ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایسرادیپین Isradipine

نام های تجاری: دایناسیرک دایناسیرک سی آر

موارد مصرف

Isradipine

ایسرادیپین، همراه با داروهای درمان کننده فشار خون بالا یا بدون آنها مصرف می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. ایسرادیپین را مسدود کننده کانال کلسیم نیز می نامند. این دارو با شل کردن رگ های خونی باعث می شود تا خون راحت تر جریان یابد.

Isradipine

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک، به صورت خوراکی و معمولاً دو بار در روز، همراه با غذا یا بدون آن، مصرف کنید.

دوز این دارو بر اساس وضعیت پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین می شود. البته پزشک ممکن است دوز دارو را به تدریج افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این موضوع، دارو را هر روز و در زمان های معینی مصرف کنید. حتی درصورتی که احساس بهبودی پیدا کرده اید نیز همچنان به مصرف آن ادامه دهید.البته اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا، احساس بیماری نمی کنند. ۲ تا ۴ هفته طول خواهد کشید تا این دارو اثر خود را نشان دهد.

درصورت تداوم یا تشدید بیماری (برای مثال افزایش فشار خون)، پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، خستگی، التهاب و تورم مچ پا /پا از عوارض جانبی مصرف این دارو می باشد. درصورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برای کاهش سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از حالت نشسته یا خوابیده بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. زیرا بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Isradipine

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی: غش، ضربان قلب سریع/نامنظم/تپش قلب، تغییرات بینایی فوراً پزشک تان را مطلع سازید.

همچنین برخی از افرادی که از قبل به بیماری های قلبی شدید مبتلا بوده اند نیز ممکن است به ندرت پس از شروع این دارو یا افزایش دوز آن دچار تشدید درد در قفسه سینه یا حمله قلبی شوند. در صورت مشاهده موارد: تشدید درد قفسه سینه، علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه/فک/بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرعادی) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش های آلرژیک جدی از جمله موارد: راش (عارضه پوستی)، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد‌‌.درصورت مشاهده عوارضی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف ایسرادیپین، درصورت وجود حساسیت به آن یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید زیرا این محصول حاوی اجزا غیرفعالی می باشد که می تواند به واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات، منجر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورتیکه به بیماری خاصی مبتلا هستید، از مصرف این دارو خودداری نمایید.همچنین پیش از استفاده از این دارو در صورت وجود مشکل ساختاری قلبی خاص (تنگی آئورت) با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت نمایید.

 همچنین پیش از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود مخصوصاً موارد: بیماری های کبدی و بیماری های کلیوی را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

Isradipine

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. نوشیدنی های الکل دار یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز این سرگیجه را تشدید خواهند کرد.بنابراین تا زمانی که در حال مصرف این دارو هستید از انجام دادن فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا هر کار دیگری که نیاز به هوشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید آنها را با خیال راحت انجان دهید، خودداری نمایید. همچنین مصرف نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید و درصورت استفاده از از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که درحال مصرف این دارو هستید.

این دارو در دوران بارداری تنها در صورت لزوم می بایست مصرف شود. درمورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه از هرگونه تداخل دارویی احتمالی، آگاه است. بنابراین پیش از مشورت با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، مصرف هیچ دارویی را شروع یا قطع نکرده و تغییری نیز در آنها ایجاد نکنید.

همچنین پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از مصرف تمام داروهای با نسخه، بدون نسخه و گیاهی تان مطلع سازید.

سایر داروها نیز می توانند بر حذف ایسرادیپین از بدن و درنهایت بر نحوه عملکرد آن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال می توان به سایمتیدین، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی و داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند فنی توئین) اشاره کرد.

Isradipine

سایمتیدین، نوعی داروی بدون نسخه است که معمولا برای درمان اسید اضافی معده استفاده می شود. از آنجایی که سایمتیدین می تواند با ایسرادیپین تداخل داشته باشد، از پزشک داروخانه در مورد مصرف سایر داروهای درمان اسید معده سوال کنید.

همچنین برخی از داروها نیز حاوی مواد افزایش دهنده فشار خون هستند. بنابراین همواره به پزشک داروخانه بگویید که از چه محصولاتی استفاده می کنید و نحوه استفاده ایمن آنها را نیز بپرسید. (مخصوصاً محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی، کمک های رژیمی یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID ها مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. پیش از مصرف این محصول، نام تمامی داروهای مصرفی تان را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

سوءمصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی خواهد شد. در این صورت، با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید. همچنین با پزشک خود در مورد ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی تان که ممکن است به عملکرد بهتر این دارو کمک کند (مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی). صحبت کنید.

آزمایش های تشخیصی و/یا پزشکی (مانند تست‌های عملکرد کبد، فشار خون، الکتروکاردیوگرام) ممکن است برای نظارت بر پیشرفت بیماری یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

انواع مختلفی از این دارو موجود است اما ممکن است اثرات مشابهی نداشته باشند بنابراین بدون مشورت با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، نوع دارو را تغییر ندهید.

همچنین به یاد داشته باشید که هنگام مصرف این دارو، فشار خون خود را به طور مرتب چک کنید. با پزشک خود در مورد چگونگی کنترل فشار خون تان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

درصورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید.برای جبران فراموشی، مصرف دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو می بایست در دمای اتاق بین ۲۵-۲۰ درجه سانتیگراد و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. همچنین از آن در حمام نگهداری نکنید. تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی، قرار دهید.

داروها را داخل توالت یا چاه های فاضلاب نریزید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. هنگامی که تاریخ انقضای این محصول به اتمام رسیده یا دیگر مورد نیاز نیست، آن را به درستی دور بریزید. برای کسب جزئیات بیشتر در مورد چگونگی دور انداختن صحیح دارو با پزشک داروخانه مشورت کنید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش