ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بالوکساویر ماربوکسیل Baloxavir Marboxil

نام های تجاری: زوفلوزا

موارد مصرف

بالوکساویر ماربوکسیل یک داروی ضد ویروس می باشد که در درمان آنفولانزایی که علائم آن در 48 ساعت گذشته شروع شده است، نقش دارد. این دارو به بهبود علائم( مانند گرفتگی بینی، گلو درد، تب و لرز، درد وخستگی) کمک می کند و می تواند زمان بهبودی کامل را به یک الی دو روز کاهش دهد.

این دارو رشد ویروس آنفولانزا را متوقف می کند اما جایگزینی برای واکسن آنفولانزا نمی باشد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا و معمولاً به صورت تک دوز مصرف گردد.

دوز مصرفی دارو طبق وزن تعیین می شود.

از مصرف این دارو همراه با محصولات شامل آهن، روی، سلنیوم، کلسیم یا منیزیم، خودداری کنید. این مواد می توانند باعث تضعیف عملکرد این دارو شوند. برای اثربخشی بهتر، این دارو را حداقل 4 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از استفاده از این مواد، مصرف کنید. نمونه هایی از این مواد شامل آنتی اسیدها، ویتامین ها، مواد معدنی، لبنیات (مانند شیر، ماست) و نوشیدنی غنی شده با کلسیم می باشد.

عفونت های دیگر می توانند علائمی مانند آنفولانزا داشته باشند و یا همراه با آنفولانزا بروزپیدا کنند. این عفونت ها ممکن است به درمان های مختلفی نیاز داشته باشند.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

این دارو معمولا عوارض جانبی خاصی ندارد. اما در صورت مشاهده عوارض پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان امور قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی بالوکساویر ماربوکسیل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت دریافت واکسن آنفولانزا در بینی طی 2 هفته قبل از درمان، به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است ایمنی بدن را در برابر واکسن آنفولانزا را کاهش دهد. قبل از دریافت واکسن آنفلوانزا، پس از درمان با این دارو، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

 سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. 

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو را نمی توان جایگزین واکسن آنفولانزا کرد. در رابطه با مزایا و معایب دریافت سالانه واکسن آنفولانزا (برای کاهش احتمال ابتلا به آن)، با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

ممکن نمی باشد.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش