ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایتراکونازول Itraconazole

نام های تجاری: ایترانکس مایکومیس ایتراکونازول آریا ایتراژین ایتراکونیل اونمل اسپورانوکس اسپورانوکس پالسپک تولسورا ناکسی فانژ (بیشتر)

موارد مصرف

ایتراکونازول برای درمان انواع عفونت های قارچی مصرف می شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروها که به عنوان ضد قارچ آزول شناخته می شوند تعلق دارد و از رشد قارچ ها جلوگیری می کند.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف ایتراکونازول، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

کپسول های این دارو را بصورت کامل، طبق دستور پزشک بصورت خوراکی و با وعده غذایی کامل معمولاً یک یا دو بار در روز مصرف کنید.

ایتراکونازول را 2 ساعت قبل یا 1 ساعت بعد ازخوردن آنتی اسید مصرف کنید. همچنین، اگر معده دارای اسید کم یا فاقد آن می باشد (آکلریدری) یا داروهای کاهش دهنده اسید معده (به عنوان مثال، مسدود کننده های H2 مانند رانیتیدین، مهار کننده های پمپ پروتون مانند امپرازول) استفاده می کنید این دارو را با یک نوشیدنی اسیدی (مانند نوشابه) مصرف کنید. برای اطلاع از جزئیات با پزشک خود یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

دوز مصرفی و مدت درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. این دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. برخی شرایط ممکن است شما را ملزم به استفاده از این دارو به صورت دوره ای (دو بار در روز به مدت 1 هفته و سپس قطع دارو به مدت 3 هفته) کند.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. در صورت دوره ای بودن مصرف دارو، تقویم خود را برای یادآوری علامت گذاری کنید.

درصورت مشاهده بهبودی پس از چند روز، مصرف این دارو را تا تکمیل دوره درمان ادامه دهید. قطع ناگهانی دارو می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

حالت کپسول، قرص و محلول این دارو مقادیر دوز متفاوتی دارد و ممکن است برای اهداف مختلفی استفاده شود. بدون راهنمایی پزشک خود، اشکال یا مارک های مختلف این دارو را سرخود تغییر ندهید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید شرایط، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع / استفراغ، اسهال، سردرد، ناراحتی معده یا سرگیجه می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: بی حسی / گزگز بازوها / پاها، کاهش شنوایی، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ایتراکونازول به ندرت باعث بیماری کبدی بسیار جدی (احتمالاً کشنده) می شود. در صورت بروز علائم بیماری کبدی، از جمله: حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره و غیره بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ایتراکونازول باعث ایجاد راش خفیف غیر جدی شود. با این حال، شاید نتوانید آنها را از نوعی راش نادر که از علائم واکنش آلرژیک شدید است، تشخیص بدهید. در صورت بروز هرگونه راش به پزشک خود مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف ایتراکونازول، در صورت حساسیت به آن یا به سایر ضد قارچهای آزول (مانند کتوکونازول) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بيماري مزمن انسدادي ريه (COPD)، اسید معده کم یا فقدان آن (آکلورهیدریا) مطلع کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید. الکل همچنین ممکن است خطر ابتلا به مشکلات جدی کبدی را افزایش دهد.

قبل از انجام عمل جراحی، کلیه مواد دارویی مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

افراد مسن هنگام مصرف این دارو ممکن است بیشتر در معرض خطر کاهش شنوایی باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط درموارد ضروری مصرف شود. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. درباره خطرات و فواید مصرف آن با پزشک خود صحبت کنید. اگر باردار هستید یا می خواهید در حین درمان باردار شوید، از این دارو برای درمان عفونت های قارچی ناخن استفاده نمی شود. زنان در سنین باروری باید 2 تا 3 روز پس از شروع پریود این دارو را برای اطمینان از باردار نشدن شروع کنند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 ماه پس از قطع درمان، روش های قابل اطمینان کنترل بارداری را با پزشک درمیان بگذارید.

ایتراکونازول به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

ایتراکونازول با بسیاری از داروها تداخل ایجاد می کند. قسمت هشدار راهنما را مطالعه کنید.

بعضی داروها می توانند در از بین بردن ایتراکونازول از بدن موثر باشند. بعنوان مثال می توان به افاویرنز، ایزونیازید، نویراپین، ریفامایسین (مانند ریفابوتین)، داروهای خاصی که برای درمان تشنج مصرف می شود (مانند فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد که ممکن است بر عملکرد ایتراکونازول تأثیر بگذارد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً از آن برای درمان یا پیشگیری از عفونت دیگر استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک به شما اطلاع داده باشد.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند عملکرد کبد) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. تمام وقت مراجعه پزشکی و آزمایشگاهی را به یاد داشته باشید. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوزفراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری کنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش