ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

باکلوفن Baclofen

نام های تجاری: لیورزال لیورسال FIRST Baclofen Lioresal Intrathecal (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان اسپاسم عضلانی ناشی از عارضه های خاص (مانند مولتیپل اسکلروزیس، آسیب یا بیماری نخاعی) استفاده می شود وبه شل شدن عضلات کمک می کند.

 

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید به صورت خوراکی، با تجویز پزشک و معمولاً 3 بار در روز همراه با غذا یا بدون آن مصرف شود، پزشک ممکن است برای کاهش خطر عوارض جانبی دارو، دوز مصرفی را با میزان کم شروع کند و به تدریج آن را افزایش دهد. با دقت از دستورات پزشک خود پیروی کنید.

در صورت مصرف فرم مایع این دارو، دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. همچنین از افزایش میزان دوز مصرفی و استفاده طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. از قطع ناگهانی دارو بدون مشورت با پزشک خودداری کنید. با قطع ناگهانی این دارو، شرایط بیماری ممکن است وخیم تر شود. و همچنین ممکن است علائم ترک دارو (مانند توهم و تشنج) نیز ایجادشود. پزشک ممکن است برای جلوگیری از این علائم، میزان دوز دارو را به آرامی کاهش دهد.

در صورت مصرف باکلوفن به مدت طولانی یا با دوز بالا، احتمال بروز علائم ترک دارو افزایش می یابد.

در صورت قطع مصرف، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، ضعف، خستگی، سردرد، مشکل خواب، حالت تهوع، افزایش ادرار یا یبوست می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی شامل تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند گیجی، افسردگی، توهم) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیه، اختلالات روحی، خلقی (مانند اسکیزوفرنی)، اختلالات مغزی (مانند تشنج، سکته)مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی و تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند گیجی) حساسیت بیشتری نشان دهند.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری، استفاده کنید. در رابطه با خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید. . نوزادانی که از مادرانی که در دوران بارداری از این دارو استفاده کرده اند متولد می شوند، به ندرت ممکن است دچار علائمی مانند لرزش یا تشنج شوند. در صورت مشاهده ی یک از این علائم در نوزاد خود، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود، بنابراین پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت مصرف سایر داروهایی که خواب آلودگی ایجاد میکنند مانند مسکن های افیونی یا کاهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم) و سایر داروهای شل کننده عضلات (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

اطلاعات تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی یا محصولات سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید . زیرا ممکن است این داروها حاوی موادی خواب آور باشند.

نحوه صحیح مصرف داروها از پزشک داروخانه بپرسید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. از مصرف آن برای سایر بیماری های مشابه خودداری کنید، مگر به دستور پزشک.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش