ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایرینوتکان لیپوزومال Irinotecan Liposomal

نام های تجاری: اونیواید

موارد مصرف

ایرینوتکان لیپوزومال برای درمان سرطان پانکراس (لوزالمعده) به کار می رود.

اَشکال دارویی

ویال تزریق وریدی (4.3 میلی‌گرم در میلی‌لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک متخصص تجویز می شود. طبق دستور پزشک، معمولاً هر 2 هفته یکبار و به آهستگی در ورید تزریق می شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. پزشک ممکن است دارویی را برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع، استفراغ یا اسهال،پیش از دریافت این دارو تجویز کند. دارو های اضافی را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، کاهش وزن، زخم های دهان یا خستگی می تواند از عوارض این دارو باشند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است دارویی را برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع، یا استفراغ تجویز کند. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعدد،پرهیز از خوردن غذا قبل از مصرف دارو و یا ایجاد محدودیت در انجام فعالیت ها می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

ریزش موقت مو می تواند یکی دیگر از عوارض جانبی باشد که بعد از اتمام دوره مصرف دارو، موها مجدداً رشد خواهند کرد.

بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی می شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: علائم بیماری ریوی (مانند تنگی نفس، سرفه)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، کبودی / خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول، تشنگی شدید، سرگیجه، غش، بی نظمی ضربان قلب، تغییرات ذهنی / خلقی، گرفتگی / ضعف عضلات، درد / قرمزی / تورم در محل تزریق یا بازوها / پاها، مدفوع سیاه / خونی. 

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله درد در ناحیه قفسه سینه، ضعف در یک طرف بدن، گیجی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه: انسداد معده / روده، اختلالات خونی / مغز استخوان (مانند سطح پایین پلاکت / گلبول سفید / گلبول قرمز) مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ایرینوتکانمی تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند.از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

هرگز بدون تایید پزشک، واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های حاوی ویروس زنده دریافت کرده اند اجتناب کنید (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود).

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود.این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. زنان در سنین باروری باید در هنگام استفاده از این دارو و تا 1 ماه پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنند. مردان باید حین درمان و 4 ماه پس از اتمام درمان با لیپوزومی ایرینوتکان از کاندوم استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت بارداری در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر.اما به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد تازه شیر خوار،شیر دهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 ماه پس از اتمام درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ایرینوتکان لیپوزومی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، کلاریترومایسین، جمفیبروزیل، نفازودون، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، آتازاناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) تلاورپیر، در میان دیگران.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش های تشخیصی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خونی، سنجش عملکرد کلیه/کبد/سطه مواد معدنی خون) باید هنگام مصرف این دارو بررسی شود تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود.

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید،برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش