ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اولی پریستال Ulipristal

نام های تجاری: الا اسمیا الیپریستال استات

موارد مصرف

این دارو برای جلوگیری از بارداری پس از عدم کنترل بارداری (مانند کاندوم پاره شده) یا رابطه جنسی محافظت نشده استفاده می شود. این دارو پیشگیری از بارداری اضطراری است و نباید به عنوان یک فرم منظم کنترل بارداری استفاده شود. این کار عمدتا با جلوگیری از آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) در طول چرخه قاعدگی شما انجام می شود. همچنین مایع واژن را ضخیم تر می کند تا از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کند (لقاح) و برای جلوگیری از چسبیدن تخمک بارور شده، پوشش داخلی رحم (اندومتر) را تغییر می دهد.

این دارو باعث سقط جنین نمی شود یا از شما یا همسرتان در برابر بیماریهای مقاربتی (مانند اچ آی وی، سوزاک، کلامیدیا) محافظت نمی کند.

این دارو ممکن است در خانم هایی که دارای اضافه وزن هستند (مثلاً شاخص توده بدنی بیشتر از 30) یا اگر از داروهای خاص دیگری استفاده می کنید، خوب عمل نکرده و منجر به بارداری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید آیا این دارو برای شما مناسب است یا خیر.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

طبق دستور پزشک در زمانی که رابطه جنسی بدون محافظت یک قرص از طریق خوراکی مصرف کنید. این دارو وقتی که در طی 120 ساعت (5 روز) بعد از رابطه جنسی بدون محافظت مصرف شود، بهترین عملکرد را دارد.

اگر در عرض سه ساعت از مصرف این دارو استفراغ کردید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در صورت نیاز، دوز را تکرار کنید.

بعد از مصرف این دارو، زمان پریود و میزان خونریزی شما ممکن است تغییر کند. اگر پریود شما بیش از 7 روز تأخیر دارد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد تست بارداری بدهید.

پس از استفاده از این دارو، باید تا زمان پریود شدن خود هر زمان که رابطه جنسی برقرار می کنید ،جلوگیری از بارداری (مانند کاندوم، دیافراگم) استفاده کنید. اگر از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید یا می خواهید از آن استفاده کنید، قبل از شروع کنترل بارداری هورمونی، حداقل پنج روز پس از استفاده از این دارو صبر کنید (زیرا این داروها ممکن است با هم تداخل داشته باشند و باعث شود هر دو دارو کمتر اثر کنند). استفاده از پیشگیری از بارداری از نوع مانعی را ادامه دهید تا کنترل بارداری هورمونی شما اعمال شود. در صورت نیاز، با پزشک خود در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری صحبت کنید.

عوارض جانبی

سردرد، حالت تهوع، درد شکم، خستگی، سرگیجه یا قاعدگی دردناک از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد شدید در زیر معده (به خصوص 3 تا 5 هفته پس از مصرف اولیپریستال)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود، به خصوص: خونریزی واژینال بدون دلیل مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از داروها باعث می شوند کنترل اضطراری در اثر اضطراری کمتر کار کند. این اثر می تواند منجر به بارداری شود. به عنوان مثال می توان به گریزئوفولوین، مودافینیل، ریفامایسین (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند باربیتورات ها، کاربامازپین، فلبامات، فنی توئین، پریمیدون، توپیرامات)، داروهای HIV (مانند نلفیناویر، نوویراپ)، درمیان دیگران.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

از تجویز سرخود این دارو به دیگران خودداری کنید.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نیست.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش