ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایگزابپیلون Ixabepilone

نام های تجاری: ایکسمپرا

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان پیشرفته پستان استفاده می شود. ایگزابپیلون یک داروی شیمی درمانی است که در کاهش سرعت یا توقف رشد سلول های سرطانی موثر است.

اَشکال دارویی

پودر قابل تزریق وریدی (15 میلی گرم ؛ 45 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو معمولاً هر 3 هفته یک بار به صورت تزریق وریدی، طی 3 ساعت توسط یک متخصص تجویز می شود. قبل از هر بار مراجعه به پزشک انجام آزمایش خون (شمارش کامل خون) ضروری می باشد. چراکه پزشک دوز و تعداد دفعات دریافت دارو را بر اساس آزمایش خون تنظیم می کند.

پزشک برای جلوگیری یا کاهش هرگونه واکنش شدید آلرژیک، مصرف خوراکی 2 نوع آنتی هیستامین (به عنوان مثال دیفن هیدرامین و رانیتیدین) 1 ساعت قبل از درمان تجویز می کند. همچنین ممکن است داروی دیگری (داروی کورتیکواستروئید مانند دگزامتازون) تجویز کرده و در صورت بروز واکنش شدید در آخرین درمان، زمان دریافت ایگزابپیلون را از 3 ساعت بیشتر کند.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان است.

عوارض جانبی

درد / قرمزی / تورم در محل تزریق، ضعف، خستگی، درد عضلانی / مفصلی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن اشتها، سردرد، سرگیجه یا خواب آلودگی میتواند از علائم مصرف این دارو باشد. حالت تهوع و استفراغ ممکن است در بعضی از بیماران شدید باشد. بنابراین پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

ریزش موی موقت ممکن است از عوارض مصرف این دارو باشد. با این حال پس از پایان درمان رشد مو باید به حالت طبیعی خود بازگردد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق پزشک بر مصرف دارو ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

این دارو می تواند توانایی بدن شما را برای مبارزه با عفونت کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند ادرار دردناک، تب، لرز، یا گلودرد مداوم، پزشک را فوراً مطلع کنید.

همچنین مصرف ایگزابپیلون ممکن است باعث بروز عوارضی همچون زخم های دردناک روی لب، دهان و گلو شود. برای کاهش خطر بروز این عوارض، مصرف غذاها و نوشیدنی های گرم را محدود کنید، دندان های خود را با دقت مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک بشویید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: متورم شدن دست ها / مچ پا / پا، غش، رنگ پریدگی پوست، کبودی / خونریزی آسان / غیرمعمول، افزایش ناگهانی وزن، علائم از دست دادن بیش از حد آب بدن ( مانند کاهش ادرار، افزایش تشنگی، خشکی دهان )، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ایگزابپیلون گاهی می تواند بر نحوه عملکرد اعصاب شما (نوروپاتی محیطی) تأثیر بگذارد. در صورت بروز درد / سوزش / بی حسی / گزگز دست / پاها، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

به منظور کاهش این نوع مشکلات عصبی از نوشیدنی های سرد و یخ و لباس گرم پوشیدن، اجتناب کنید. در صورتی که مشکلات عصبی در فعالیت های روزمره شما(به عنوان مثال راه رفتن، نوشتن، غذا خوردن) تداخل ایجاد می کنند فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف ایگزابپیلون به ویژه هنگامی که همراه با کپسیتابین تجویز می شود، ممکن است باعث بروز واکنش پوستی به نام سندرم دست-پا (التهاب (erythrodysesthesia) کف دست - کف پا) بر روی دست یا پاها شود. با محافظت از دست و پا در برابر گرما یا فشار زیاد می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرده یا احتمال وقوع آنها را کاهش داد. از قرار گرفتن غیرضروری در معرض گرما (به عنوان مثال، استفاده از آب گرم هنگام ظرف شستن، حمام گرم طولانی) خودداری کنید. همچنین از فشار اوردن به آرنج، زانو و کف پا (به عنوان مثال، تکیه دادن به آرنج، زانو زدن، پیاده روی طولانی) خودداری کنید. لباس گشاد بپوشید. با توجه به شدت سندرم دست و پا، پزشک ممکن است برای کاهش علائم دارویی تجویز کرده یا درمان بعدی را کاهش داده و به تأخیر بیاندازد. در صورت احساس درد / تورم / قرمزی، تاول یا بی حسی دست ها / پاها به گونه ای که بر فعالیت های روزمره شما تأثیر می گذارد، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی، مانند: ضربان قلب سریع / نامنظم، تنگی نفس، درد قفسه سینه، مدفوع خونی / سیاه، استفراغی که شبیه قهوه باشد، تغییرات بینایی، تشنج، گیجی ناگهانی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون: عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، برافروختگی صورت، احساس سفتی در قفسه سینه، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند روغن کرچک پلی اکسی اتیل شده) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: مشکلات خونریزی، دیابت، مشکلات قلبی (به عنوان مثال، درد قفسه سینه، نارسایی قلبی، حمله قلبی)، مشکلات کبدی، مشکلات مغز استخوان (به عنوان مثال، کمبود تعداد گلبول سفید، کم خونی)، مشکل عصبی (نوروپاتی محیطی).

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

از انجام واکسیناسیون بدون موافقت و تجویز پزشک خودداری کنید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده مانند واکسن فج اطفال و واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود دریافت کرده اند خودداری کنید. همچنین برای جلوگیری از شیوع عفونت دست های خود را به خوبی بشویید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های نیازمند به ارتباط با دیگران خودداری کنید.

هنگام استفاده از این دارو از بارداری جلوگیری کنید. چراکه مصرف این دارو ممکن است به نوزاد آسیب برساند. بنابراین هنگام مصرف این دارو، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ایگزابپیلون را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که با الکل واکنش میدهند (به عنوان مثال، دی سولفیرام، مترونیدازول)، داروهای موثر بر آنزیم های کبدی که باعث دفع ایگزابپیلون از بدن می شوند (به عنوان مثال، ضد قارچ های آزول مانند ایتراکونازول / کتوکونازول، آنتی بیوتیک های ماکرولید مانند کلاریترومایسین / اریترومایسین، داروهای ضد HIV مانند دلاواردین / ریتوناویر / ساکویناویر، ریفامایسین ها از جمله ریفابوتین، گل راعی، داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین).

در صورت استفاده از سایر محصولات که باعث خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب اور یا ضداضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضلات (مانند كاریسوپرودول، سیكلوبنزاپرین) و مسكن های درد افیونی (مانند كدئین، هیدروكدون) به پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

راهنمای مصرف تمام داروهای خود (مانند دارو های درمان آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی)را بررسی کنید. زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. نحوه مطئمن و درست مصرف داروها را از پزشک داروخانه بپرسید.

سوء مصرف

از تجویز سرخودانه این دارو به دیگران اجتناب کنید.

توجه

قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش ها و تست های پزشکی مانند (شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کبد) باید انجام شود.

برای نظارت بر پیشرفت درمان و یا بررسی عوارض جانبی به طور دوره ای به پزشک مراجعه شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه جدید برای دوز های مصرفی درخواست کنید.

نگهداری

این دارو در کلینیک تجویز شده و در خانه قابل نگهداری نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش