ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انکورافنیب Encorafenib

نام های تجاری: برفتوی

موارد مصرف

از انکورافنیب برای درمان برخی از سرطان ها (مانند سرطان پوست ملانوم، سرطان روده بزرگ یا راست روده) استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروها که به عنوان بازدارنده های کیناز شناخته شده ­اند می ­باشد. انکورافنیب باعث کاهش یا توقف رشد سلول ها در بدن می ­شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (75 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از انکورافنیب و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق نظر پزشک معالج معمولاً یک بار در روز به همراه غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید.

اگر بعد از مصرف دارو استفراغ کردید، بهتراست دوز دیگری در آن زمان مصرف نکنید. دوز بعدی را در زمان معین دیگری مصرف کنید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. سعی کنید تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز مطلع کرده باشید تا این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی با این دارو را افزایش دهد برای این منظور حتما با پزشک داروساز خود مشورت کنید.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. زیرا این کار نه تنها باعث افزایش بهبودی وضعیت شما نخواهد شد بلکه ممکن است خطر عوارض جانبی جدی را برای شما افزایش دهد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، خستگی، درد شکمی، درد یا تورم مفصلی، خشکی / خارش پوست، یبوست یا سرگیجه می ­توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، پزشک را در جریان بگذارید.

از عوارض دیگر این دارو ریزش مو می باشد. که بعد از پایان وقطع دوره درمان، مو به رشد طبیعی خود برمی­گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خونریزی / کبودی آسان (مانند خونریزی لثه)، مدفوع سیاه / خونی، استفراغ شبیه به تفاله قهوه، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، کاهش بینایی، دیدن هاله ها / نقاط رنگی)، مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع/ استفراغ که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده/ شکم، زردی چشم/ پوست، ادرار تیره)، را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه این دارو برای درمان برخی سرطان های پوست استفاده می شود، اما ممکن است باعث ایجاد سرطان های دیگر پوست شود. در صورت مشاهده تغییرات غیرمعمول پوستی (مانند زخم های پوستی / توده ها، زگیل ها، تغییر در اندازه / رنگ خال ها) بلافاصله پزشک خود را مطلع سازید. پزشک شما باید پوست شما را قبل از شروع درمان، هر 2 ماه در طول درمان و تا 6 ماه پس از پایان و قطع این دارو، بررسی کند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن، علائم خونریزی در مغز (مانند سردرد شدید، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، تکلم نامفهوم، تشنج، گیجی) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص : مشکلات خونریزی، مشکلات چشمی، کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انکورافنیب ممکن است باعث ایجاد وضعیتی شود که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم سریع (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که صورت وجود این علائم بلافاصله به پزشک خود را اطلاع دهید.

در صورت وجود شرایط خاص پزشکی در خصوص مصرف اینوتوزوماب ازوگامایسین یا داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود یا خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد و همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی در خصوص سابقه شخص همچون: مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG) یا سابقه خانوادگی مشکلات قلبی ( طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) مطلع سازید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر نیز ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص مانند آن چه ممکن است هنگام مصرف("قرص آب" - ادرار آورها رخ دهد)، از دست دادن شدید آب بدن (دهیدراتاسیون)، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده صحیح از انکورافنیب با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه حساسیت بیشتری طولانی شدن QT نشان می دهند.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند باردار هستند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود مطلع سازید. هنگام استفاده از انکورافنیب نباید باردار شوید. انکورافنیب ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 هفته پس از قطع درمان، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری غیر هورمونی (مانند کاندوم، دیافراگم با اسپرم کش) اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده و2هفته بعد از پایان دوره از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

بعضی از دارو ها می توانند بر انکورافنیب اثر مهارکنندگی داشته باشند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

این دارو ممکن است اثر کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد. که این عمل می تواند منجر به بارداری شود. هنگام استفاده از این دارو باید از روشهای پیشگیری مطمئن دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. (به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.) برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. همچنین اگر دچار لکه بینی یا خونریزی موفقیت آمیز شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است اینها نشانه هایی باشند که کنترل بارداری شما به خوبی کار نمی کند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش/ یا معاینات پزشکی (آزمایش ژن BRAF، عملکرد قلب / کبد، معاینات پوستی/ چشم، شمارش کامل فاکتورهای خونی) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش