ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

گازیوا (اوبينوتوزوماب) Gazyva (Obinutuzumab)

نام های تجاری: گازیوا

موارد مصرف

اوبينوتوزوماب براي درمان انواع خاصي از سرطان خون (مانند لوسمي لنفوسيتي مزمن، لنفوم فوليكولار) مصرف مي شود و به دسته ای از داروها است که تحت عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند، تعلق دارد. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (۲۵ میلی گرم/میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو بصورت داخل وریدی و توسط پزشک به بیماران تزریق می شود. پزشک ممکن است مصرف این دارو را در یک چرخه درمانی (مثلاً فقط در روزهای خاصی در ماه) توصیه کند. با دقت از دستورالعمل های پزشک پیروی کنید.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد.

اوبينوتوزوماب ممكن است باعث ایجاد واكنش هاي بسيار جدي مرتبط با تزريق در طول تزریق یا ۲۴ ساعت پس از آن شود. البته این واکنش ها بیشتر در طول درمان های اول و دوم اتفاق می افتند. پزشک برای کاهش این عوارض جانبی جدی، وضعیت بیمار را کاملاً بررسی می کند و دوز دارو را به آرامی افزایش می دهد. همچنین ممکن است داروهای اضافه تری را مانند استامینوفن، آنتی هیستامین (مانند دیفن هیدرامین) و کورتیکواستروئید (مانند متیل پردنیزولون) برای جلوگیری از این عوارض جانبی، تجویز کند. در صورت ایجاد واکنش، درمان موقتاً متوقف خواهد شد. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر فوراً پزشک یا پرستار را مطلع سازید: سرگیجه، غش کردن، ضربان قلب سریع، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی خس خس سینه، خارش / تورم گلو، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، گرگرفتگی، سردرد، تب یا لرز.

اگر برای فشار خون بالا دارو مصرف می کنید، از پزشکتان بپرسید که آیا باید روش مصرف داروی فشار خون خود را قبل و بعد از مصرف داروی اوبینوتوزوماب تغییر دهید یا خیر. برخی از افراد به دلیل مصرف بیش از حد داروی فشار خون نزدیک به زمان تزریق اوبینوتوزوماب، واکنش هایی (مانند سرگیجه / غش کردن) را تجربه می کنند.

عوارض جانبی

سرفه یا درد مفصل/عضله ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف کنندگان این دارو، ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارورا کاهش خواهد داد.

این دارو، عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد که این امر منجر به کاهش تعداد سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها می شود. این اثر می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی آسان شود. در صورت وقوع هر یک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خستگی غیرعادی، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مزمن، تب، لرز)، کبودی / خونریزی آسان.

اوبینوتوزوماب، گاهی به علت تخریب سریع سلول های سرطانی(سندرم لیز تومور)، باعث ایجاد عوارض جانبی می شود. برای کاهش این خطر، پزشک داروهای اضافه تری را تجویز می کند و به بیماران توصیه خواهد کرد تا مقدار فراوانی آب بنوشند. در صورت بروز هریک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: درد کمر/ پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند دفع ادرار دردناک، ادرار صورتی/ خونی، تغییر در مقدار ادرار)، گرفتگی عضلانی / ضعف.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک، از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید:راش، خارش/ تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را دربر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرب اوبینوتوزوماب، در صورت داشتن حساسیت به آن یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری کبدی (مانند هپاتیت B)، عفونت فعال/ فعلی، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، بیماری ریوی.

اوبينوتوزوماب، احتمال ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش می دهد و يا عفونت هاي فعلي را تشدید خواهد کرد. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. همچنین از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

بدون رضایت پزشکتان از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

این دارو منجر به سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری کنید. نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف اوبینوتوزوماب نباید باردار شوید زیرا ممكن است به جنین صدمه بزند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت ۶ ماه پس از مصرف آخرین دوز، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت همه تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تائید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند / خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب)

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در طول مصرف این دارو، تست های آزمایشگاهی (مانند عملکرد کلیه، شمارش کامل سلول های خونی) انجام خواهد شد. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را حفظ نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه، بسیار حائز اهمیت است. در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، فوراً از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه درخواست کنید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کنند.

نگهداری

این دارو تنها در کلینیک یا بیمارستان به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش