ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایکسازومیب Ixazomib

نام های تجاری: نینلارو

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوعی سرطان (مالتیپل میلوما) به کار می رود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (2. 3 میلی گرم ؛ 3 میلی گرم ؛ 4 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف ایکسازومیب راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت پس از صرف غذا طبق دستور پزشک، به صورت خوراکی، معمولاً هفته ای یک بار به مدت 3 هفته مصرف کنید و سپس مصرف دارو را به مدت 1 هفته قطع کنید. این یک چرخه از روند درمان است. مصرف دارو را به همین شیوه، طبق دستور پزشک، ادامه دهید. دارو را به طور کامل همراه با آب قورت دهید. از خرد کردن، باز کردن یا جویدن کپسول ها خودداری کنید.

درصورتی که بعد از مصرف دوز استفراغ کردید، برای جبران آن دوز اضافی مصرف نکنید. دوز بعدی را در به موقع مصرف کنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط فرد، آزمایش های انجام شده و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

میزان دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و مصرف آن را تا زمانی که مد نظر پرشک است ادامه دهید. زیرا مصرف بیش از اندازه و طولانی مدت دوز تعیین شده؛ نه تنها تاثیری در سرعت بهبودی نخواهد داشت بلکه خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

در صورت شکستن کپسول، از تماس محتوای کپسول با پوست و چشم خودداری کنید. در صورت برخورد محتوای کپسول با پوست، محل را با آب فراوان و صابون بشویید. در صورت برخورد محتوای کپسول با چشم، چشم ها را با آب فراوان شستشو دهید.

از آنجایی که این دارو قابل جذب از طریق پوست است و می تواند به جنین آسیب برساند، اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید نباید این دارو را مصرف کنید.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع / استفراغ، یبوست، خشکی چشم، تاری دید، یا قرمزی چشم / خارش / ترشح می تواند از عوارض این دارو باشند. حالت تهوع و استفراغ ممکن است شدید باشند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است دارویی را برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع، استفراغ و اسهالتجویز کند. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعدد، پرهیز از خوردن غذا قبل از مصرف دارو و یا ایجاد محدودیت در انجام فعالیت ها می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی / خونریزی آسان، علائم بیماری (مانند گلودردی که بهبود نمی یابد، تب، لرز)، عارضه های پوستی / بیماری زونا (هرپس زوستر)، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، تورم دست ها / مچ پا / پا، افزایش ناگهانی / غیر قابل توضیح وزن، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت می تواند باعث لخته شدن جدی خون و آسیب رساندن به رگ های خونی کوچک بدن، به ویژه در کلیه و مغز شود. در صورت بروز علائمی مانند خستگی غیرمعمول یا تغییر در میزان ادرار، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ایکسازومیب باعث بروز عارضه های پوستی می شوند که معمولاً جدی نیست. با این حال، ممکن است فرد نتواند آن را از عارضه های پوستی نادر که نشانه ای از یک واکنش شدید است را تشخیص دهد. در صورت بروز عارضه های پوستی بلافاصله از به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف ایکسازومیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه بیماری کبد، بیماری کلیوی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث تاری دید شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به دید واضحدارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکلیرا محدود کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجایی که این دارو قابل جذب از طریق پوست است و می تواند به جنین آسیب برساند، اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید نباید این دارو را مصرف کنید.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو نباید در دوران بارداری مصرف شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند.

در صورت بارداری در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مردان و زنان باید در هنگام استفاده از این دارو و تا 90 روز پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

اگر زنان از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنند (مانند قرص های جلوگیری از بارداری)، باید از روش های مطمئن غیر هورمونی پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، دیافراگم با اسپرم کش) استفاده کنند. در صورت بارداری در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اما به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد تازه شیر خوار، شیر دهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 90 روز پس از اتمام درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ایکسازومیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

بعضی از دارو ها می توانند بر ایکسازومیب اثر مهارکنندگی داشته باشند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. بعنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارداشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خونی، عملکرد کلیه، کبد) باید قبل از شروع مصرف و هنگام مصرف این دارو انجام شود. تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به موقع انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر حدود 72 ساعت (3 روز) قبل از مصرف دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در ظرف اصلی محصول و دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. نوع شربت این دارو باید در یخچال نگهداری شود. از قرار دادن دارو درمحلی که موجب یخ زدن آن شود پرهیز کنید.

قبل از استفاده از دارو، بسته بندی را کاملاً باز نکنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش