ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بلینوستات Belinostat

نام های تجاری: بلئوداک

موارد مصرف

بلینوستات، برای درمان نوع خاصی از سرطان ( لنفوم سلول T محیطی - PTCL) مصرف می شود. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کند می کند یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

پودر داخل وریدی برای تزریق (۵۰۰ میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف بلینوستات و یا در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت موجود بودن، مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

این دارو توسط پزشک، در کلینیک یا بیمارستان، بصورت داخل وریدی، معمولاً یک بار در روز در روزهای ۱ تا ۵ از چرخه درمان ۲۱ روزه، به بیماران تزریق می شود. تزریق به آهستگی و معمولاً طی ۳۰ دقیقه انجام می شود. در صورت مشاهده قرمزی، درد یا تورم در هنگام تزریق فوراً پزشک یا پرستار را مطلع سازید. در صورت ایجاد عوارض جانبی در طول تزریق، ممکن است که تزریق مدت زمان بیشتری طول بکشد، تغییر پیدا کند یا موقتاً متوقف شود.

مقدار مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد بیمار، اندازه بدن، نتایج تست های آزمایشگاهی و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد.

بیشترین اثرگزاری این دارو، در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای به خاطر سپردن این امر، روزهایی را که قرار است تحت درمان قرار بگیرید را در تقویمتان علامت بزنید.

عوارض جانبی

در صورت ایجاد تهوع، استفراغ یا اسهال، پزشکتان را مطلع سازید. او داروهایی برای جلوگیری یا تسکین این علائم تجویز خواهد کرد. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ها، به کاهش برخی از این اثرات کمک‌ می کند. خستگی، سردرد، یبوست، کاهش اشتها یا سرگیجه نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف کنندگان ابن دارو، ممکن است دچارعوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهد داد.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خونریزی / کبودی آسان، تورم دست / مچ پا / پا، علائم کم خونی (مانند خستگی شدید، رنگ پریدگی پوست، تنگی نفس).

این دارو همچنین توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد که این امر، خطر ابتلا به عفونت های جدی (به ندرت کشنده) را افزایش می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

بلینوستات به ندرت باعث ایجاد بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد می شود. در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: تهوع مداوم / استفراغ، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره.

 گاهی اوقات به علت تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور)، عوارض جانبی ایجاد خواهند شد. برای کاهش این خطرات، پزشک، داروهای اضافه تری را تجویز می کند و به شما توصیه خواهد کرد که مقدار زیادی مایعات بنوشید. در صورت بروز علائمی از جمله موارد زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: درد کمر / پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند دفع ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، گرفتگی عضلانی/ضعف.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول، به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: عفونت های فعلی / اخیر / گذشته (مانند آنفلوانزا، سل)، بیماری کلیوی، مشکلات کبدی.

بلینوستات، افراد را در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های عفونی مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری نمایید. درصورتیکه در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن استنشاقی آنفولانزا) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

این دارو، باعث سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه را تشدید خواهد کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشکتان صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف بلینوستات نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. پیش از شروع مصرف این دارو، پزشک، تست بارداری را تجویز می کند. زنانی که از این دارو استفاده می کنند، باید در طول درمان و به مدت ۶ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. مردانی که این دارو را مصرف می کنند، باید در طول درمان و ۳ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. شیردهی هنگام مصرف این دارو و ۲ هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. نام تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند / خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب).

سوء مصرف

مصرف بیش از حد این دارو می تواند باعث بروز علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس شود، در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

پیش از شروع درمان، تست های آزمایشگاهی/پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، تست عملکرد کلیه / کبد) به صورت دوره ای باید انجام شود. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز برنامه ریزی شده از این دارو طبق دستورالعمل بسیار حائز اهمیت است و بیشترین اثرگزاری را به دنبال خواهد داشت. در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، فوراً با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

این دارو تنها در کلینیک و بیمارستان به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش