کنید.

از عوارض دیگر این دارو ریزش مو می باشد. که بعد از پایان و قطع دوره درمان، مو به رشد طبیعی خود برمی­گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی / خونریزی آسان بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث افزایش قند خون (دیابت) در بیمار شود. از علائم قند خون بالا (افزایش قند خون) می توان: افزایش تشنگی / ادرار را نام برد. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در زمان تزریق اگر دارو از داخل ورید به داخل بافت زیر پوست نشت کند، ممکن است باعث آسیب جدی به بافت وارد کند. در صورت احساس درد، سوزش، قرمزی یا تورم در محل تزریق بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در مردان، این دارو می تواند بر تولید اسپرم  تأثیر بگذارد و در نهایت قدرت باروری فرد را کاهش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد، یا ممکن است باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونتی را بدتر کند. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

انفورتوماب ودوتین معمولاً می تواند راش های پوستی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را از راش های پوستی نادر که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، تشخیص دهید. در صورت بروز راش پوستی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف انفورتوماب ودوتین در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: دیابت، مشکلات عصبی (مانند بی حسی/ گزگز) مطلع سازید.

انفورتوماب ودوتین می تواند باعث کاهش توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است دارای بیماری­هایی (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) باشند پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد تاری دید شود و تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.  مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) حتما با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. هنگام استفاده از انفورتوماب ودوتین نباید باردار شوید. انفورتوماب ودوتین ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. زنان در سنین باروری هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 ماه پس از قطع درمان، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. مردان نیز در سنین باروری باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 4 ماه ماه پس از قطع درمان، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی در هنگام استفاده و حداقل 3 هفته بعد از پایان دوره از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی انفورتوماب ودوتین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش/ یا معاینات پزشکی (مانند قند خون ، شمارش کامل خون ، معاینات چشم) به صورت دوره ای انجام شود برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش