ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اکسی متازولین استنشاقی Oxymetazoline Nasal

نام های تجاری: کونژستاپ اکسی نوز اکسینیکس رینوزولین اسپری ضد احتقان بینی (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در تسکین موقت احتقان بینی ناشی از شرایط مختلف از جمله سرماخوردگی، سینوزیت، تب یونجه و آلرژی، استفاده می شود. این دارو با منقبض کردن رگ های خونی بینی، تورم و احتقان را کاهش می دهد.

زمان و نحوه مصرف

از این دارو طبق دستورالعمل روی بسته یا نسخه پزشک استفاده کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از استفاده از دارو، به آرامی بینی خود را تخلیه کنید. با کمک انگشت سوراخ بینی ای که دارو از آن دریافت نمی شود را بسته نگه دارید. در حالی که سر به سمت بالا نگه داشته شده است، نوک اسپری را در سوراخ بینی باز قرار دهید.با چند تنفس عمیق می توان از رسیدن دارو به عمق بینی مطمئن شد. در صورت نیاز، این مراحل را برای سوراخ دیگر بینی تکرار کنید.

از اسپری دارو به داخل چشم و وسط قسمت داخلی بینی (تیغه بینی) خودداری کنید.

نوک اسپری را بعد از هربار استفاده با آب داغ یا دستمال تمیز، پاک کنید. همچنین از ورود آب به داخل دستگاه خودداری کنید. درپوش را بعد از هر بار استفاده عوض کنید.

این دارو فقط موجب تسکین موقتی می شود. استفاده مداوم از دارو، استفاده از انواع مختلف اسپری ها و سوء مصرف دارو، خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. مصرف بیش از 3 روز از دارو باعث ایجاد بیماری به نام احتقان برگشتی خواهد شد. علائم احتقان برگشتی شامل قرمزی طولانی مدت و تورم داخل بینی، همچنین افزایش آبریزش بینی می باشد. در صورت مشاهده ی این علائم، با پزشک یا پزش داروخانه مشورت کنید.

در صورت بدتر شدن وضعیت بعد از 3 روز، به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سوزش موقت، گزش، خشکی، آبریزش بینی و عطسه می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند ضربان آهسته یا سریع قلب، سرگیجه، حالت تهوع، سر درد ،تغییرات ذهنی و خلقی، مشکل خواب، لرزش، تعریق و ضعف غیر معمول را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری قلب یا رگ های خونی، پرکاری تیروئید، دیابت، فشار خون بالا و مشکل ادرار (به دلیل بزرگ شدن پروستات) مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان حساسیت بیشتری نسبت به این دارو دارند، از این رو هنگام استفاده احتیاط شود. برای اطمینان از قابل مصرف بودن دارو برای کودکان، بسته بندی محصول بررسی شود یا با پزشک و داروساز مشورت شود.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف این محصول تحت نظر پزشک ، ممکن است پزشک یا پزشک داروخانه از قبل در رابطه با هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را از نظر آنها تحت نظر داشته باشد. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مصرف داروهای مهار کننده MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی و کشنده شود. در طول مصرف این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکارباکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کنید. مصرف اکثر مهار کننده های MAO باید دو هفته قبل از درمان با آنتی هیستامین متوقف شود. در رابطه با زمان شروع یا قطع مصرف این دارو از پزشک خود بپرسید.

در صورت مصرف یکی از داروهای بالا قبل از شروع مصرف این دارو، به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

قبل از مصرف این دارو، نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) ، به خصوص داروهای فشار خون بالا (به عنوان مثال گوانتیدین) یا داروهای 3 حلقه ای ضد افسردگی (به عنوان مثال آمی تریپتیلین) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. نام هر آنچه که مصرف می کنید را در اختیار پزشک داروخانه قرار داده و در رابطه با بی خطر بودن مصرف آنها سوال کنید.( به خصوص داروهای مربوط به سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی.)

این یادداشت شامل تمام تداخل های دارویی نمی شود، بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف میکنید را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت ضربان نامنظم قلب، توهم و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.استفاده از این دارو توسط افراد دیگر، باعث انتشار عفونت خواهد شد.

داروهای ضد احتقان بینی بسیار زیادی بدون نسخه پزشک موجود می باشد. در مورد بهترین محصول برای استفاده، با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز فراموش شده

امکان پذیر نمی باشد.

نگهداری

برای نحوه صحیح نگهداری، بسته بندی دارو را بررسی کنید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش