ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اولاراتوماب Olaratumab

نام های تجاری: لارتروو

موارد مصرف

از این دارو در درمان نوع خاصی از سرطان (سارکوم بافت نرم) استفاده می شود. این دارو به دلیل عدم اثر بخشی در یک مطالعه بالینی، در اروپا از بازار خارج شده است. این دارو از دسته ی داروهای آنتی بادی مونوکلونال می باشد. این دارو منجر به کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (10 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق دستور پزشک، توسط یک متخصص به صورت وریدی تزریق می شود. این دارو معمولاً در روزهای 1 و 8 هر چرخه درمانی تجویز می شود. هر تزریق به آرامی و معمولاً حداقل در مدت 60 دقیقه انجام می شود. دوز مصرفی براساس وزن و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

این دارو ممکن است در طول درمان یا بلافاصله پس از تزریق آن واکنش های جدی ایجاد کند. پزشک می تواند قبل از هر بار تزریق دارو، داروهای دیگری (مانند دیفن هیدرامین، دگزامتازون) را برای جلوگیری از این عوارض تجویز کند. در صورت مشاهده علائم واکنش تزریق مانند گرگرفتگی، اختلال در تنفس، تب، لرز یا سرگیجه، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، سردرد، خشکی چشم، خستگی، درد عضلانی / مفصلی، بی حسی / گزگز یا از دست دادن اشتها می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. در بعضی مواقع ممکن است حالت تهوع و استفراغ شدید باشد.

ر برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ، دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از مصرف دارو یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را با دقت مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را غالباً با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین مصرف غذاهای نرم و مرطوب بهتر می باشد.

ممکن است در حین مصرف دارو ریزش موی موقت ایجاد شود. پس از پایان درمان با دارو، رشد طبیعی مو باز میگردد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند کبودی / خونریزی آسان را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن در برابر عوامل عفونی و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های عفونی (به ندرت کشنده) شود و عفونت های موجود در بدن را تشدید کند. در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت مانند (تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه، لکه های سفید در دهان) فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص عفونت فعلی / گذشته مطلع سازید.

این دارو می تواند احتمال ابتلا به عفونت ها را افزایش دهد یا عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام واکسیناسیون بدون موافقت پزشک خود خودداری کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با احتیاط از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر استفاده کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش هایی که افراد در تماس با یکدیگر هستند خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بارداری یا تصمیم به بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. از مصرف این دارو در طی باردار خودداری کنید. در طی مصرف این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان با این دارو، از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلولهای خونی، بررسی ترکیب خون) غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.

دوز فراموش شده

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف طبق دستورالعمل آن حاصل می شود و دریافت هر دوز طبق برنامه ریزی حائز اهمیت می باشد. در صورت فراموش کردن یک دوز، برای تعیین یک برنامه دوز جدید بلافاصله با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را به دور از نور و رطوبت و در یخچال نگه دارید و از یخ زدن و تکان دادن دارو خودداری کنید. همچنین از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش