زولیر (اومالیزوماب) Xolair (Omalizumab)

نام های تجاری: زولیر سرنگ از پیش پر شده زولیر

موارد مصرف

از اومالیزوماب در کنترل و جلوگیری از علائم ناشی از آسم (مانند خس خس سینه و تنگی نفس) استفاده می شود. که ناشی از مواد حساسیت زای کل سال است. کنترل علائم آسم به شما کمک می کند تا فعالیت های طبیعی خود را حفظ کرده و زمان از دست رفته در محل کار یا مدرسه را کاهش دهید. همچنین از اومالیزوماب برای درمان نوعی از کهیر با علت نامشخص (کهیر مزمن ایدیوپاتیک-CIU) نیز استفاده می شود.


همچنین از این دارو نباید برای تسکین حملات ناگهانی آسم استفاده شود. در زمان بروز حمله ناگهانی آسم می توانید از داروهای استنشاقی تسکین سریع (اسپری) (مانند آلبوترول و سالبوتامول) استفاده کنید.

اَشکال دارویی

  • پودر زیر جلدی برای تزریق (150 میلی گرم)؛
  • محلول تزریق زیرجلدی (150 میلی گرم در میلی لیتر ؛ 75 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو، طبق دستور پزشک، معمولاً هر 2 یا 4 هفته برای درمان آسم و هر 4 هفته برای درمان CIU توسط پزشک متخصص در زیر پوست تزریق می شود. دوز مصرفی برای درمان آسم بر اساس وزن و نتایج آزمایشگاه قبل از شروع درمان تعیین می شود. و در صورت تغییرات زیاد وزن با پزشک خود تماس بگیرید.زیرا ممکن است لازم باشد دوز مصرفی شما تنظیم شود. همچنین دوز مصرفی برای درمان CIU براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.
این دارو برای موثر واقع شدن نیاز به مصرف منظم دارد. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دوز بعدی می توانید برای خود در تقویم علامت بگذارید.
در صورت تشدید علائم آسم و یا استفاده از اسپری، بیشتر از مقدار تجویز شده و در شرایط معمول، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی می تواند شامل قرمزی، تحریک شدن یا درد در محل تزریق باشد. همچنین تورم، قرمزی و خارش چشم یا پلک ها نیز محتمل است. در صورت استمرار یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً با پزشک یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.
به یاد داشته باشید که پزشک با باور بر اینکه منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است این دارو را برای شما تجویز کرده.بسیاری از افرادی با مصرف این دارو، عوارض جانبی جدی ای را تجربه نکرده اند.


در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله توده های غیرمعمول، خال، تغییرات پوستی، بی حسی، سوزن سوزن شدن بازوها و پاها، بدتر شدن تنگی نفس، خون سرفه کردن، درد عضلات و مفاصل، علائم عفونت (گلو درد مداوم، تب و سرفه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله درد قفسه سینه، فک و بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی، اختلال در گفتار، درد، قرمزی و تورم پاها به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین فواید و معایب این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
انتقال دارو از شیر مادر همچنان نا معلوم است پس قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و باعث افزایش خطر عوارض جانبی جدی شود.این فایل تمامی تداخلات دارویی اومالیزوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام محصولاتی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی ) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین هیچ تغییری در دوز مصرفی به عمل نیاورید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

در حین مصرف این دارو از انجام آزمایشات پزشکی (مانند آزمایشات عملکرد ریه) غافل نشوید.و به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات را انجام دهید.

از مواردی که باعث تحریک و یا ایجاد واکنش آلرژیک و در نتیجه تشدید دشواری در تنفس می شوند برای مثال دود سیگار، گرده، پوسته بدن حیوانات خانگی، گرد و غبار و کپک دوری کنید.

دوز فراموش شده

بهترین اثرگذاری ممکن، با دریافت هر دوز از این دارو با برنامه ریزی و طبق دستورالعمل میسر می شود. بنابراین در صورت فراموش کردن یک دوز، بلافاصله با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا یک برنامه ی جدید برای دریافت دوز تعیین کنند.

نگهداری

این دارو در بیمارستان، کلینیک و مطب پزشک موجود می باشد و در خانه نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت