ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اورسودیول Ursodiol

نام های تجاری: اورسوپارس اورسو اورسودئوکسی کولیک اسید آکتیگال اورسو داکسی کولیک اسید اورسوکولاسید اورسوفار اورسوفلور اورسودکس اورسوگارد اورسوکیم رلتون کولیکری بایلودیول یوسیدرول کولیکاوا بایلدکس اورسو دی اس اورسو فورت اورسوفالک اورسوبیل اوردلیک (بیشتر)

موارد مصرف

اورسودیول

اورسوديول براي حل كردن انواع خاصي از سنگ صفرا، جلوگيري از تشكيل سنگ صفرا در بيماران چاقي كه به سرعت لاغر مي شوند و براي درمان نوع خاصي از بيماري هاي كبدي (سيروز صفراوي اوليه) مصرف مي شود. اورسودیول نوعی اسید صفراوی است.

اورسودیول

زمان و نحوه مصرف

این دارو دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف شود.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی و میزان پاسخ دهی بدن به درمان، تعیین خواهد شد.

بدون تأیید پزشک دوز دارو را افزایش ندهید و آن را طولانی تر از زمان تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید. با انجام این کار، نه تنها بیماری سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی افزایش خواهند یافت.

بیشترین اثرگذاری این دارو، در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص صرف کنید.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، حالت تهوع، اسهال، گیجی، کمر درد، ریزش مو یا سرفه ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر مصرف کنندگان این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هر یک از این عوارض جانبی نامحتمل اما جدی: ضعف، تورم مچ پا / پا، افزایش تشنگی / ادرار، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، خونریزی آسان / کبودی به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: : راش پوستی، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

اورسودیول

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف اورسوديول، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا به اسیدهای صفراوی دیگر یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.. این محصول حاوی اجزای غیرفعالی می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

این دارو در صورت ابتلا به بیماری های خاص، نباید مصرف شود.در صورت بروز موارد زیر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید: مشکلات خاص کیسه صفرا / مجاری صفراوی (مانند کولسیستیت حاد، کلانژیت، انسداد صفراوی، پانکراتیت سنگ صفرا، فیستول صفراوی- دستگاه گوارش).

پیش از مصرف این دارو، پزشک‌ معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً: بیماری کبد(مانند خونریزی واریسی، انسفالوپاتی کبدی) مطلع سازید.

این دارو باعث سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجامشان خودداری نمایید. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشکتان صحبت کنید.

اورسودیول

در دوران بارداری، این دارو تنها در مواقع ضروری مصرف می شود. درباره خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

انتقال ایم دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک معالج یا پزشک داروخانه از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی ناشی از این دارو، مطلع هست و وضعیت شما را تحت نظر دارد. پیش از مشورت با پزشک معالج یا پزشک داروخانه، ابتدا اطمینان حاصل کنید که مصرف هیچ دوزی را شروع یا تمام نکرده اید و آن را تغییر نیز نداده اید.

پیش از مصرف این دارو، نام تمامی داروهای مصرفی تان را(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) و مخصوصاً داروهای ضد اسید حاوی آلومینیوم، قرص های ضد بارداری، داروهای کلسترول (مانند کلستیرامین، کلوفیبرات، کلستیپول)، استروژن به اطلاع پزشک معالج یا پزشک داروخانه برسانید.

این یادداشت حاوی تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست. بنابراین پیش از مصرف این محصول، نام تمامی داروهای مصرفی تان را(داروهای با نسخه، داروهای بدون ‌نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالج یا پزشک داروخانه برسانید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. اسهال شدید نیز جز سایر علائم سوء مصرف این دارو هست.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های تشخیصی/ پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد، سطح بیلی روبین) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. برند های مختلف این دارو به روش های نگهداری متفاوتی نیاز دارند. همیشه برچسب روی بسته بندی دارو را بخوانید یا درمورد نگهداری آن با پزشک داروخانه مشورت کنید. دارو را در حمام نگهداری نکنید. همواره تمام داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را در توالت یا چاه فاضلاب نریزید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش