ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آرومازین (اگزمستان) Aromasin (Exemestane)

نام های تجاری: آرومازین اگزتو ناتران آرومستان اگزیمکس (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان (مانند سرطان پستان گیرنده هورمون مثبت) در زنان پس از یائسگی و همچنین برای جلوگیری از عود سرطان استفاده می شود. برخی از سرطان های پستان توسط هورمونی طبیعی به نام استروژن سریعتر رشد می کنند. میزان استروژن بدن را کاهش می دهد و به کاهش یا برگشت رشد این سرطان های کمک می کند.

معمولاً در زنان در سنین باروری استفاده نمی شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (25 میلی گرم )

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردددوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.. حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و پزشک داروخانه خود بگویید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند. (به بخش احتیاط ها نیز مراجعه کنید)

در صورت وخیم تر شدن وضعیت خود، بلافاصله پزشک خود را مطلع کنید (مانند توده های جدید پستان).

عوارض جانبی

گرگرفتگی، ریزش مو، درد مفاصل و استخوان و عضله، خستگی، تعریق غیرمعمول، حالت تهوع، اسهال، سرگیجه و مشکل خواب می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: شکستگی استخوان، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند افسردگی، اضطراب)، خونریزی واژن، حالت تهوع و استفراغ مداوم، خستگی غیرمعمول، ادرار تیره، زردی چشم و پوست، را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو (و سرطان) به ندرت ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی در اثر لخته شدن خون (مانند حمله قلبی یا سکته مغزی) شود. تنگی نفس ناگهانی، درد در قفسه سینه، فک و بازوی چپ، گیجی، سرفه خون، سرگیجه ناگهانی و غش، درد و تورم، گرما در کشاله ران و ساق پا، گزگز و ضعف و بی حسی در بازوها و پاها، مشکل در تکلم، تورم بازوها و پاها، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات بینایی، سردرد ناگهانی و شدید در صورت مشاهده سریعاً به کمک پزشکی مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: چربی خون بالا (کلسترول)، مشکلات استخوانی (مانند پوکی استخوان، پوکی استخوان)، سکته مغزی یا لخته شدن خون، بیماری قلبی (مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، نارسایی قلبی)، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید..

عمدتا در زنان پس از یائسگی استفاده می شود. اگر نزدیک به یائسگی هستید یا دوره یائسگی را پشت سر نگذاشته اید و پزشک این مورد را برای شما تجویز کرده است ویا اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام مصرف دارو نباید باردار شوید. این دارو ممکن است به یک جنین آسیب برساند. زنان باید هنگام مصرف این دارو و به مدت 1 ماه پس از قطع درمان این دارو، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید..

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: استروژن ها (مانند اتینیل استرادیول، استروژن های کونژوگه)، مسدود کننده های استروژن (مانند آناستروزول، تاموکسیفن)، تیبولون.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش های تراکم استخوان، سطح کلسترول، آزمایش عملکرد کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند

این دارو می تواند خطر از دست دادن استخوان (پوکی استخوان) را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد خطر خود، و در مورد درمان های موجود برای پوکی استخوان صحبت کنید. تغییر در سبک زندگی که خطر از دست رفتن استخوان را کاهش می دهد شامل ورزش های تحمل وزن، دریافت کافی کلسیم و ویتامین D، قطع سیگار و محدود کردن الکل است.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش