ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اولسالازین Olsalazine

نام های تجاری: دیپنتوم

موارد مصرف

اولسالازین

اولسالازین برای درمان نوع خاصی از بیماری روده ای به نام کولیت اولسراتیو، مصرف می شود. اولسالازین، این بیماری را درمان نمی کند اما علائم آن مانند درد معده، اسهال و خونریزی مقعدی ناشی از تحریک / تورم روده بزرگ / راست روده را کاهش می دهد. پس از درمان حمله، از اولسالازین برای افزایش زمان بین حملات نیز استفاده می شود.

 اولسالازین نوعی داروی ضد التهاب سالیسیلات است. این دارو، تولید برخی از مواد طبیعی (مانند پروستاگلاندین ها) که باعث درد و تورم می شوند را کاهش می دهد.

اولسالازین

زمان و نحوه مصرف

این دارو، طبق تجویز پزشک، بصورت خوراکی، معمولاً دو بار در روز و با فاصله ۱۲ ساعت، مصرف می شود. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این دارو را همراه با غذا یا بعد از آن مصرف کنید. میزان مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی بدن به درمان تعیین خواهد شد.

بیشترین اثرگذاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یاد آوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت تشدید یا تداوم بیماری، پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

سردرد، حالت تهوع، استفراغ یا از دست دادن اشتها ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر مصرف کنندگان این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع اسهال، فوراً پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است نیاز به کاهش دوز یا تجویز داروی دیگری برای درمان اسهال باشد.

در صورت وقوع هر یک از عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی: درد شدید معده / شکم، مدفوع کم رنگ، خستگی غیرعادی، حالت تهوع / استفراغ مداوم، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تیرگی ادرار، زردی چشم / پوست، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اولسالازین

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف اولسالازین، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا به آسپیرین یا داروهای مرتبط به آن (سالیسیلات ها مانند مسالامین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن،بالسالازید، سولفاسالازین) و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود، مخصوصاً: آسم، غده در بینی (پولیپ بینی)، مشکلات کلیوی و کبدی، پرتو درمانی در ناحیه لگن مطلع سازید.

این دارو نیز ممکن است منجر به خونریزی معده شود. استفاده روزانه از نوشیدنی های حاوی الکل مخصوصاً در صورت مصرف همزمان با این دارو، خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو مشابه آسپیرین است. کودکان و نوجوانانی که مبتلا به بیماری هایی مانند آبله مرغان، آنفلوآنزا و یا هر بیماری ناشناخته دیگری هستند و یا واکسن های ویروس زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آبله مرغان) نباید بدون مشورت با پزشک، آسپیرین یا داروهای مرتبط به آسپیرین (مانند سالیسیلات ها) را مصرف کنند زیرا خطر ابتلا به سندرم ری که نوعی بیماری نادر اما جدی است، افزایش خواهد یافت.

اولسالازین

این دارو در دوران بارداری، تنها در مواقع ضروری مصرف می شود. درباره خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالج یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که با این دارو اختلال دارند عبارتند از: دی کلرفنامید، مرکاپتوپورین، تیوگوانین.

اولسالازین شباهت زیادی به مسالامین دارد. هنگام استفاده از اولسالازین از مصرف داروهای مسالامین خوراکی اجتناب کنید.

این دارو ممکن است در برخی از آزمایش های تشخیصی (مانند سطح نورمتانفرین ادرار) اختلال ایجاد کند و احتمالاً باعث عدم صحت نتایج آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های تشخیصی/پزشکی (مانند تست های عملکرد کلیه / کبد) غافل نشوید. انجام منظم این آزمایش ها به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام نگهداری نکنید. همواره تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را در داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش