ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اینوتوزوماب اوزوگامایسین Inotuzumab Ozogamicin

نام های تجاری: اینوتوزوماب بسپونسا

موارد مصرف

از اینوتوزوماب ازوگامایسین برای درمان نوع خاصی از سرطان (لوسمی حاد لنفوسیتی/ALL) استفاده می شود. اینوتوزوماب ازوگامایسین باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی در بدن می­ شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریق وریدی (9/0 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی در طول یکساعت تجویز می شود. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. این دارو معمولاً به مدت 3 هفته، هفته­ای یک بار و به دنبال آن یک دوره استراحت 1 هفته ای تجویز می شود. سپس چرخه طبق دستور پزشک تکرار می شود. همچنین ممکن است بین چرخه اول و دوم یک دوره استراحت وجود نداشته باشد.

پزشک ممکن است قبل از استفاده از اینوتوزوماب ازوگامایسین برای جلوگیری از عوارض جانبی انواع دیگری از دارو ها را برای شما تجویز کند. سعی کنید این داروها را دقیقاً طبق دستور استفاده کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

سردرد، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، یبوست یا زخم های دهان می­توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، پزشک یا پزشک داروخانه را در جریان بگذارید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تنگی نفس، لرز، تب و راش پوستی (عارضه های پوستی) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. درهنگام ظهور این عوارض ممکن است لازم باشد پزشک نیاز به تنظیم / توقف تزریق و درمان علائم شما داشته باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو می تواند با کاهش تعداد سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها باعث کاهش عملکرد مغز استخوان شود. که این عمل می تواند باعث ایجاد کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی وخونریزی آسان شود. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، بلافاصله پزشک خود را مطلع کنید: خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز)، کبودی / خونریزی آسان، مدفوع سیاه / خونی، استفراغی شبیه به تفاله قهوه.

بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کبدی، عفونت های اخیر / فعلی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد وضعیتی که بر ریتم قلب تأثیر میگذارد (طولانی شدن QT) شود. که این طولانی شدن QT باعث ایجاد علائمی همچون: ضربان قلب سریع / نامنظم سریع (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که درصورت مشاهده این علائم بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت وجود شرایط خاص پزشکی در خصوص مصرف اینوتوزوماب ازوگامایسین یا داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود یا خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد و همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی در خصوص سابقه شخص همچون: مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG) یا سابقه خانوادگی مشکلات قلبی ( طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) مطلع سازید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر نیز ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص مانند آن چه ممکن است هنگام مصرف("قرص آب" - ادرار آورها رخ دهد)، از دست دادن شدید آب بدن (دهیدراتاسیون)، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده صحیح از این محصول با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است دارای بیماری­هایی (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) باشند پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه حساسیت بیشتری طولانی شدن QT نشان می دهند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود مطلع سازید. هنگام استفاده از اینوتوزوماب ازوگامایسین نباید باردار شوید. اینوتوزوماب ازوگامایسین ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 8 ماه پس از قطع درمان، از روشهای پیشگیری کنترل بارداری استفاده کنید.

همچنین مردان باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 5 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد روش های پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده و 2 ماه بعد از پایان دوره از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کبد) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش