ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کسیمپتا (اوفاتوموماب) Kesimpta (Ofatumumab)

نام های تجاری: آرزرا کسیمپتا افتومومب

موارد مصرف

اوفاتوموماب، برای درمان نوع خاصی از سرطان (لوسمی لنفوسیتی مزمن - CLL) مصرف می شود. اوفاتوموماب به دسته ای از داروها است که تحت عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند، تعلق دارد. این دارو رشد سلول های سرطانی را متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

  • محلول تزریق وریدی(۲۰ میلی گرم/میلی لیتر) ؛
  • محلول تزریق زیر جلدی (۲۰میلی گرم/۰. ۴ میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت وریدی و به آرامی، به بیماران تزریق می شود.

دوز دارو و برنامه درمان بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد. برای کاهش احتمال عوارض جانبی، پزشک ممکن است پیش از هر درمان، داروهایی مانند استامینوفن، یک آنتی هیستامین (مانند دیفن هیدرامین) و یک کورتیکواستروئید (مانند متیل پردنیزولون) را تجویز کند.

این دارو ممکن است باعث واکنش های بسیار جدی (به ندرت کشنده) مرتبط با تزریق در طی آن یا حداکثر ۲۴ ساعت پس از آن، شود. این واکنش ها بیشتر در طول درمان اول و دوم اتفاق می افتند. پزشک، شرایط بیمار را به دقت کنترل کرده و دوز دارو را به آرامی افزایش می دهد تا احتمال بروز این عوارض جدی، کاهش پیدا کند. در صورت بروز هرگونه واکنشی، درمان موقتاً متوقف می شود. در صورت وقوع هر یک از عوارض زیر، فوراً پزشک یا پرستار را مطلع سازید: درد قفسه سینه، گرگرفتگی، خس خس سینه، دشواری در تنفس، سرگیجه، غش کردن، تپش قلب / ضربان قلب نامنظم، تب، لرز، درد پشت / معده، راش/ خارش.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی، تورم دست / مچ پا / پا یا دشواری در خواب ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف کنندگان این دارو، ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهد داد.

اوفاتوموماب، عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد که این امر منجر به کاهش تعداد سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها می شود. این اثر می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها یا کبودی / خونریزی آسان شود. پزشک، برای بررسی این عارضه جانبی، آزمایش هایی را تجویز می کند. حفظ کردن تمامی قرارهای پزشکی/ آزمایشگاهی تان حائز اهمیت است. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: کبودی / خونریزی آسان، رنگ پریدگی پوست، خستگی غیرعادی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، سرفه، گلودرد مداوم).

اوفاتوموماب گاهی اوقات به علت تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور)، منجر به ایجاد عوارض جانبی خواهد شد. پزشک برای کاهش این خطرات، داروهای اضافه تری را تجویز می کند و به بیماران توصیه خواهد کرد تا مقدار بسیار زیادی مایعات بنوشند. در صورت وقوع هریک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: درد کمر / پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند دفع ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، گرفتگی عضلانی/ضعف.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را دربر نمی گیرند. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف اوفاتوموماب، اگر به آن حساسیت دارید و یا تاکنون واکنش شدیدی نسبت به آن داشته اید یا در صورت داشتن هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: مشکلات تنفسی (مانند بیماری انسداد ریوی مزمن، آسم)، بیماری کبدی (مانند هپاتیت B)، بیماری قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی)، مشکلات سیستم ایمنی بدن (مانند اچ آی وی).

این دارو باعث سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشکتان برسانید.

این دارو، شما را در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار می دهد و یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید می کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. همچنین از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری نمایید. درصورتی که در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

بدون رضایت پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون، خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

این دارو در دوران بارداری، تنها در مواقع ضروری توصیه می شود. درمورد خطرات و فواید این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اما ممکن است اثرات ناخوشایندی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند / خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب).

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. دراین هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/ پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلول های خونی، پلاکت، آزمایش عملکرد کبد / کلیه، سطح مواد معدنی خون، ویروس هپاتیت B) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه، بسیار حائز اهمیت است. در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، فوراً از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بخواهید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

این دارو تنها در بیمارستان یا کلینیک به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش