ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لینپارزا (اولاپاریب) Lynparza (Olaparib)

نام های تجاری: لینپارزا
توضیحات صوتی:

داروی لینپارزا (اولاپاریب) Olaparib در چه مواردی مصرف میشود؟

این دارو با کاهش رشد سلول های سرطانی به درمان سرطان های تخمدان، پستان، پروستات، پانکراس و صفاق کمک می کند. طی بررسی های صورت گرفته، داروی لینپارزا (Olaparib) در روند کاهش کیفیت زندگی زنانی که با این دارو درمان می شوند تاخیر ایجاد می کند. زنانی که در این بررسی شرکت داشتند دچار سرطان سینه متاستاتیک بودند و به عنوان گیرنده مثبت هورمون یا سه گانه منفی طبقه بندی شده و تحت شیمی درمانی اولیه قرار گرفته بودند. لینپارزا که به لحاظ شیمیایی Olaparib شناخته می شود متعلق به گروهی از داروها به نام بازدارنده های PARP است که قبلا برای سرطان تخمدان مورد تایید قرار گرفته بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت قرص اولاپاریب در ایران و همچنین ثبت سفارش خرید داروی اولاپاریب در سایت سامانه سلامت سین سا؛ با ما در ارتباط باشید.

نام عمومی: اولاپاریب

داروی لینپارزا (Olaparib)

اَشکال دارویی لینپارزا (Olaparib)

قرص لینپارزا خوراکی (100 میلی گرم؛ 150 میلی گرم)

استفاده از داروی اولاپاریب در سرطان تخمدان

زمان و نحوه مصرف داروی اولاپاریب(Olaparib)

پیش از هر بار مصرف لینپارزا، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوال های خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

اولاپاریب (Olaparib) به شکل قرص و کپسول وجود دارد. مگر به تجویز پزشک از شکل کپسول آن به جای قرص و یا بالعکس استفاده نکنید، زیرا عملکرد یکسانی ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو را مطابق دستورالعمل پزشک، معمولاً دو بار در روز و به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن مصرف می شود. کپسول ها را کامل ببلعید. از جویدن کپسول ها، حل کردن یا بازکردن آن ها خوداری کنید و از کپسول هایی که به نظر آسیب دیده یا له شده هستند استفاده نکنید.

در هنگام استفاده از قرص اولاپاریب(Olaparib) از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا پزشک داروخانه گفته باشد. همچنین از خوردن سس پرتقال (که اغلب در مارمالاد یافت می شود) خودداری کنید. گریپ فروت و سس پرتقال می توانند احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش دهند. با پزشک یا پزشک داروخانه خود برای کسب اطلاعات بیشتر صحبت کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. بدون تجویز پزشک و سرخود دوز دارو را افزایش ندهید و از این دارو به مقدار بیشتر یا بیشتر از زمان تجویز استفاده نکنید. چرا که در این حال نه تنها بیماری سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر بروز عوارض جانبی جدی افزایش می یابد.

از آنجا که اولاپاریب از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، خانم های باردار یا افرادی که تمایل دارند باردار شوند نباید از این دارو استفاده کنند و یا گرد کپسول ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی لینپارزا (اولاپاریب)

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال، یبوست، طعم بد دهان، سرگیجه یا درد مفاصل / کمر / عضله می تواند از عوارض این دارو باشد. در موارد نادری ممکن است حالت تهوع و استفراغ شدید باشد به همین دلیل گاهی پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کم حجم به جای غذاهای حجیم و کاهش فعالیت می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض قرص اولاپاریب، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

عوارض داروی اولاپاریب

به خاطر داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تورم دست / مچ پا / ساق پا را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی اولاپاریب عملکرد مغز استخوان را تضعیف کرده، و می تواند منجر به کم شدن تعداد سلول های خونی مانند سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها شود. این عارضه می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی آسان شود. در موارد نادری این مشکلات می توانند علائم سرطان خطرناک (احتمالاً کشنده) مغز استخوان یا سلولهای خونی باشد، به خصوص اگر فرد در گذشته تحت رادیوتراپی (پرتودرمانی) یا شیمی درمانی برای سرطان تخمدان قرار گرفته باشد. پزشک به طور مداوم شمار سلول های خونی را بررسی می کند. در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: علائم کم خونی (مانند خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، تنفس سریع، ضربان قلب سریع)، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، کبودی بی دلیل و خونریزی (مانند ادرار صورتی / خونی، مدفوع سیاه / خونی)، ضعف، کاهش وزن.

بروز هر یک از عوارضی مانند تنگی نفس یا تشدید آن، سرفه، خس خس سینه را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به لینپارزا (اولاپاریب) نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی داروی اولاپاریب را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی لینپارزا (اولاپاریب)

پیش از مصرف لینپارزا، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید

همچنین قبل از مصرف داروی لینپارزا، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه ابتلا به بیماری کلیوی مطلع سازید.

 این دارو می تواند احتمال ابتلا به بیماری و عفونت ها را بیشتر کرده و یا عفونت های فعلی را تشدید کند. بنابراین، برای جلوگیری از انتقال عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادمبتلا به بیماری های واگیردار (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری کسب کنید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در هنگام کار با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کرده و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

داروی لینپارزا (اولاپاریب) ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که می خواهید باردار شوید یا باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید، در دوره درمان با اولاپاریب نباید باردار شد، چرا که دارو می توانتد به جنین آسیب برساند. مردانی که همسرشان در سنین باروری دارند، باید هنگام استفاده از این دارو و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان در جلوگیری از بارداری استفاده کنند. همچنین، مردان هنگام استفاده از این دارو و 3 ماه پس از قطع درمان، نباید اسپرم اهدا كنند. خانم هایی که در سنین باروری هستند باید هنگام استفاده از این دارو و حداقل تا 6 ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان در جلوگیری از بارداری استفاده کنند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد مزایا و معایب مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را در دست بگیرند و یا گرد کپسول ها را تنفس کنند.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل برای یک ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی لینپارزا (اولاپاریب)

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد داروی لینپارزا (Olaparib)را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی اولاپاریب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

بعضی داروها می توانند باعث دفع دارو لینپارزا از بدن شده و بر عملکرد آن تأثیر بگذارند. از این دسته می توان به کاربامازپین، فنی توئین، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، گل راعی و غیره اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و اختلال تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا روند بهبودی بیماری یا عوارض جانبی ناشی از دارو بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

مشاوره خرید قرص اولاپاریب در ایران

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید داروی اولاپاریب و کسب اطلاع از قیمت قرص اولاپاریب می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش