ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایمبروویکا (ایبروتینیب) Imbruvica (Ibrutinib)

نام های تجاری: ایمبروویکا برونیب لوکماید سبرویکا لوویکا ایبروزا (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان برخی سرطان ها (مانند لنفوم سلول منتل، لوسمی لنفوسیتی مزمن، لنفوم لنفوسیتیک کوچک، ماکروگلوبولینمی والدنشتروم) استفاده می شود. ایبروتینیب متعلق به دسته ای از داروها با عنوان بازدارنده های کیناز می باشد و موجب کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

از ایبروتینیب برای درمان نوعی عارضه ناشی از پیوند سلول های بنیادی (پیوند در مقابل بیماری میزبان) با تضعیف سیستم ایمنی بدن نیز استفاده می شود.

اَشکال دارویی

  • کپسول خوراکی (140 میلی گرم؛ 70 میلی گرم)؛
  • قرص خوراکی (140 میلی گرم؛ 280 میلی گرم؛ 420 میلی گرم؛ 560 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار شروع مصرف دارو، اطلاعات لازم را از روی بروشور مطالعه کنید یا از پزشک داروخانه بپرسید. سؤالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی همراه با یک لیوان کامل آب (8 اونس یا 240 میلی لیتر) معمولاً روزی یک مرتبه طبق تجویز پزشک مصرف کنید. کپسول ها و قرص ها را کامل ببلعید. از باز کردن، شکافتن یا جویدن کپسول ها خودداری کنید. همچنین از برش دادن، خرد کردن و جویدن قرص ها بپرهیزید. در حین مصرف ایبروتینیب مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.

دز دارو بر اساس شرایط پزشکی، واکنش بدن به درمان و سایر داروها تعیین می شود. حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک خود و پزشک داروخانه اطلاع دهید.

از افزایش دوز یا زمان تجویز شده پرهیز کنید. در این صورت نه تنها وضعیت سریع تر بهبود نمی یابد، بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

در طول مصرف این دارو، از خوردن یا نوشیدن آب گریپ فروت و مربای پرتقال خودداری کنید، مگر این که پزشک معالج یا پزشک داروخانه مصرف آن را برای شما بی خطر بداند. گریپ فروت می تواند احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از پزشک معالج یا پزک داروخانه جهت اطلاع از جزئیات بیشتر، سؤال کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از مصرف این دارو و تنفس گرد و غبار محصول بپرهیزند.

عوارض جانبی

ناراحتی معده، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، سردرد، درد مفاصل / عضلات، تورم مچ پا / ساق پاها / پاها، بی حسی / گزگز بازوها / پاها، اضطراب، یبوست، گیجی یا خستگی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است باعث افزایش فشار خون شود. فشار خون خود را مرتباً کنترل کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید. پزشک ممکن است فشار خون را با دارو کنترل کند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله کبودی / خونریزی آسان، مدفوع تیره و قیری رنگ / خونی، ضربان قلب سریع / نامنظم، علائم کم شدن تعداد گلبول های قرمز خون (مانند تنفس سریع، رنگ پریدگی پوست، تنگی نفس) با پزشک صحبت کنید.

ایبروتینیب به علت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی عوارض جانبی ایجاد می کند. پزشک برای کاهش خطر عوارض جانبی، دارویی تجویز خواهد کرد و شما را از نوشیدن زیاد مایعات منع خواهد کرد. در صورت بروز علائمی از جمله: درد کمر / پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی / ضعف فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است توانایی مبارزه بدن با عفونت ها را کاهش دهد و ابتلا به عفونت جدی (به ندرت کشنده) را به دنبال داشته باشد یا سبب تشدید سایر عفونت ها شود. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد دائمی، تب، لرز، سرفه)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

به ندرت، افرادی که از این دارو استفاده می کنند مبتلا به سرطان های دیگری (از جمله سرطان پوست) می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

در صورت بروز هر کدام از این عوارض جانبی خطرناک، از جمله: درد قفسه سینه، علائم خونریزی در مغز یا سکته مغزی (مانند غش کردن، تغییرات ناگهانی بینایی، حالت تهوع شدید، تشنج، گیجی، ضعف در یک طرف بدن، مشکل در تکلم) بلافاصله به پزشك مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خونی / خونریزی، مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب سریع / نامنظم، حمله قلبی قبلی)، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مقادیر بالای اسید اوریک در خون مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

ایبروتینیب می تواند سبب ابتلا به عفونت شود یا عفونت های فعلی را تشدید کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که مبتلا به بیماری های مسری می باشند ( آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت می باشید برای اطلاع از جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید. زیرا ممکن است پزشک مصرف این دارو را پیش از برخی اقدامات پزشکی، جراحی یا دندانپزشکی متوقف کند.

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر کمتری برای کاهش تعداد گلبول های قرمز خون، خونریزی، ضربان قلب سریع / نامنظم و فشار خون بالا باشند.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از مصرف این دارو و تنفس گرد و غبار کپسول ها بپرهیزند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام مصرف ایبروتینیب از بارداری نباید باردار شوید. ایبروتینیب ممکن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری تجویز کند. زنان و مردان باید در طول درمان و به مدت 1 ماه پس از پایان درمان در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سؤال کنند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و 1 هفته پس از پایان درمان توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای دیگری که می توانند باعث خونریزی / کبودی شوند (مانند داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، NSAID ها مانند ایبوپروفن / ناپروکسن، "رقیق کننده های خون" مانند وارفارین / دبیگاتران).

مصرف همزمان آسپیرین و این دارو می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال، اگر پزشک مصرف آسپیرین با دوز کم برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) را تجویز کرده است، باید آن را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را نجویز کرده باشد. جزئیات بیشتر از از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

سایر داروها به عنوان مثال داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، بوپسرویر، نفازودون، گل راعی، تلپراویر، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین، کلاریترومایسین)، ریفامایسین (ریفامپین، ریفابوتین)، داروهای خاصی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر داروها می توانند بر حذف یا عملکرد ایبروتینیب تأثیر بگذارند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و اختلال تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه، نبض، اسید اوریک) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش