ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تیبسووو (ایووسیدنیب) Tibsovo (Ivosidenib)

نام های تجاری: تیبسووو

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان سلول های خونی (لوسمی میلوئید حاد - AML) استفاده می شود. ایووسیدنیب به مغز استخوان شما در رشد سلولهای خونی طبیعی کمک کرده تا به انتقال خون کمتری نیاز داشته باشید.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (250 میلی گرم )

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستور پزشک، معمولاً روزی یک بار، به صورت خوراکی همراه با غذا و یا بدون غذا مصرف می شود. با این حال از مصرف این دارو همراه با وعده غذایی پرچرب خودداری کنید. همچنین قرص ها را کامل بلعیده و از خرد کردن ان ها خودداری کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید. تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک معالج خود و یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از این دارو بیشتر یا طولانی از مقدار تجویز شده استفاده نکنید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی افزایش می یابد.

در صورت استفراغ پس از مصرف یک دوز از دارو، ان را دوباره مصرف نکنید. دوز بعدی را روز بعد در زمان مشخص شده مصرف کنید. همچنین از دو برابر کردن دوز برای جبران خودداری کنید.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع، استفراغ، معده / شکم درد، یبوست، زخم های دهان، کاهش اشتها، سرگیجه، سبکی سر، سردرد یا خستگی میتواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برای کاهش احتمال بروز عوارضی همچون سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند: بی حسی / سوزن سوزن شدن پوست، درد عضلات / مفاصل، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ایووسیدنیب بعلت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) گاهی سبب بروز عوارض جانبی می شود. برای کاهش خطر بروز این عوارض، پزشک ممکن است دارویی دیگر تجویز کرده و به شما بگوید مایعات زیادی بنوشید. در صورت مشاهده علائمی مانند: کمر/ پهلو درد، اسپاسم/ضعف عضلانی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

ایووسیدنیب ممکن است باعث ایجاد عارضه های پوستی ای شود که معمولاً جدی نیستند. با این حال، این امکان وجود دارد که بیمار نتواند آن ها را از عارضه های نادر پوستی ای که می توانند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، تشخیص دهد. بنابراین در صورت بروز هرگونه عارضه پوستی بلافاصله به پزشم مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون : عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

ایووسیدنیب ممکن است شرایطی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT ) طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث بالا رفتن ضربان قلب و نامنظم شدن شدید ضربان قلب (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

خطر طولانی شدنQT ممکن است در صورت داشتن شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگری که می تواند منجر به طولانی شدن زمان QT شود ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از ایووسیدنیب، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر: مشکلات قلبی خاص (نارسایی قلبی، ضربان قلب پایین، طولانی شدن QT در EKG، سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلبی مانند :(طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) به پزشک اطلاع دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون , استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ خطر طولانی شدن QT را افزایش می دهد. در مورد استفاده بی خطر از ایووسیدنیب با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند.

در صورت بارداری و یا قصد بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو از بارداری جلوگیری کنید. چراکه مصرف این دارو ممکن است به نوزاد آسیب برساند. بنابراین هنگام مصرف این دارو، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و به مدت 1 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ایووسیدنیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی داروها با دفع ایووسیدنیب از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند از این دسته می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و غیره اشاره کرد.

ایووسیدنیب نیز می تواند بر دفع سایر داروها از بدن شما تاثیر بگذارد که ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. نمونه هایی از داروهای فوق عبارتند از : ایتراکونازول، کتوکونازول، نیمودیپین و سایر موارد.

این دارو ممکن است باعث کاهش تاثیر گذاری راه های پیشگیری از بارداری مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد. و باعث بارداری ناخواسته شود. در مورد اشکال قابل اعتماد جلوگیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید. همچنین در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است این موارد نشان دهنده عدم عملکرد مناسب اشکال جلوگیری از بارداری باشند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش ها و تست های پزشکی مانند (شمارش کامل خون، سطح مواد معدنی خون، نوار قلب، عملکرد کبد / کلیه) باید انجام شده و به طور دوره ای به پزشک مراجعه شود.

دوز فراموش شده

در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز از دارو، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، مگر اینکه کمتر از ۱۲ ساعت از زمان مصرف دوز بعدی باقی مانده باشد. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش