ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اپدیوو (نیوولوماب) Nivolumab (Opdivo)

نام های تجاری: نیوولومب اپدیوو اوپدیوو
توضیحات صوتی:

موارد مصرف اپدیوو (نیولوماب)

از داروی اپدیوو یا همان داروی(نیولوماب) در درمان سرطان استفاده می شود. این دارو عملکرد سیستم ایمنی در بدن را تغییر داده و آن را برای حمله به سلول های سرطانی ترغیب می کند.این دارو از کارآمد ترین دارو ها است اپدیوو (نیولوماب)که به خوبی سلول های سرطانی را سرکوب میکند. اپدیوو (opdivo) در درمان انواع مختلفی از سرطان از جمله سرطان پوست، ریه، کلیه، کبد و روده مورد استفاده قرار می گیرید.از این دارو در بیشتر مواقع در مواردی تجویز می‌شود که سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته باشد نیوولوماب متعلق به دسته ی داروهای آنتی بادی مونوکلونال می باشد. ما در این مقاله سعی میکنیم شما را با اطلاعات صحیح از زمان و نحوه صحیح مصرف داروی اپدیوو (نیولوماب)، عوارض جانبی دارو و موارد احتیاطی منع مصرف آشنا می کنیم. 

اپدیوو

مشاوره تهیه آمپول اپدیوو 

زمان و نحوه مصرف داروی اپدیوو (نیولوماب)

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید طبق دستور پزشک، معمولاً هر 2 تا 4 هفته یکبار، توسط یک پرستار و طی 30 دقیقه به آرامی در ورید تزریق شود.

ممکن است هنگام دریافت دارو، بدن واکنش هایی به تزریق نشان دهد. بروز علائمی همچون تب، لرز، گرگرفتگی، سرگیجه یا غش کردن، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، ممکن است پزشک برای مدتی درمان را متوقف کند. همچنین ممکن است پزشک برای تسریع بهبودی عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو، دارو/های دیگری (کورتیکواستروئید مانند پردنیزون) تجویز کند.

اپدیوو

مشاوره خرید آمپول اپدیوو 

عوارض جانبی داروی اپدیوو

اسهال می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق پزشک بر وضعیت بیمار می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله علائم عفونت (مانند تب، آبریزش / گرفتگی بینی، تشدید / بروز سرفه)، اسهال همراه با خون / مخاط، زخم های دهان / گلو، درد شدید معده / شکم، علائم بیماری کبدی (مانند تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، ادرار صورتی / خونی)، کبودی / خونریزی آسان، تورم دست ها / مچ پا / پا، ضعف غیرمعمول بدن، سفتی / درد مفصل، ضعف / حساسیت / درد / اسپاسم / گرفتگی عضلانی، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، از دست دادن تعادل و هماهنگی اندام ها، قرمزی / درد چشم، حساسیت به نور، تغییرات بینایی، سردرد مداوم / غیرمعمول، تشنج را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی داروی اپدیوو

این دارو می تواند باعث اختلال در عملکرد غدد هورمونی (مانند تیروئید، هیپوفیز، آدرنال، پانکراس (لوزالمعده)) شده و باعث کاهش یا افزایش میزان تولید هورمون شود که می تواند منجر به بروز علائمی همچون عدم تحمل سرما یا گرما، کاهش / افزایش بی دلیل وزن، تغییرات روانی/ خلقی، ضربان آهسته / سریع / کوبیدن / نامنظم قلب، خستگی غیرمعمول، یبوست شود.

در صورت بروزعلائمی مانند درد قفسه سینه یا تنگی نفس فوراً با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

نیوولوماب می تواند باعث خارش یا عارضه پوستی شود که معمولاً عارضه جدی نمی باشد. با این حال، ممکن است تشخیص آن از عارضه های پوستی نادری که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، دشوار باشد. بنابراین در صورت بروز هرگونه عارضه پوستی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف اپدیوو

پیش از مصرف نیوولوماب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

منع مصرف داروی اپدیوو

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص پیوند عضو یا پیوند سلول های بنیادی مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

بارداری یا احتمال بارداری را حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. به دلیل احتمال آسیب به جنین در طی مصرف این دارو، اصلاً باردار نشوید. پزشک قبل از شروع مصرف دارو باید یک تست بارداری انجام دهد. از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 5 ماه پس از قطع مصرف دارو استفاده کنید. در صورت باردار شدن یا بارداری شریک خود فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل احتمال آسیب رسانی به نوزاد، شیردهی به نوزاد در طی درمان و 5 ماه پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود. بنابراین حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی داروی اپدیوو

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی نیوولوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند بررسی عملکرد کبد / کلیه / تیروئید، قند خون) پیش از مصرف و طی دوره مصرف آن غافل نشوید. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز این دارو طبق برنامه تجویز شده حائز اهمیت می باشد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه دوز جدید بخواهید.

نگهداری

امکان پذیر نمی باشد. این دارو در بیمارستان ها و کلینیک ها تزریق می شود. در خانه نگهداری نمی شود.

خرید داروی اپدیوو

برای سفارش و خرید داروی اپدیوو می توانید از لینک زیر جهت تهیه داروی اپدیوو اقدام نمایید. همچنین با توجه به دوز مصرفی این دارو، قیمت آمپول اپدیوو40 MG و همچنین قیمت آمپول اپدیوو100MG متفاوت می باشد.

 

قیمت خرید آمپول اپدیوو 

پرسش های متداول


معمولاً اثر داروهای ایمونوتراپی دیرتر از شیمی درمانی دیده می شود، در این مورد هم اپدیوو مستثنی نمی باشد و میانگین زمان اثربخشی آن در درمان سرطان‌های مختلف در حدود دو ماه می باشد. پزشک میزان اثربخشی دارو را با توجه به آزمایش‌ها و تست های تصویربرداری تعیین می کند.

اپدیوو یک داروی مورد استفاده در ایمونوتراپی است. این دارو در دسته داروهای مهارکننده چک پوینت قرار داشته و باعث تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن نسبت به سلول های سرطانی می شود.

معمولاً اپدیوو بین 3 تا 4 ماه (100 تا 125 روز) تا پس از اتمام درمان در بدن باقی می ماند. به همین دلیل بروز عوارض جانبی ناشی از این دارو در این دوره عجیب و دور از ذهن نمی باشد.

از این دو دارو در کنار یکدیگر و برای سرطان سلول های غیر کوچک ریه، ملانوما و سرطان پیشرفته کلیه استفاده می شود. اپدیوو و یرووی با یکدیگر در یک کیسه تزریق ترکیب نمی شوند و تزریق وریدی هرکدام بین 30 تا 90 دقیقه به طول می انجامد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش