ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ادستریس (برنتوکسیماب ودوتین) Adcetris (Brentuximab Vedotin)

نام های تجاری: برنتوکسیمب ودوتین برنتوکسیمب ادستریس

موارد مصرف

برنتوکسیماب در درمان انواع خاصی از سرطان ها (لنفوم هوچکین، لنفوم سیستمیک آناپلاستیک سلول بزرگ، لنفوم سلول تی محیطی، لنفوم جلدی اولیه آناپلاستیک سلول بزرگ،‌ مایکوزیس فانگوئیدس بیان کننده سی دی سی) استفاده می شود. این دارو رشد سلول های سرطانی را کند کرده و یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

پودر تزریق داخل وریدی (50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

تجویز این دارو بصورت تزریق وریدی در طی ۳۰ دقیقه توسط پزشک صورت می گیرد. این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً هر ۳ هفته یکبار تجویز می شود.

دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، وزن و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد.

پزشک در طول تزریق، مراقب بیمار خواهد بود. در صورت بروز واکنش آلرژیک نادر اما شدید، تزریق متوقف می شود و دیگر هرگز نباید برنتوکسیماب دریافت کنید. در صورت بروز واکنش های خفیف تر، تزریق قطع می شود اما پس از مدتی دوباره تحت درمان قرار می گیرید و تزریق ادامه می یابد. همچنین پزشک، مصرف داروهای خاص را (مانند استامینوفن، آنتی هیستامین، کورتیکواستروئیدها) قبل از هر بار تزریق برنتوکسیماب برای کاهش احتمال ایجاد علائم، توصیه خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. در صورت داشتن علائمی مانند تب، لرز،‌ راش، خارش، سرفه یا دشواری در تنفس ۲۴ ساعت پس از تزریق، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، گیجی، سردرد یا خستگی غیرعادی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک‌ داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شود

این دارو به ندرت منجر به افزایش قند خون و در نهایت موجب تشدید بیماری دیابت خواهد شد. در صورت مشاهده علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی / ادرار، فوراً پزشکتان را مطلع سازید. در صورتیکه به بیماری دیابت مبتلا هستید، قند خون خود را به طور منظم و طبق دستورالعمل بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است که به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی، نیاز داشته باشد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند بی حسی / سوزن سوزن شدن / ضعف / درد دست / پا / بازوها / پاها، ضعف عضلانی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، سرفه، گلودرد مداوم)، تنگی نفس، کبودی / خونریزی آسان، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم)، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره، اسهال شدید، یبوست شدید، مدفوع سیاه و استفراغی که شبیه زمین قهوه است، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

این دارو گاهی به علت تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور)، باعث ایجاد عوارضی خواهد شد. برای کاهش این خطر، پزشک ممکن است دارویی جدید تجویز کند و نوشیدن مقادیر زیاد مایعات را نیز توصیه کند. در صورت بروز علائمی از جمله: درد کمر / پهلو (درد پهلو) علائم مشکلات کلیوی (مانند دفع ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم / ضعف عضلانی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک جدی نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

البته موارد مذکور تمامی عوارض جانبی واکنش های آلرژیک را در بر نمی گیرند. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف برنتوکسیماب در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزسک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیر فعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک و یا سایر مشکلات خواهد شد.

پیش ازاستفاده از این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً بیماری کلیوی، کبدی ودیابت، مبتلا سازید.

برنتوکسیماب احتمال ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش می دهد و یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستانتان را به خوبی بشویید. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورتی که در معرض عفونت قرار گرفته اید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

بدون تائید پزشکتان از انجام هرگونه ایمن سازی/ واکسیناسیون، خووداری کنید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب نمایید‌.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود. نوشیدنی های الکل دار و یا ماریجوانا (شاهدانه ) نیز سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی کردن، کار با ماشین آلات و یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماریجوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را ( داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی)، به اطلاع پزشک یا دندانپزشکتان برسانید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، حساس تر هستند.

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف برنتوکسیماب نباید باردار شوید زیرا این دارو ممکن است به جنین آسیب وارد کند. زنان و مردانی که این دارو را مصرف می کنند، می بایست در هنگام استفاده از این دارو و به مدت ۶ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. در صورت باردار بودن، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اما به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهای مصرفی تان( داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشکتان، مصرف هیچ دارویی را شروع و یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییردهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با برنتوکسیماب تداخل داشته باشند عبارتند از: بلئومایسین، سایر داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند / خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب)

برخی از داروهای دیگر مانند ریفامپین در حذف برنتوکسیماب از بدن تأثیر می گذارند.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچارعلائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

تست های آزمایشگاهی و پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، عملکرد کلیه / کبد، قند خون ) می بایست در طول مصرف این دارو، انجام شوند. همچنین پیش از شروع مصرف این دارو، تست بارداری گرفته خواهد شد. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهیتان را حفظ کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی این دارو در صورت دریافت هر دوز بصورت برنامه ریزی شده و طبق تجویز پزشک، حاصل خواهد شد. در صورت فراموشی یک دوز از دارو، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا فوراً یک برنامه دوز جدید تعیین کند.

نگهداری

این دارو تنها در بیمارستان یا کلینیک به بیماران داده می شود و در خانه از آن نگهداری نمی شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش