ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بلادونا فنوباربیتال Belladonna & Phenobarbital

نام های تجاری: بلادونا و فنوباربیتال بلادونا پی بی آتروپین، هیوسیامین، فنوباربیتال و اسکوپول آمین بلادونا پ ب داناتال (بیشتر)

موارد مصرف

بلادونا فنوباربیتال

این محصول، حاوی چندین نوع داروی مختلف‌ است: آلکالوئید های بلادونا (که از هیوسیامین، آتروپین و اسکوپولامین ساخته شده اند) و فنوباربیتال. آلکالوئید های بلادونا، علائم گرفتگی معده و روده را کاهش می دهند. این دارو همچنین با کند کردن حرکات طبیعی روده و شل کردن عضلات معده و روده نیز کارمی کند. آلکالوئیدهای بلادونا به دسته ای ازداروها که تحت عنوان ضد کولینرژیک / ضد اسپاسم شناخته می شوند، تعلق دارد. فنوباربیتال با تاثیر بر روی مغز و ایجاد اثر آرام بخشی، به کاهش اضطراب، کمک خواهد کرد. فنوباربیتال به دسته ای از داروها که تحت عنوان داروهای آرام بخش باربیتورات شناخته می شوند، تعلق دارد.

بلادونا فنوباربیتال

زمان و نحوه مصرف

این دارو، طبق دستور پزشک و به صورت خوراکی مصرف می شود. در صورت استفاده از قرص های سریع الاثر یا فرم مایع این دارو، آن را معمولاً ۳ الی ۴بار در روز مصرف کنید.

در صورت مصرف فرم مایع این دار، دوز آن را با استفاده از دستگاه / قاشق مخصوص اندازه گیری به دقت اندازه بگیرید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است موجب خطا در اندازه گیری شود.

در صورت استفاده ازقرص هایی با رهش طولانی مدت، آنها را معمولاً هر۱۲ساعت یکبار یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. این نوع قرص ها را نجوید یا خرد نکنید زیرا انجام این امر باعث آزاد شدن ناگهانی آن ‌می شود و افزایش خطر عوارض جانبی را به دنبال دارد. همچنین این قرص ها را نصف نکنید مگراینکه خود خط تقسیم داشته باشد و پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، انجام این کار را تجویز کرده باشد. قرص را بصورت کامل یا نصف شده ببلعید و از خرد کردن یا جویدن آن، اجتناب کنید‌.

آنتی اسیدها باعث کاهش جذب این دارو خواهند شد. در صورتی که قصد مصرف آنتی اسید ها را دارید، حداقل ۲ ساعت باید از مصرف این دارو گذشته باشد.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی بدن به درمان، تعیین خواهد شد. درکودکان، وزن نیز عاملی موثر در تعیین دوز مصرفی دارو است.

بدون تأیید پزشک، دوز و مقدار مصرفی این دارو را افزایش ندهید.با انجام این کار نه تنها بیماری بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی ازعوارض جانبی جدی افزایش خواهند یافت.

در صورت قطع ناگهانی این دارو، علائم ترک اعتیاد (ماننداضطراب، کشیدگی عضلات، لرزش، سرگیجه، تشدید ضعف، حالت تهوع، استفراغ) ممکن است ایجاد شود. ترک فنوباربیتال می تواند بسیار شدید باشد و شامل تشنج و (به ندرت) مرگ نیز شود. برای کمک به جلوگیری از این امر، پزشک دوز دارو را به آرامی کاهش خواهد داد. در صورت استفاده طولانی مدت ازاین دارو یا مصرف آن در دوزهای بالا، احتمال ایجاد این عارضه بیشتر است. درصورت قطع مصرف، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف طولانی مدت این دارو موجب عدم عملکرد مناسب آن‌ می شود و ممکن است که نیاز به افزایش دوز و یا تغییر داروی مصرفی باشد. در مورد قطع مناسب این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک کرده است، اما گاهی اوقات باعث اعتیاد نیز می شود. درصورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / نوشیدنی های الکلی) این خطر، افزایش خواهد یافت. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد به آن کاهش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت تداوم یا تشدید بیماری، پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، تاری دید، خشکی چشم، خشکی دهان، حالت تهوع، یبوست و نفخ شکم ممکن است رخ دهد. درصورت تداوم یا تشدید هریک از این عوارض، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برای از بین بردن خشکی دهان، آبنبات (بدون قند) سفت یا چیپس یخ را بمکید، آدامس (بدون قند) بجوید، آب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید. برای رفع خشکی چشم، در مورد اشک مصنوعی یا سایر مواد روان کننده چشم با پزشکتان مشورت کنید.

برای جلوگیری از یبوست، فیبرغذایی بخورید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید. از پزشک داروخانه در مورد نوع مناسب ملین برای خود بپرسید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر مصرف کنندگان این دارو، دچارعوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هر یک از عوارض جانبی جدی، مانند: کاهش تعریق، خشکی / گرمی / التهاب پوست، ضربان قلب سریع / نامنظم،از دست دادن هماهنگی، اختلال در تکلم، غش کردن، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، تحریک، هیجان غیرمعمول، افسردگی، افکارخودکشی) دشواری در ادرار کردن، کاهش توانایی جنسی، علائم کم خونی (مانند خستگی غیر معمول، رنگ پریدگی پوست)، علائم عفونت (مانند تب، گلو درد مداوم)، کبودی/خونریزی آسان فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

درصورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی، مانند: درد / تورم / قرمزی چشم، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب)، تنفس آرام و کم عمق فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بلادونا فنوباربیتال

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: : تب، غدد لنفاوی متورم، تحریک و خارش پوست، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. درصورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، در صورت داشتن حساسیت به هیوس سیامین، آتروپین یا اسکوپولامین و یا به داروهای ضد تشنج (مانند کاربامازپین، فسفنیتوئین، اکس کاربازپین، فنیتوئین، پریمیدون) و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزای غیرفعالی می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک‌ داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً : داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (نوع زاویه بسته)، مشکلات ادرار کردن (با توجه به بزرگ شدن پروستات، دستگاه ادراری مسدود می شود)، مشکلات معده / روده (مانند آهسته شدن حرکات روده، انسداد، کولیت زخمی شونده،عفونت، کاهش اسید معده کم یا فقدان آن، بیماران ایلئوستومی / کولوستومی مبتلا به اسهال)، تیروئید پرکار، مشکلات قلبی (مانند بیماری عروق کرونر، آنژین، نارسایی احتقانی قلب، ضربان قلب سریع / نامنظم، مشکلات قلبی به دلیل خونریزی شدید)، فشار خون بالا، مشکلات سوزش معده (مانند ریفلاکس اسید، فتق هیاتال، مشکلات مری)، مشکل خاص سیستم عصبی (نوروپاتی اتونوم)، میاستنی گراویس(ضعف عضلانی)، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، اختلال خونی خاص (پورفیری)، بیقراری یا هیجان در هنگام مصرف فنوباربیتال، مشکلات تنفسی / ریوی، داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد مخدر(مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / نوشیدنی های الکلی)، بیماری های روحی/خلقی (مانندافسردگی، افکارخودکشی، روان پریشی) مطلع سازید.

این دارو باعث سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری دید می شود. الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) این سرگیجه یا خواب آلودگی را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند را باخیال راحت انجام دهید، از انجامشان خودداری نمایید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید. در صورت استفاده از ماریجوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

فرم مایع این محصول ممکن است حاوی الکل یا شکر باشد. در صورت ابتلا به دیابت، وابستگی به نوشیدنی های الکلی، بیماری کبدی یا هر بیماری دیگری که شما را ملزم به محدود کردن یا اجتناب از مصرف این مواد در رژیم غذایی خود می کند، احتیاط کنید. در مورد مصرف بی خطر این دارو، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو باعث کاهش تعریق و در نتیجه افزایش احتمال گرمازدگی خواهد شد. از انجام کارهایی که ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد شما شوند مانند کار سخت یا ورزش در هوای گرم یا استفاده از وان آب گرم، خودداری نمایید. در صورت گرم بودن هوا، مقدار زیادی مایعات بنوشید و لباس نازک بپوشید. اگر بیش از حد احساس گرما کردید، به سرعت به دنبال مکانی برای خنک شدن و استراحت باشید. درصورت وجود تب مزمن، تغییرات ذهنی/خلقی، سردرد یا سرگیجه، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً خواب آلودگی، گیجی، هیجان غیرعادی، یبوست و مشکلات ادراری حساسیت بیشتری نشان می دهند. خواب آلودگی و گیجی، خطر زمین خوردن را افزایش خواهند داد.

بلادونا فنوباربیتال

کودکان نیز نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری نشان می دهند. این دارو اغلب به جای خواب آلودگی در کودکان خردسال باعث هیجان می شود.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید. در طول مصرف این دارو، محصولات کنترل بارداری هورمونی (مانند قرص، پچ، حلقه) ممکن است موثر واقع نشوند. در مورد روش های قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد.قبل از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت، حاوی تمام تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه،داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید وآن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید‌. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروناویر، اتراویرین، قرص/ کپسول پتاسیم، ریلپیویرین، سدیم اکسیبات، داروهایی که تحت تأثیر حرکت کند روده قرارمی گیرند (مانند پراملینید).

بلادونا / فنوباربیتال ممکن است بر جذب سایر داروها مانند گریزئوفولوین، برخی داروهای ضد قارچ آزول (کتوکونازول، ایتراکونازول)، فرم های آهسته حل شونده دیگوکسین و غیره نیز تاثیر بگذارد.

برخی دیگر از داروها مانند گیاه گل راعی نیز می توانند بر دفع فنوباربیتال از بدن و عدم عملکرد مناسب آن، تاثیر بگذارند.

فنوباربیتال همچنین می تواند باعث حذف سریع برخی ازداروها از بدن شود که این امر ممکن است بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. برخی از این داروها عبارتند از:آرتمتر/لومفانترین، آتازاناویر، آسوناپرویر، بوسپرویر، کوبیسیستات، لوراسیدون، رانولازین، سوفوسبویر، سورافنیب، وریکونازول، برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم مانند فلودیپین / نیمودیپین و غیره.

این دارو ممکن است اثر روش های کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد که این امر می تواند منجر به بارداری شود. در صورتی که در طول مصرف این دارو از روش های قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.همچنین اگر به تازگی دچار لکه بینی یا خونریزی شده اید، پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است نشانه ای ازعدم عملکرد مناسب روش های پیشگیری از بارداری باشد.

مصرف هم زمان این دارو با سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی می شوند، خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / سرگیجه) را افزایش خواهند داد. در صورتی که در حال مصرف مسکن ها یا داروهای سرفه (مانند کدئین،هیدروکودون)، نوشیدنی های الکلی، ماریجوانا (شاهدانه)، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزپرین)یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)هستید، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برچسب روی تمامی داروهای خود را بررسی کنید (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی، مکمل های تغذیه ای) زیرا ممکن است حاوی اجزای خواب آور یا تسریع کننده ضربان قلب باشند. نحوه مصرف امن این دارو را از پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو ممکن است در برخی از آزمایش های تشخیصی (مانند آزمایش ترشح معده) اختلال ایجاد کند و احتمالاً باعث عدم صحت نتایج آزمایش شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

فنوباربیتال بسیار شبیه پریمیدون می باشد. هنگام مصرف فنوباربیتال از داروهای حاوی پریمیدون استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل: مردمک بزرگ، پوست گرم / خشک، تب، سرگیجه شدید، خواب آلودگی شدید، تشنگی شدید، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، هیجان غیر معمول)، ضربان قلب سریع / نامنظم، ضعف عضلانی، عدم توانایی در حرکت (فلج)، تنفس کند، غش کردن، ناتوانی در بیدار شدن، تشنج باشد.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

مدیریت اختلالات گوارشی علاوه بر دارو شامل تغییر در سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش، قطع سیگار و تغییر رژیم غذایی نیز می باشد. در مورد تغییر مفید سبک زندگی با پزشکتان صحبت کنید.

در صورت مصرف طولانی مدت این دارو، آزمایش های تشخیصی/پزشکی (مانند شمارش سلول های خونی، تست عملکرد کبد) برای بررسی عوارض جانبی به طور دوره ای می بایست انجام شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. از انجماد فرم مایع آن خودداری کنید و از آن در حمام نگهداری نکنید. همواره همه داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش