ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اپی روبیسین Epirubicin

نام های تجاری: النس فارموروبیسین پی اف اس فارموروبیسین آر دی اف اپی زین ابروبی اپی روبیسین مایلن اپی روبیسین آکورد اپی روبین اپی روبیسین آکویدا ای.پی.مایسین آنتراسین اپی-سل اپی روبیسین هیدروکلراید (بیشتر)

موارد مصرف

از داروی اپی روبیسین برای درمان سرطان پستان استفاده می شود. این دارو به گروهی از داروها که به عنوان آنترا سایکلین شناخته می شوند معروف است و باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (2 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق تجویز پزشک و توسط متخصص بهداشت، به صورت داخل وریدی تزریق می شود. مقدار آن براساس عارضه و شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان متفاوت است.

اگر این دارو با پوست تماس پیدا کرد، بلافاصله محل را به خوبی با آب فراوان بشویید. همچنین می توانید از آب و صابون یا ترکیب جوش شیرین (بی کربنات سدیم) در آب فراوان نیز استفاده کنید. اگر این دارو با چشم تماس پیدا کرد، پلک ها را باز کرده و به مدت 15 دقیقه چشم را با آب شستشو دهید، سپس به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

در طول استفاده از این دارو مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک شما تجویز دیگری کرده باشد. انجام این کار به کاهش خطر عوارض جانبی خاص (مانند افزایش اسید اوریک) کمک می کند.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به حالت تهوع، استفراغ، اسهال، دل درد، گرگرفتگی، یا تغییر رنگ پوست / ناخن اشاره کرد. حالت تهوع و استفراغ شدید نیز می تواند رخ دهد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا بهبود حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کم، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ها، ممکن است به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. در صورت تداوم یا تشدید این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث تغییر رنگ ادرار به قرمز شود که این یکی از عارضه های طبیعی و بی ضرر این دارو است که معمولاً ظرف 2 روز پس از هر بار مصرف دارو از بین می رود و نباید آن را با خون در ادرار اشتباه گرفت.

ریزش موی موقتی نیز یکی دیگر از عارضه های جانبی رایج این دارو است. پس از پایان درمان باید رشد طبیعی مو باز گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله تغییرات در قاعدگی (به عنوان مثال، قطع قاعدگی)، خونریزی / کبودی غیر معمول (مانند لکه های قرمز کوچک روی پوست، مدفوع سیاه / خونی، ادرار خونی، استفراغ تیره) به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین ممکن است در نتیجه مصرف این دارو، درد یا زخم در دهان و گلو نیز ایجاد شود. دندان های خود را به آرامی و مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کرده و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین بهتر است در این مدت از غذاهای نرم و مرطوب استفاده کنید.

گاهی حالت تهوع، استفراغ و اسهال ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند کاهش غیرمعمول ادرار، خشکی غیرمعمول دهان / افزایش تشنگی، کمبود اشک، سرگیجه / سبکی سر یا رنگ پریدگی و چروک پوست سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

گاهی اپی روبیسین به علت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) عوارض جانبی ایجاد می کند. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و به شما توصیه کند تا مایعات زیادی بنوشید. در صورت بروز علائمی از جمله کمردرد / پهلو درد، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی و ضعف، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله درد قفسه سینه، سرفه خونی، درد / تورم / قرمزی ناگهانی در پا، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد؛ با این حال، در صورت مشاهده هر یک از علائم واکنش آلرژیک جدی مانند عارضه های پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، اختلال در تنفس و سرگیجه شدید، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف اپی روبیسین، در صورت حساسیت به آن، یا به آنتراسایکلین های دیگر (به عنوان مثال دوکسوروبیسین)، یا آنتراسندیون ها (مانند میتوکسانترون) یا دیگر حساسیت های خود، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید زیرا این محصول ممکن است حاوی اجزای غیرفعالی باشد، که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

همچنین پیش از استفاده، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به اختلالات خونی / خونریزی (به عنوان مثال، کم خونی، کم بود سلول های خونی)، نقرس، بیماری های قلبی (مانند نارسایی احتقانی قلب، حمله قلبی به تازگی، ضربان قلب نامنظم/ تند / کند )، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، پرتودرمانی (به ویژه در ناحیه قفسه سینه) مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا را به صورت استنشاقی دریافت کرده اند خودداری کنید. دست های خود را به خوبی بشویید تا باعث شیوع عفونت نشود.

برای کاهش خطر بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر، در استفاده از آنها احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی نیز خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث افزایش حساسیت نسبت به آفتاب شود. مدت زمان قرار گیری در معرض نور آفتاب را محدود کنید. از استفاده از محیط های برنزه کننده و چراغ های آفتابی پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کرده و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود درباره مصرف این دارو اطلاع دهید.

هنگام مصرف این دارو افراد مسن نیاز به نظارت بیشتری دارند زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض دارو داشته باشند.

مصرف این دارو در کودکان نیز باید با احتیاط انجام شود زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض این دارو خصوصاً عوارض آن بر قلب داشته باشند.

این دارو ممکن است بر تولید اسپرم در مردان نیز تأثیر بگذارد و خطر تولد فرزندی با نقایص مادر زادی را افزایش دهد. بنابراین، مردانی که تحت درمان این دارو قرار می گیرند باید از روش های مطمئن برای کنترل بارداری (به عنوان مثال کاندوم) استفاده کنند. برای کسب جزئیات و بحث در مورد روش های موثر کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین این دارو می تواند بر قاعدگی زنان نیز تأثیر بگذارد و باعث یائسگی زودرس شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

استفاده از این دارو در در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود. زنان در سنین باروری برای جلوگیری از بارداری در طول درمان و به مدت 6 ماه پس از آخرین مصرف اپی روبیسین، باید از روش های مطمئن برای پیشگیری از بارداری (مانند قرص های ضد بارداری، کاندوم) استفاده کنند. آقایانی که تحت درمان هستند نیز باید در طول درمان و به مدت 3 ماه پس از آخرین دریافت این دارو، از روش های مطمئن برای کنترل بارداری استفاده کنند. همچنین آقایانی که همسر باردار دارند، باید در طول درمان و حداقل 7 روز پس از آخرین دریافت این دارو از کاندوم استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید یا ممکن است باردار باشید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. برای کسب جزئیات و مشورت در مورد روش های موثر در کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل به مدت 7 روز پس از آخرین نوبت مصرف، توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با آن تداخل داشته باشند عبارتند از: سایمتیدین، ​​سایر داروهایی که ممکن است بر قلب تاثیرگذار باشند (از جمله تراستوزوماب، آنتراسیکلین ها مانند دوکسوروبیسین).

سوءمصرف

درصورت مصرف بیش از حد و مشاهده علائمی مانند قطع یا اختلال در تنفس با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش ها و معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کبد، برخی آزمایشات عملکرد قلب مانند LVEF) قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام استفاده از آن انجام شود. تمام قرار های ملاقات پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر بسپارید. برای جزئیات بیشتر نیز با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

برای اثربخشی بهتر دارو، باید آن را طبق برنامه ریزی انجام شده و براساس دستورالعمل آن مصرف کنید. اگر یک دوز را فراموش کردید، برای تعیین برنامه دوز جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

نگهداری

این دارو در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان آن را در منزل نگهداری کرد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش