ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایدلالیزیب Idelalisib

نام های تجاری: زیدلیگ

موارد مصرف

ایدلالیزیب، برای درمان انواع خاصی از سرطان (مانند لوسمی لنفوسیتی مزمن -CLL، لنفوم غیرهوچیکن فولیکولی سلول B، لنفوم لنفوسیتی کوچک -SLL) مصرف می شود. ایدلالیزیب به دسته ای از داروها که تحت عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارد. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کند کرده یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی(۱۰۰ میلی گرم؛۱۵۰میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف ایدلالیزیب و در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنمای دارو را، درصورت موجود بودن، مطالعه نمایید. درصورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق تجویز پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً دو بار در روز، مصرف می شود. قرص ها را بصورت کامل ببلعید و از جویدن و خرد کردن آنها امتناع کنید.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد. دوز و مقدار مصرفی دارو را افزایش ندهید و آن را طولانی تر از زمان تجویز شده مصرف نکنید. با انجام این امر، بیماری تان سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی افزایش خواهند یافت.

عوارض جانبی

اسهال، سردرد، سوزش معده، زخم های دهان / گلو و دشواری در خوابیدن، ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف کنندگان این دارو ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند‌. با این وجود پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهند داد.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشک تان را مطلع سازید: کبودی/خونریزی آسان، تورم دست/زانو/پا، تغییرات ناگهانی بینایی.

ایدلالیزیب باعث ایجاد راش هایی می شود که البته زیاد هم جدی نیستند. با این وجود ممکن است که نتوانید آنها را از راش هایی که ناشی از واکنش های آلرژیک هستند، تشخیص دهید. بنابراین درصورت بروز هرگونه راشی، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

این دارو همچنین سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و خطر ابتلا به عفونت های مختلف از جمله یک عفونت مغزی نادر اما بسیار جدی (احتمالاً کشنده) (لکوسنسفالوپاتی چند کانونی مترقی-PML) را افزایش خواهد دهد. در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: بی دقتی، از دست دادن هماهنگی/ تعادل، ضعف، تغییر ناگهانی در تفکر(مانند گیجی، اشکال در تمرکز، از دست دادن حافظه)، دشواری در تکلم/ راه رفتن، تشنج .

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک، از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید:راش، خارش/تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در برنمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف ایدلالیزیب در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری کبدی، مشکلات ریوی، زخم های معده/ روده، بیماری های جدی کنونی.

ایدلالیزیب، افراد را در معرض خطر ابتلا به عفونت های مختلف قرار دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. همچنین از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری نمایید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

بدون رضایت پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف ایدلالیزیب، نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. زنان باید هنگام مصرف این دارو و به مدت ۱ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. مردان نیز باید هنگام مصرف این دارو و به مدت ۳ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشکتان صحبت کنید.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد قرص های آن را تنفس کنند.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام مصرف این دارو و به مدت ۱ ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای بانسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: بنداموستین، داروهایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند / خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب).

همچنین داروهای زیر، باعث حذف ایدلالیزیب در بدن و عدم عملکرد مناسب آن می شوند:ریفامپین، فنی توئین، کاربامازپین، گل راعی و غیره.

این دارو می تواند سرعت حذف برخی از داروهای موجود در بدن را کاهش دهد که این امر موجب عدم عملکرد مناسب آنها می شود. این داروها عبارتند از: دومپریدون، فلیبانسرین،ایوابرادین، لورازیدون، میدازولام، تریازولام و غیره‌.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/ پزشکی دوره ای (مانند تست های عملکرد کبد، شمارش کامل سلول های خونی ) غافل نشوید. انجام منظم‌این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

درصورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید مگر اینکه بیش از ۶ ساعت از زمان‌ معمول مصرف دوز، گذشته باشد. در این صورت، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲برابر نکنید.

نگهداری

این دارو در دمای اتاق در ظرف اصلی و دور از نور و رطوبت نگهداری می شود. از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. درصورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش