ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایزاتوکسیماب Isatuximab

نام های تجاری: سارکلیزا

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (مالتیپل میلوما) استفاده می شود. ایزاتوکسیماب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند. ایزاتوکسیماب سبب کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (IRFC 20 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو معمولاً در 4 هفته اول، هفته ای یک بار و سپس هر 2 هفته یک بار، با تزریق وریدی توسط پزشک متخصص، در یک برنامه درمانی مصرف می گردد. بنابراین لازم است برنامه درمانی پزشک با دقت دنبال شود.

ایزاتوکسیماب ممکن است در طول درمان یا یک روز پس از درمان باعث بروز واکنش های جدی تزریق شود. پزشک برای جلوگیری از این عوارض جانبی، داروهای دیگری را تجویز می کند. در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش های تزریق مانند حالت تهوع، تنگی نفس، سرفه، سردرد یا لرز، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مصرفی براساس وزن و پاسخ به درمان است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، روزهایی را که نیاز به دریافت این دارو دارید در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع و استفراغ میتواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق پزشک بر مصرف دارو ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی / خونریزی آسان و خستگی غیرطبیعی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو ممکن است توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. در نتیجه ممکن است باعث ابتلا به عفونت جدی شده و یا عفونت های پیشین را تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه، تنگی نفس) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

برخی از افراد تحت درمان با این دارو به ندرت ممکن است به سرطان های دیگری نیز مبتلا شوند. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون : عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً : عفونت های فعلی / اخیر.

مصرف ایزاتوکسیماب احتمال ابتلا به عفونت و یا تشدید عفونت های فعلی را بیشتر می کند. در نتیجه از تماس با افراد مبتلا به عفونت هایی که ممکن است به دیگران انتقال یابد (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. همچنین در صورت قرار داشتن در معرض عفونت و یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام واکسیناسیون بدون موافقت و تجویز پزشک خودداری کنید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های نیازمند به ارتباط با دیگران خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بارداری و یا قصد بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو از باردار جاوگیری کنید. چراکه مصرف این دارو ممکن است به نوزاد آسیب برساند. بنابراین هنگام مصرف این دارو و 5 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

از مصرف همزمان ایزاتوکسیماب و پامِـلیدوماید در دوران بارداری خودداری کنید. چراکه این ترکیب ممکن است به نوزاد آسیب رسانده و احتمالاً باعث مرگ نوزاد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

زنانی که از این داروها استفاده می کنند باید از دو شکل قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. مردانی که از این داروها استفاده می کنند باید همیشه در حین فعالیت جنسی از کاندوم استفاده کنند. در صورتی که شما یا همسرتان باردار هستید، یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد (به خصوص هنگام استفاده همراه با پومالیدومید)، شیردهی هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ایزاتوکسیماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایشات (مانند آزمایش کومبس) تداخل ایجاد کند و باعث ایجاد نتایج کاذب شود. در نتیجه پیش از انجام آزمایش اطمینان حاصل کنید که پرسنل و کلیه پزشکان آزمایشگاه از مصرف این دارو توسط شما مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش ها و تست های پزشکی مانند (شمارش کامل سلول های خون) باید انجام شود. همچنین به طور دوره ای به پزشک مراجعه کرده و برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه جدید برای دوز های مصرفی درخواست کنید. همچنین برای جبران دوز فراموش شده دوز بعدی را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو در کلینیک تجویز شده و در خانه قابل نگهداری نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش