ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایلوپروست Iloprost

نام های تجاری: آیلوپراست ایلومدین ونتاویس آیلوپراست استنشاقی

موارد مصرف

از این دارو برای درمان نوعی فشار خون بالا در ریه ها (فشار خون شریانی ریوی) استفاده می شود. ایلوپروست باعث افزایش توان فرد برای فعالیت و ورزش شده و به بهبود علائمی مانند تنگی نفس و خستگی کمک کند. این دارو باعث آرام شدن و اتساع عروق خونی در ریه ها و سایر قسمت های بدن شده و در نتیجه به گردش راحت تر خون در بدن کمک می کند. ایلوپروست متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان وازودیلاتورها (متسع کننده عروق) شناخته می شوند.

اَشکال دارویی

محلول استنشاقی (10 میکروگرم در میلی لیتر ؛ 20 میکروگرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف برگه راهنمای مصرف دارو را مطالعه کنید. این دارو در یک بطری شیشه ای (آمپول) نگهداری می شود. دستورالعمل های شرکت سازنده را در مورد نحوه باز کردن آمپول و آماده سازی هر دوز مطالعه کنید. برای مصرف این محصول باید از نوعی وسیله استنشاقی (نبولایزر) استفاده کرد. اطلاعات کافی را از پزشک، داروساز یا درمانگر تنفسی درباره نحوه صحیح استنشاق با این وسیله کسب کنید. همچنین روش تمیز کردن صحیح نبولایزر را برای جلوگیری از آلوده شدن آن بیاموزید.

قبل از استفاده، وجود ذرات در دارو یا تغییر رنگ آن را بررسی کنید، و در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات مذکور از استفاده از این محلول خودداری کنید. این دارو را با داروهای دیگر در نبولایزر مخلوط نکنید.

این دارو را طبق تجویز پزشک و معمولاً 6 تا 9 بار در روز و حداقل با فاصله 2 ساعت از طریق دهان استنشاق کنید. از نوشیدن محلول خودداری کنید. از تماس این دارو با پوست و چشم خودداری کنید. در صورت تماس آن ها با دارو، موضع را با آب بشویید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

گاهی ممکن است نبولایزر به درستی کار نکند، به همین منظور بهتر است برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی همیشه یک نبولایزر دیگر به همراه داشته باشید.

در صورت عدم بهبود و تشدید عارضه، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، سرگیجه، درد فک، اسپاسم و گرفتگی عضلات فک، گرگرفتگی یا اختلال در خواب می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه، به آرامی از حالت نشسته یا خوابیده، برخیزید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جدی اما غیر معمول، از جمله خس خس سینه، افزایش ناگهانی وزن، تنگی تنفس، درد قفسه سینه یا غش کردن را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش (عارضه های پوستی)، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به فشار خون پایین، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، اختلالات خونریزی، سایر مشکلات تنفسی (مانند آسم) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ایلوپروست را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

ایلوپروست ممکن است فشار خون را کاهش دهد. همچنین گاهی پزشک توصیه می کند سایر داروهای کاهنده فشار خون نیز مصرف شود (مانند "داروهای ادرار آور" / دیورتیک هایی مانند فوروزماید، مهار کننده های ACE مانند کاپتوپریل، مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین، سایر گشاد کننده های عروقی مانند نیترات ها). همچنین ممکن است پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون، "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین) را نیز تجویز کند. مصرف ایلوپروست در کنار "داروهای رقیق کننده خون" می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. پزشک یا داروساز بیمار را از نظر این تداخلات دارویی معاینه می کند. بروز علائمی مانند خونریزی / کبودی سریع یا غیرمعمول، سرگیجه شدید یا غش را بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند بررسی فشار خون، آزمایش عملکرد کبد) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش