ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایمیکویماد Imiquimod topical

نام های تجاری: آلدارا زیکلارا پمپ زیکلارا

موارد مصرف

ایمیکویمود

این دارو برای درمان انواع خاصی از رشد خارجی سلولهای پوستی استفاده می شود. که شامل رشد های پیش سرطانی (کراتوزهای اکتینیک)، نوع خاصی از سرطان پوست (سرطان سلول بازال سطحی) و زگیل های قسمت خارجی دستگاه تناسلی یا مقعد می باشند. درمان این عارضه می تواند عوارض ناشی از آنها را کاهش دهد. این دارو  از دسته ی داروهای اصلاح کننده پاسخ ایمنی می باشد. اعتقاد بر این است که این دارو با کمک به فعال کردن سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با این رشد غیر طبیعی سلولهای پوستی کار می کند.

این محصول برای استفاده در کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود، مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شده باشد.

ایمیکویمود

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

از این دارو فقط روی پوست استفاده شود. این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً قبل از خواب شبانه، روی ناحیه (های) آسیب دیده قرار دهید. در صورت استفاده از بسته های یکبار مصرف، برای هر دوز از یک بسته جدید استفاده کنید. اما در صورت استفاده از داروی پمپی، قبل از استفاده از پمپ برای اولین بار، آن را مطابق دستورالعمل آماده کنید.

قبل از استفاده از دارو، دستها و ناحیه مورد نظر را با آب و صابون ملایم بشویید و آن منطقه را به خوبی خشک کنید. طبق دستورالعمل ها، یک لایه نازک از دارو را روی ناحیه (های) آسیب دیده قرار دهید و آن را مالش دهید. پس از هر بار استفاده، دستان خود را با آب و صابون بشویید. ناحیه تحت درمان را با باند یا پوشش ضد آب نپوشانید. با این حال، می توانید ناحیه را با گاز پنبه بپوشانید، یا در صورت درمان ناحیه تناسلی، لباس زیر پنبه ای بپوشید. برای درمان کراتوز آکتینیک یا کارسینوم سلول بازال دارو را در طول شب و برای 8 ساعت همچنین برای درمان زگیل حدود 6 تا 10 ساعت روی آن محل قرار دهید. در این مدت دوش نگیرید و استحمام نکنید. صبح محل درمان شده را با آب و صابون بشویید تا کرم از بین برود. کرم را بیشتر از زمان تجویز روی محل قرار ندهید.

دوز مصرفی دارو و مدت درمان طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. این دارو معمولاً هنگام درمان کراتوزهای اکتینیک، دو بار در هفته و به مدت 16 هفته استفاده می شود و هنگام درمان سرطان سلول بازال، معمولاً 5 بار در هفته و به مدت 6 هفته استفاده می شود. همچنین برای درمان زگیل، این دارو معمولاً 3 بار در هفته و حداکثر تا 16 هفته استفاده می شود. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو می توانید در تقویم خود علامت بگذارید.

ایمیکویمود

دارو را به چشم، بینی، دهان، مقعد یا واژن نمالید. در صورت قرار گرفتن این دارو در این مناطق، موضع را با آب فراوان بشویید. در صورت بروز تحریک، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی

واکنشهای موضع درمان ممکن است شامل قرمزی، تورم، خارش، سوزش، درد یا حساسیت، ضخیم یا سخت شدن پوست، لایه برداری، پوسته پوسته شدن و ترشح مایع شفاف باشد. همچنین، ممکن است تغییراتی در رنگ پوست ایجاد شود و از بین نرود.

در صورت واکنش شدید پوست (خونریزی، زخم و تاول)، ممکن است نیاز به قطع موقت دارو باشد تا پوست بهبود یابد. بنابراین از دستورالعمل های پزشک پیروی کنید.

علائم شبیه آنفولانزا (مانند تب، خستگی، درد عضلانی)، آبریزش یا گرفتگی بینی، سرفه، اسهال، حالت تهوع و کمردرد نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی اما نادر مانند غدد متورم (غدد لنفاوی)، رشد یا تغییرات پوستی غیرمعمول جدید، درد قفسه سینه، مشکل ادرار کردن را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

ایمیکویمود

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص جراحی اخیر یا بهبود نیافته در ناحیه پوست تحت درمان، مشکلات سیستم ایمنی بدن (از جمله عفونت HIV)، عارضه خاص مربوط به مغز استخوان یا پیوند اعضا (بیماری مزمن پیوند علیه میزبان)، بیماری های خود ایمنی (مانند آرتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، لوپوس) مطلع سازید.

این دارو ممکن است حساسیت فرد را نسبت به آفتاب بیشتر کند. بنابراین از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی خودداری کنید. از اتاق ها و چراغ های سولاریوم پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

زگیل های تناسلی یا مقعدی توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. از آنجا که این دارو ویروس را از بین نمی برد بلکه فقط به از بین بردن زگیل کمک می کند، ممکن است زگیل های جدیدی حتی در حین درمان ایجاد شود. همچنین ممکن است آنها به هر شریک جنسی ای که با مناطق آلوده به HPV پوست در تماس می باشد، سرایت کند.

برای کاهش خطر شیوع HPV به دیگران، همیشه در طول تمام فعالیت های جنسی از محافظ های مطمئن (مانند کاندوم لاتکس یا پلی اورتان، کاندوم دهانی) استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و پزشک داروخانه مشورت کنید.

در طول درمان زگیل های تناسلی یا مقعدی، از تماس جنسی تا زمانی که کرم روی پوست قرار دارد، خودداری کنید. ممکن است عملکرد کاندوم، کاندوم های دندانی و دیافراگم ها توسط کرم تضعیف شود. بنابراین ممکن است برای جلوگیری از بارداری یا شیوع HPV یا HIV موثر نباشند.

تنها در صورت نیاز از این دارو در حین بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ایمیکویماد را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

بلع این دارو می تواند عوارض جانبی جدی را به همراه داشته باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، تا شب بعدی صبر کنید. برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید. طبق دستورالعمل ها، با دوزهای منظم برنامه ریزی شده خود ادامه دهید.

نگهداری

محصول امریکایی را در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری کنید. محصول کانادایی را در دمای اتاق نگهداری کنید و از یخ زدن آنها خودداری کنید. داروی منجمد شده را از دسترس خارج کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش