ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اوکتروتاید Octreotide

نام های تجاری: اکترئوتاید ساندوستاتین بینفزیا مایکاپسا ساندوستاتین لار ساندوستاتین لار دپو اکتوستاتین اکتراید ساندوسفر ال آ آر اکترئوتاید استات (بیشتر)

موارد مصرف اکتروتاید 

نام عمومی: اکتروتاید

نام های تجاری :ساندوستاتین، ساندوستاتین لار، ساندوستاتین لار دپو، اکتوستاتین

اکتروتاید 

این دارو نوعی اکتروتاید طولانی اثر می باشد. از اکتروتاید برای درمان اسهال شدید آبکی و قرمزی ناگهانی صورت و گردن در نتیجۀ ابتلا به بعضی از تومورها (مانند تومورهای کارسینوئید، تومورهای پپتید وازواکتیو روده) استفاده می شود که معمولاً در روده ها و پانکراس وجود دارد. علائم با تولید مقدار زیادی از مواد طبیعی خاص (هورمون ها) از این تومورها بروز می کند. این دارو از تولید این هورمون ها جلوگیری می کند و با کاهش اسهال آبکی، اکتروتاید به حفظ مایعات و مواد معدنی بدن کمک می کند.

از اکتروتاید در درمان یک بیماری خاص (آکرومگالی) که در آن بدن بیش از حد از یک ماده طبیعی خاص به نام هورمون رشد تولید می کند، استفاده می شود. درمان آکرومگالی به کاهش خطر مشکلات جدی مانند دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند. اکتروتاید منجر به کاهش میزان هورمون رشد تا میزان طبیعی می شود.

این دارو به تنهایی درمان کننده نمی باشد و معمولاً با سایر درمانها (مانند جراحی، پرتودرمانی و غیره) استفاده می شود.

موارد مصرف اکتروتاید 

اَشکال دارویی اکتروتاید (ساندوستاتین)

  • محلول تزریقی (100 میکروگرم در میلی لیتر؛ 1000 میکروگرم در میلی لیتر؛ 200 میکروگرم در میلی لیتر؛ 50 میکروگرم در میلی لیتر؛ 500 میکروگرم در میلی لیتر)؛
  • پودر برای تزریق عضلانی، طولانی اثر(10 میلی گرم؛ 20 میلی گرم؛ 30 میلی گرم)؛
  • کپسول خوراکی با رهش تأخیری (20 میلی گرم)؛
  • محلول تزریق زیر جلدی (2500 میکروگرم در میلی لیتر).

زمان و نحوه مصرف و تزریق آمپول اکتروتاید (ساندوستاتین لار)

قبل از استفاده از این دارو، بدن باید پاسخ خوبی به داروهای اکتروتاید فرم کوتاه اثر داده باشد.قبل از مصرف این دارو با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو باید طبق دستور پزشک، معمولاً هر 4 هفته یک بار، در عضله باسن تزریق شود. میزان دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

برای کاهش آسیب، هر دوز را در محل های متفاوت باسن تزریق کنید. از تزریق این دارو به عضلات بازو به دلیل درد و تحریک بیشتر خودداری کنید.

در صورت دریافت این دارو در خانه، تمام دستورالعمل های تهیه و مصرف را از پرستار خود بیاموزید. قبل از مصرق، محصول را از نظر ظاهری، وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید و در صورت مشاهده هر یک از این موارد، از مصرف این مایع خودداری کنید. نحوه صحیح و مطمئن نگهداری و از دسترس خارج کردن لوازم پزشکی را بیاموزید. این دارو را 30 تا 60 دقیقه قبل از مخلوط کردن از یخچال خارج کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، می توانید در تقویم علامت بگذارید.(برای مثال هر 4 هفته.)

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی آمپول اکتروتاید (ساندوستاتین لار دپو)

حالت تهوع، استفراغ، مدفوع شل / چرب، یبوست، ناراحتی یا گاز معده می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. همچنین ممکن است در محل تزریق درد و تحریک دیده شود.در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

عوارض جانبی آمپول اکتروتاید

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند علائم مشکلات کیسه صفرا / کبد (به عنوان مثال، تب، درد معده / شکم، حالت تهوع / استفراغ، زردی چشم / پوست، درد غیر قابل توضیح در پشت / شانه راست)، علائم تیروئید کم کار (به عنوان مثال، افزایش وزن غیرقابل توجیه، عدم تحمل سرما، ضربان قلب آهسته، یبوست شدید، خستگی غیرمعمول / شدید، رشد / توده / تورم جلوی گردن)، بدتر شدن علائم بیماری قلب (به عنوان مثال، اختلال در تنفس، ضربان قلب آهسته / سریع / نامنظم)، بی حسی / گزگز دست و پاها را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث تغییر در قند خون، به خصوص در صورت ابتلا به دیابت شود. علائم قند خون بالا شامل تشنگی و دفع ادرار می باشد. همچنین علائم افت قند خون شامل عصبی بودن، لرزش، تعریق، ضربان قلب سریع و گرسنگی می باشد. برای درمان قند خون پایین (مانند مصرف یک منبع سریع قند مانند ژل گلوکز / قرص ها، قند یا عسل، نوشیدن آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی) از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید. در صورت بروز علائم قند خون بالا یا پایین هنگام مصرف این دارو فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. سطح قند خون خود را طبق دستور پزشک، کنترل کنید. ممکن است لازم باشد پزشک داروهای دیابت را تنظیم کند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف اکتروتاید

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، بیماری کبدی (مانند، سیروز)، دیابت، مشکلات تیروئید، مشکلات کیسه صفرا (به عنوان مثال، سنگ صفرا)، مشکلات تغذیه ای (به عنوان مثال، کاهش جذب چربی، کمبود ویتامین B12) مطلع سازید.

هنگام استفاده از این دارو در افراد مسن احتیاط می شود زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات آن داشته باشند.

توصیه می شود در استفاده کودکان از این دارو احتیاط کنید. مصرف این دارو برای مدت طولانی (مانند، بیش از 1 سال) ممکن است سرعت رشد کودک را کاهش دهد. با این حال، سرعت رشد پس از قطع درمان با دارو افزایش می یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است توانایی طبیعی باردار شدن در زنان مبتلا به آکرومگالی که ناباروری دارند را بازگرداند. زنان در سنین باروری باید راه های قابل اطمینان کنترل بارداری را با پزشک خود در میان بگذارند. تنها در صورت لزوم از این داروئ در دوران بارداری، استفاده کنید.در رابطه با خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی اکتروتاید 

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی اوکتروتاید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: مسدود کننده های بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول)، محلول های تغذیه ای وریدی (مانند TPN)، پگویسومنت.

سوء مصرف تزریق اکتروتاید 

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.در غیر این صورت بلافاصله با مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (به عنوان مثال، آزمایش های گلوکز خون، آزمایش های عملکرد تیروئید، سطح هورمون، سطح ویتامین B12) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز این دارو طبق برنامه حائز اهمیت می باشد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه دوز جدید بخواهید. دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در یخچال و فریزر در دمای بین 36-46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از یخ زدن دارو خودداری کنید. ویال یا سرنگ را از دسترس خارج کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش