ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اوولوکوماب Evolocumab

نام های تجاری: اولوکومب رپاتا (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای کمک به کاهش کلسترول بد (LDL) در خون استفاده می شود. برای افرادی که سطح بالای LDL دارند ، از این ماده غذایی همراه با رژیم غذایی مناسب ، به تنهایی یا سایر روشهای درمانی کاهش دهنده LDL (مانند داروهای "استاتین" ، ازتیماب ، آفرزیس LDL) استفاده می شود.

اوولوکوماب همچنین برای افرادی که بیماری قلبی دارند برای جلوگیری از حملات قلبی و مغزی استفاده می شود. این دارو متعلق به یک دسته از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شود. این کار با بهبود میزان دفع کلسترول LDL در بدن انجام می شود.

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چربی) ، سایر تغییراتی در سبک زندگی به این دارو کمک میکند تا بهتر عمل کند شامل ورزش ، کاهش وزن (در صورت اضافه وزن) و قطع سیگار است. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از این دارو و برگه اطلاعات بیمار را از داروساز بخواهید و آن را پرکنید. دستورالعمل استفاده را با دقت بخوانید و یاد بگیرید. اگر سوالی داشتید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

قبل از استفاده آن را از یخچال خارج کنید. اگر از سرنگ پر شده استفاده می کنید ، اجازه دهید حداقل 30 دقیقه در دمای اتاق گرم شود. اگر از دسنگاه تزریق بدنی استفاده می کنید ، بگذارید حداقل 45 دقیقه در دمای اتاق گرم شود.

این دارو را به هیچ وجه دیگر گرم نکنید ، مانند گرم کردن در مایکروویو یا قرار دادن در آب گرم. این دارو را تکان ندهید. قبل از استفاده ، این محصول را از نظر بصری از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از مایع استفاده نکنید.

این دارو را طبق دستور پزشک معمولاً هر 2 هفته یک بار یا هر ماه یکبار ، زیر پوست ران ، شکم یا بالای بازو تزریق کنید. مقدار داروی مصرفی براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

اگر پزشک مقادیر ماهیانه دارو را تجویز کرده باشد ، از سرنگ یا قلم پر شده از دارو استفاده کنید ، در عرض 30 دقیقه 3 تزریق جداگانه استفاده خواهید کرد. اگر از دستگاه تزریقی بدن استفاده می کنید ، دارو طی 9 دقیقه تزریق می شود.

قبل از تزریق هر دوز ، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب دیدگی در زیر پوست کاهش یابد. در قسمت های آسیب دیده از پوست ، حساس ، سفت ، قرمز یا گرم تزریق نکنید.

استفاده مداوم از این دارو باعث بالاترین میزان بهبودی خواهد شد. برای یادآوری بهتر ، روزهایی را که نیاز به دریافت دارو دارید در تقویم علامت گذاری کرده و نحوه ذخیره یا نگه داری دارو را بیاموزید.

عوارض جانبی

امکان ایجاد قرمزی، درد یا کبودی در محل تزریق وجود دارد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، مثل حساسیت  به لاتکس یا لاستیک خشک طبیعی که در پوشش سوزن روی سرنگ / قلم پر شده وجود داشته باشد پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در موارد مورد نیاز استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر همچنان مشخص نیست لذا قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی اوولوکوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را سرخود به دیگران تجویز نکنید.

حین استفاده از این دارو تست های ازمایشگاهی و پزشکی (مانند سطح کلسترول LDL) انجام شود. تمامی معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

اگر هر 2 هفته یکبار از این دارو استفاده می کنید و در مصرف دارو کوتاهی کرده اید، اگر از اخرین مصرف بیشتر از 7 روز میگذرد آن را دوباره مصرف کنید و اگر کمتر از 7 روز از اخرین مصرف می گذرد، از مصرف داروی فراموش شده صرف نظر کنید. سپس مقدار بعدی داروی خود را در زمان معین استفاده کنید. برای جبران مقادیر مصرف نشده دارو میزان آن را دوبرابر نکنید.

درصورت مصرف ماهیانه و فراموشی مصرف دارو به محض به یاداوردن اکر کمتر از 7 روز گذشته است آن را مصرف کنید و مقادیر بعدی را در زمان معین خودش استفاده کنید. 

نگهداری

در بسته بندی خود دارو در یخچال و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. و از یخ زدن دارو جلوگیری شود.

اگر این دارو را در دمای اتاق نگه می دارید ، حتماً ظرف 30 روز از آن استفاده کنید و آن را در بسته بندی اصلی نگه دارید. . تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش