اوماستاکسین Omacetaxine

نام های تجاری: سینریبو

موارد مصرف

از این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (لوسمی میلوئیدی مزمن-CML) استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

داروی تزریق زیرجلدی (3.5 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف اواماستاکسین و در هر بار مصرف، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو به شکل تزریق زیر پوستی، معمولاً دو بار در روز (هر 12 ساعت) به مدت 7 تا 14 روز و طبق تجویز پزشک تزریق می شود. این چرخه باید طبق تجویز پزشک هر 28 روز تکرار شود. این دارو در ناحیه ران یا شکم تزریق می شود؛ اما اگر فرد دیگری تزریق را انجام دهد، ممکن است در پشت بازو نیز آن را تزریق کند.

دوز مصرفی این دارو بر اساس عارضه و شرایط پزشکی، اندازه بدن، آزمایشات و پاسخ به درمان متفاوت است.

از افزایش خودسرانه دوز مصرفی خود، خودداری کنید و این دارو را بیشتر از مقدار و زمان تجویز شده مصرف نکنید زیرا این کار باعث بهبود عارضه نمی شود و ممکن است عوارض جانبی جدی را به وجود آورد.

درصورتی که این دارو را در خانه مصرف می کنید، برگه راهنمای دارو را به خوبی مطالعه کنید و دستورالعمل های مصرف وتهیه آن را از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بیاموزید. همچنین از نحوه نگهداری، حمل و نقل و دور ریختن دارو و لوازم پزشکی آن آگاهی یابید.

دستان خود را قبل و بعد از مصرف دارو بشویید. هنگام دست زدن و استفاده از این محصول باید از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید. قبل از استفاده، وجود ذرات در دارو یا تغییر رنگ آن را بررسی کنید، و در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات مذکور از استفاده از این محلول خودداری کنید. قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل پاک کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب دیدگی در زیر پوست کاهش یابد. دارو را در مناطقی از پوست که کبود، سفت، قرمز، نرم یا دارای زخم یا علائم کشیدگی پوست است، تزریق نکنید.

درصورت تماس دارو با پوست، بلافاصله محل تماس را کاملاً با آب و صابون بشویید. اگر این دارو با چشم شما تماس پیدا کرد، فوراً چشم ها را با آب بشویید. پس از آن برای راهنمایی های بیشتر با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به اسهال، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، دل درد، ضعف، سردرد، اختلال در خواب، خون دماغ، خستگی، از دست دادن اشتها و درد در محل تزریق اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

همچنین در نتیجه مصرف این دارو ممکن است ریزش موی موقت نیز رخ دهد. اما پس از پایان درمان، باید رشد مو به حالت طبیعی خود بازگردد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. همچنین نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز این عوارض را کاهش هد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله تورم دست / مچ پا / پا، درد مفصل / کمر، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد، درنتیجه منجر به کاهش سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها شود. این اثر می تواند باعث ایجاد کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی سریع شود که ممکن است باعث ابتلا به عفونتی جدی (به ندرت کشنده) شده و یا باعث تشدید عفونت های دیگر شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیرمعمول، تنفس سریع، کبودی / خونریزی سریع، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه).

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد خونریزی جدی مغزی (به ندرت کشنده) یا خونریزی معده یا روده شود. اگر هر یک از عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: مدفوع تیزه، استفراغ تیره، درد مداوم معده / شکم، سرگیجه / غش، اختلالات ناگهانی بینایی، گیجی، اختلال در گفتار.

همچنین این دارو به ندرت ممکن است قند خون را افزایش داده، و درنتیجه باعث ابتلا یا تشدید دیابت شود. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر مبتلا به دیابت هستید، قند خون خود را به طور منظم طبق دستورالعمل ها کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک ممکن است داروی دیابت شما را تغییر داده و یا برنامه ورزشی یا رژیم غذایی برایتان تجویز کند.

مصرف اوماستاکسین می تواند باعث ایجاد عارضه های پوستی شود که معمولاً جدی نیستند. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را از عارضه های پوستی که می توانند نشان دهنده یک واکنش آلرزیک شدید باشد، تشخیص دهید. بنابراین، در صورت بروز عارضه پوستی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به دیابت، اختلالات خونریزی و عفونت های فعلی / اخیر، مطلع سازید.

اوماستاکسین احتمال ابتلا به عفونت را افزایش داده و می تواند موجب تشدید دیگر عفونت های بدن شود. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که ممکن است مبتلا به بیماری های عفونی واگیردار باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید یا برای کسب جزئیات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر، در استفاده از آنها احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص کبودی / خونریزی سریع، خونریزی معده یا روده، خستگی غیرمعمول، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه)، حساسیت بیشتری نشان دهند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام مصرف اوماستاکسین باید از بارداری خود جلوگیری کنید زیرا اوماستاکسین ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری تجویز کند. زنان باید در طول مصرف این دارو و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. مردان نیز باید هنگام استفاده از این دارو و 3 ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در طول درمان و 2 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای دیگری که می توانند باعث خونریزی / کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، NSAID ها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، "داروهای رقیق کننده خون" مانند وارفارین یا دابیگاتران).

مصرف آسپیرین همراه با این دارو، می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک مصرف آسپیرین با دوز کم را برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) تجویز کرده است، باید آن را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را تجویز کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروسار خود صحبت کنید.

سوءمصرف

مصرف این دارو به شکل خوراکی ممکن است مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، گلوکز خون) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را در یخچال نگهداری کنید (یا هنگام حمل دارو، آن را با کیسه های یخ حمل کرده و یا با خنک کننده (کولر) آن را خنک نگهدارید. از زمانی که این دارو برای اولین بار توسط متخصص مراقبت های بهداشتی مخلوط شده، تا 6 روز پس از آن در صورتی که در یخچال نگهداری شود، منقضی خواهد شد. در صورت نگهداری آن در دمای اتاق، این دارو 12 ساعت پس از زمانی که برای اولین بار توسط متخصص مراقبت های بهداشتی مخلوط شده است، منقضی خواهد شد. همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت