ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اوسلتامیویر Oseltamivir

نام های تجاری: تامی‌فلو فلوبایوویر فلو-بان تکافلو اسفلو فلاویر اوسلویر ام کاسویر سیدفلو آنتی فلو تامی کپ اینفلوویر استارفلو استرافلو (بیشتر)

موارد مصرف دارروی اوسلتامیویر

اوسلتامیویر

از اوسلتامیویر در درمان علائم ناشی از ویروس آنفولانزا استفاده می شود. این دارو به کاهش علائم (مانند گرفتگی بینی، گلو درد، سرفه، تب و لرز، درد و خستگی) کمک می کند ومدت زمان بهبودی را 1-2 روز کوتاه می کند.

از این دارو برای افرادی در تماس با اشخاص مبتلا به آنفولانزا یا در صورت شیوع آنفولانزا، برای جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو از تکثیر ویروس آنفولانزا جلوگیری می کند. جایگزینی برای واکسن آنفولانزا وجود ندارد.

موارد مصرف دارروی اوسلتامیویر

زمان و نحوه مصرف تامیفلو

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. برای به حداقل رساندن ناراحتی معده، دارو را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید. این دارو را به محض بروز علائم آنفولانزا یا قرار گرفتن در معرض آنفولانزا، مصرف کنید. پس از گذشت دو روز از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود.

در صورت ابتلا به آنفولانزا، دارو باید طبق نسخه پزشک، دو بار در روز و به مدت 5 روز مصرف شود.

در صورت مصرف اوسلتامیویر یک بار در روز و به مدت 10 روز، میتوان از آنفولانزا جلوگیری کرد. برای آگاهی از مدت زمان مصرف دارو، از نسخه پزشک پیروی کنید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی، عملکرد کلیه و پاسخ به درمان تعیین می شود. دوز مصرفی برای کودکان براساس وزن آنها تعیین می شود.

در صورت عدم توانایی در بلع قرص، از فرم سوسپانسیون دارو بر اساس تجویز پزشک یا پزشک داروخانه استفاده کنید. در صورت در دسترس نبودن نوع مایع دارو، کپسول را باز کرده و محتویات آن را با مایع شیرین (مانند شربت شکلاتی بدون شکر معمولی، شربت ذرت، روکش کارامل یا شکر قهوه ای روشن محلول در آب) مخلوط کنید. مخلوط را همزده و مصرف کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه ثابت نگه داشتن میزان دارو در بدن حاصل می شود. بنابراین این دارو را هر روز درفواصل زمانی مساوی به مدت مشخص، مصرف کنید. قطع سریع دارو منجر به رشد ویروس، بازگشت عفونت یا عدم محافظت بدن نسبت به آنفولانزا می شود.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی داروی تامی فلو

حالت تهوع و استفراغ می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع ایندارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

عوارض جانبی داروی تامی فلو

آنفولانزا یا اوسلتامیویر به ندرت باعث تغییرات جدی ذهنی و خلقی می شوند. این احتمال در کودکان بیشتر می باشد. هرگونه علائم رفتاری غیر معمول مانند گیجی، خشم یا خودزنی را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف اوسلتامیویر

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی (مانند درمان با دیالیز).

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری، استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل شود اما چگونگی تأثیر آن بر کودک هنوز مشخص نمی باشد. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت شود.

تداخلات دارویی اوسلتامیویر

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت دریافت واکسن آنفولانزا در بینی، طی 2 هفته قبل از درمان، به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو اثر واکسن آنفولانزا در بینی را کاهش می دهد. پس از گذشت 2 روز از درمان با این دارو، می توان از واکسن آنفولانزا در بینی استفاده کرد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. در غیر اینصورت بلافاصله با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو جایگزین واکسن آنفولانزا نمی شود. در رابطه با خطرها و فواید تزریق سالانه واکسن آنفولانزا برای کاهش احتمال ابتلا به آنفولانزا با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش