ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

الوکساتین (اگزالی پلاتین) Eloxatin (Oxaliplatin)

نام های تجاری: الوکساتین الوکسال زوپلات اکسالی پلاتین ا ب و اکسیتان اکسالی پلاتین آکویدا الوگزاتین ریبوکساتین اکسالان اکسالی پلاتین مایلن اکسالی پلاتین استراژن زالیکو (بیشتر)

موارد مصرف داروی اگزالی پلاتین(Oxaliplatin)

از این دارو در درمان سرطان پیشرفته کولون و راست روده استفاده می شود. اگزالی پلاتین نوعی داروی شیمی درمانی است که حاوی پلاتین می باشد. این دارو رشد سلول های سرطانی را کند کرده یا متوقف می کند. این دارو بیشتر در ترکیب با فلوروراسیل اسید در درمان موارد پیشرفته سرطان روده بزرگ استفاده می شود و روش مصرف آن به شکل وریدی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت اگزالی پلاتین خارجی و ایرانی و همچنین ثبت سفارش خرید داروی اگزالی پلاتین در سایت سامانه سلامت سین سا؛ با ما در ارتباط باشید.

نام تجاری: الوکساتین

نام عمومی: اگزالی پلاتین

Oxaliplatin

 

اَشکال دارویی

  • پودر تزریق داخل وریدی (100 میلی گرم؛ 50 میلی گرم)؛
  • محلول تزریق داخل وریدی (5 میلی گرم در میلی لیتر)
    سرطان پیشرفته کولون و درمان با اگزالی پلاتین

زمان و نحوه تزریق داروی اگزالی پلاتین(Oxaliplatin)

پیش از دریافت اگزالی پلاتین، دستورالعمل استفاده از آن را مطالعه نمایید. داروی اگزالی پلاتین معمولاً به صورت داخل وریدی به بیماران تزریق می شود، تزریق دارو باید حداقل دو ساعت به طول بیانجامد. این دارو معمولاً هر دو هفته یکبار همراه با داروهای دیگری (برای مثال 5-فلوئوراسیل و لوکوورین) تزریق می شود. دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد.

عوارض جانبی الوکساتین 

اسهال، تغییر حس چشایی، زخم های دهانی، خونریزی از بینی، خستگی، سردرد، سرگیجه یا دشواری در خوابیدن می توانند از عوارض جانبی این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ نیز از عوارض جانبی اگزالی پلاتین است که ممکن است در برخی از بیماران شدید تر باشد. پزشک برای پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ، دارو هایی را نیز تجویز خواهد کرد. مصرف وعده های غذایی کم حجم، نخوردن غذا پیش از درمان یا کم کردن فعالیت های جسمی، می توانند از بروز این عوارض جلوگیری کنند. در صورت تشدید یا تداوم هر یک از این علائم فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

عوارض مصرف داروی اگزالی پلاتین

ریزش موقتی مو نیز ممکن است به ندرت اتفاق بیفتد که البته معمولاً پس از پایان درمان، رشد طبیعی موها باز خواهد گشت.

به خاطر داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشک خود را مطلع سازید: درد / قرمزی / تورم در محل تزریق، کبودی / خون ریزی آسان و یا غیرطبیعی، تغییرات روانی / خلقی (برای مثال افسردگی)، علائم کاهش شدید آب بدن (برای مثال کاهش حجم ادرار، افزایش تشنگی، خشکی دهان)، درد / حساسیت به لمس یا فشار / ضعف / گرفتگی عضلانی، نشانه های مشکلات کلیوی (مانند تغییر حجم ادرار)، درد / قرمزی / تورم بازوها / ساق پا، درد در کشاله ران / ماهیچه ساق پا.

گاهی اگزالی پلاتین بر روی عملکرد سیستم عصبی نیز اثر می گذارد (نوروپاتی محیطی). در صورت مشاهده علائمی همچون حساسیت نسبت به سرما، اختلال تنفس / تکلم / بلع، انقباض فک، احساس غیر عادی در زبان، درد چشم، فشار در قفسه سینه، بی حسی / سوزن سوزن شدن / احساس خواب رفتگی در دست ها / پاها / دهان / گلو حتماً به پزشک مراجعه کنید.

با پرهیز از مصرف نوشیدنی های سرد و یخ و پوشیدن لباس های گرم، می توان شدت بروز این مشکلات عصبی را کاهش داد. در صورت مختل شدن فعالیت های روزمره (برای مثال راه رفتن، نوشتن، خوردن) در نتیجه این مشکلات عصبی، فوراً باید پزشک را در جریان قرار داد.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی از جمله سرگیجه شدید، غش کردن، ضربان قلب تند / نامنظم، سرفه خشک، تنگی نفس، درد قفسه سینه، مدفوع سیاه، استفراغ شبیه به تفاله های قهوه، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، از دست دادن موقت بینایی)، تشنج و گیجی ناگهانی، باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه نمایید. 

Oxaliplatin می تواند قدرت بدن را در مقابل عفونت ها کاهش دهد. در صورت مشاهده هر یک از نشانه های عفونت مانند تب، لرز یا گلو درد مزمن، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی فوراً با پزشک تماس بگیرید. 

موارد مذکور تمام عوارض جانبی این دارو را در بر نمی گیرد، در صورت مشاهده هر گونه عارضه دیگری حتماً با پزشک یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی Oxaliplatin

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا سایر محصولات حاوی پلاتین (برای مثال سیس پلاتین، کربو پلاتین) یا هرگونه آلرژی دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از شروع مصرف اگزالی پلاتین، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به مشکلات کلیوی، اختلالات خونی، مشکلات مغز استخوان و اختلالات عصبی مطلع سازید. 

اگزالی پلاتین می تواند باعث ایجاد بیماری های اثرگزار بر روی قلب مانند سندرم کیوتی نیز شود. سندرم کیوتی به ندرت می تواند منجر به تند شدن/نامنظم شدن جدی(و حتی مرگبار) ضربان قلب و سایر علائم مانند (سرگیجه شدید و غش کردن) که نیاز به امدادهای فوری پزشکی دارند، شود.

در صورتی که دارو/های خاصی را مصرف می کنید و یا به یکی از بیماری های زیر مبتلا هستید، خطر ابتلا به سندرم کیوتی، افزایش پیدا خواهد کرد: مشکلات قلبی خاص(نارسایی قلبی، کند شدن ضربان قلب، سندرم کیوتی)، داشتن سابقه خانوادگی از مشکلات قلبی به خصوص(سندرم کیوتی، ایست قلبی ناگهانی).

کاهش سطح منیزیم یا پتاسیم خون نیز خطر ابتلا به سندرم کیوتی را افزایش خواهد داد. همچنین این خطر با مصرف داروهای خاصی(مانند قرص آب و داروهای ادرار آور) و یا عارضه هایی مانند تعریق، اسهال و استفراغ نیز افزایش پیدا خواهد کرد. درمورد مصرف ایمن اگزالی پلاتین با پزشک خود مشورت کنید.

Oxaliplatin ممکن است که گیجتان کند و یا باعث ایجاد تغییراتی در بینایی تان شود. همچنین نوشیدنی های الکل دار و ماریجوانا(شاهدانه) نیز باعث گیجی بیشتری خواهند شد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هر نوع فعالیت دیگری که نیاز به تمرکز بالایی دارد را با خیال راحت انجام دهید، از انجام این نوع فعالیت ها، خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید و درباره مصرف ماریجوانا(شاهدانه) با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشکتان هیچ گونه ایمن سازی/واکسیناسیونی انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن خوراکی فلج اطفال و یا واکسن استنشاقی از طریق بینی آنفولانزا را دریافت کرده اند، اجتناب کنید. برای پیشگیری از گسترش عفونت، دست هایتان را به خوبی بشویید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کبودی و یا جراحت، هنگام کار با اشیا تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام ورزش های تماسی خودداری نمایید.

افراد مسن تر نسبت به عوارض جانبی اگزالی پلاتین مخصوصاً اسهال، از دست دادن مقادیر زیاد آب و پتاسیم بدن، کاهش گلبول های سفید خون، خستگی، غش کردن و سندرم کیوتی، حساس تر هستند.

 این دارو همچنین بر باروری زنان و مردان نیز موثر خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان صحبت کنید.

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگامی که در حال مصرف اگزالی پلاتین هستید، نباید باردار شوید زیرا این دارو می تواند به جنین آسیب وارد کند. بنابراین پیش از شروع مصرف این دارو دادن تست بارداری ضروری است‌. زنانی که در سن باروری قرار دارند حین مصرف این دارو و ۹ ماه پس از مصرف آخرین دوز این دارو، باید از روش های کنترل بارداری استفاده کنند و در صورتی که مرد هستید و همسرتان باردار هست و یا در سن باروری قرار دارد، در حین مصرف این دارو و ۶ماه پس از اتمام آن، از روش های پیشگیرانه استفاده کنید. اگر زنی قصد بارداری داشته باشد و یا فکر می کند که باردار است، باید فوراً پزشکش را مطلع سازد.

هنوز مشخص نشده است که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی که برای جنین وجود دارد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و ۳ ماه پس از اتمام درمان، توصیه نخواهد شد. پیش از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطر عوارض جانبی را نیز افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی تمامی تداخلات احتمالی نیست. لیستی از همه داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تائید پزشکتان مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آن ها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی ‌که با اگزالی پلاتین، تداخل دارویی ایجاد می کنند عبارتند از: آمینوگلوکوزیدها(برای مثال جنتامایسین، آمیکاسین)، آمفوتریسین بی، نالیدیکسیک اسید، داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی(برای مثال ایبوپروفن)، تاکرولیموس.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از اندازه این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: استفراغ شدید، درد در قفسه سینه، تنگی نفس، خس خس سینه، ضربان قلب بسیار آهسته، بی حسی/سوزن سوزن بازوها/ساق پا.

توجه

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی و پزشکی(برای مثال شمارش کامل سلول های خونی، تست های عملکرد کبدی و کلیوی) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

استفاده منظم و طبق تجویز پرشک از Oxaliplatin، بسیار حائز اهمیت است. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، با پزشکتان تماس بگیرید تا یک برنامه دارویی جدید را برایتان تنظیم کند.

نگهداری

این دارو می بایست حتماً در بیمارستان ها و کلینیک ها به بیماران داده شود و در منزل نگهداری نمی شود.

مشاوره خرید داروی اگزالی پلاتین(Oxaliplatin)

اگزالی پلاتین متعلق به خانواده دارویی ضد سرطان های مبتنی بر پلاتین است که کارش را از طریق جلوگیری از همانند سازی DNA انجام می دهد. جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید داروی اگزالی پلاتین و کسب اطلاع از قیمت داروی Oxaliplatin می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش