ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

رینووک (اوپاداسیتینیب) Rinvoq (Upadacitinib)

نام های تجاری: رینووک

موارد مصرف

Upadacitinibاوپاداسیتینیب

اوپاداسیتینیب برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود. به کاهش درد، حساسیت و تورم مفاصل کمک می کند.

Upadacitinibاوپاداسیتینیب

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از اوپاداسیتینیب و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک به صورت خوراکی یا بدون غذا و معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. قرص ها را خرد نکنید، نجوید یا تقسیم نکنید. زیرا با انجام این کار باعث آزادسازی تمام دارو به طور همزمان و افزایش خطر عوارض می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. زیرا این کار نه تنها باعث افزایش بهبودی وضعیت نخواهد شد بلکه ممکن است خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید شرایط پزشکی، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوراض جانبی

ممکن است حالت تهوع ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید عارضه، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بنابراین نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر این عوارض را کاهش دهد.

Upadacitinibاوپاداسیتینیب

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم کم خونی (مانند خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، ضربان سریع قلب)، علائم بیماری کبدی (مانند تهوع/استفراغ مداوم، کاهش اشتها، درد معده/ شکم، زرد شدن چشم­ها/پوست، ادرار تیره)، علائم پارگی جدی در معده یا دیواره روده (مانند درد شدید معده/ شکم مداوم، تب، سرگیجه شدید، غش، تهوع/ استفراغ شدید) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف اوپاداسیتینیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خون/ مغز استخوان (مانند کم خونی)، سرطان، بیماری کبد (مانند هپاتیت B یا C)، عفونت های گذشته/اخیر/فعلی (مانند سل، تبخال زوستر، عفونت HIV)، مشکلات معده/روده (مانند زخم، دیورتیکولیت) مطلع سازید.

Upadacitinibاوپاداسیتینیب

اوپاداسیتینیب می تواند احتمال ابتلا به عفونت را اقزایش دهد یا هرگونه عفونت فعلی را تشدید کند. بنابراین از تماس با افرادی که دارای عفونت هایی هستند که ممکن است به دیگران منتقل شود (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) اجتناب کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و نیز از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو، افراد مسن ممکن است در معرض عوارض جانبی بیشتری قرار گیرند.

در صورت بارداری یا قصد بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از اوپاداسیتینیب نباید باردار شوید. زیرا اوپاداسیتینیب ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 4 هفته پس از قطع درمان، در مورد روش­های مطمئن پیشگیری از بارداری سوال کنید. در صورت باردار شدن، بلافاصله با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست. زیرا به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، تغذیه با شیر مادر در حین استفاده از این دارو و به مدت 6 روز پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می­تواند نحوه­ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این محصول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و نیز بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

Upadacitinibاوپاداسیتینیب

بعضی از داروها می­توانند بر اوپاداسیتینیب اثر مهارکنندگی داشته باشند که این خود بر عملکرد آن نیز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامپین، فنی توئین و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش­های تشخیصی و یا پزشکی (مانند عملکرد کبد، شمارش کامل فاکتورهای خون، سطح کلسترول، آزمایش های پوستی) در حین مصرف این دارو انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموش شدن یک دوز، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی باشد، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در ظرف اصلی در یخچال یا در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش