ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

او آر اس Oral Rehydration Solution (ORS)

نام های تجاری: کالوریت او آر اس داروپخش او آر اس پورسینا او آر اس روزدارو ری هیدرو مد پودر او آر اس ایران دارو ساشه پرو.آر.اس پویا (پرو آر اس) قرص جوشان اوریکس او آر اس ساشه کالوریت ساشه او آر اس داروپخش ساشه او آر اس پورسینا 27 گرم ساشه او آر اس روزدارو ساشه ری هیدرو مد 20.5 گرم پودر او آر اس ایران دارو ساشه پرو.آر.اس پویا (پرو آر اس) قرص جوشان اوریکس او آر اس (بیشتر)

موارد مصرف

این محصول برای جایگزینی مایعات و املاح از  دست رفته (مانند سدیم ، پتاسیم)در اثر اسهال و استفراغ استفاده می شود و به جلوگیری یا درمان کم آبی بدن کمک می کند. مقادیر مناسب مایعات و مواد معدنی برای عملکرد طبیعی بدن اهمیت دارد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک یا براساس دستور العمل بسته دارویی و به صورت خوراکی مصرف کنید، اگر سوالی داشتید از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

برخی از فرم های مایع دارو باید قبل از استفاده مخلوط و برخی دیگر نباید مخلوط شوند. اگر درباره محصول دارویی سوالی داشتید از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

اگر شربت مورد استفاده به حالت سوسپانسیون می باشد، بطری را قبل از مصرف به خوبی تکان دهید.

اگر از فرم پودر شده استفاده می کنید، محتوای بسته را طبق دستورالعمل بسته بندی در آب مخلوط کنید و هم بزنید تا کاملا حل شود.

این دارو را گرم نکنید مگر آنکه در اطلاعات دارو، عدم ایجاد مشکل این کار ذکر شده باشد.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

 در حین مصرف این دارو آب میوه یا نوشیدنی های حاوی نمک مصرف نکنید، مگر با تجویز پزشک.

درصورت تشدید یا تداوم شرایط بیمار بیش از 24 ساعت و همچنین درد شدید معده / شکم، خون در مدفوع / استفراغ، تب یا علائم کم آبی (مانند سرگیجه، کاهش ادرار، تشنگی شدید، خشکی شدید دهان، تشنج) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع و استفراغ خفیف می تواند از عوارض این دارو باشد، درصورت مصرف آهسته و مثدار کمی از دارو با قاشق اندازه گیری مخصوص، این عوارض کاهش پیدا می کنند، در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: سرگیجه، ضعف غیرمعمول، تورم مچ پا / پا، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک پذیری، بی قراری)، تشنج، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورت وجود مشکلاتی نظیر عدم توانایی در نگه داشتن مایعات در معده (مانند استفراغ شدید / مداوم)، مشکل در ادرار کردن، انسداد روده با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست لذا قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی پودر  ORSرا پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: مکمل های معدنی (مانند پتاسیم).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را به صورت منظم انجام دهید.

پس از بهبود شرایط، می توانید غذاهای نرم و ملایم مانند برنج، موز، نان تست، سیب زمینی آب پز یا سایر غذاهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نیست

نگهداری

به اطلاعات نگه داری درج شده روی بسته توجه کنید. اگر در مورد نگهداری از دارو سوالی دارید، از پزشک داروخانه بپرسید، تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش