ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تریئندا (بنداموستین) Treanda (Bendamustine)

نام های تجاری: بلراپزو بندکا تریئندا لوکت ریباموستین بندانیت بنداموستین مداک بنترا بنداموستین هگزال بنداموستین هیدروکلراید (بیشتر)

موارد مصرف

بنداموستین برای درمان انواع خاصی از سرطان مصرف می شود. بنداموستین، به دسته ای از داروهای شیمی درمانی سرطان که به عنوان عوامل آلکیله کننده شناخته می شوند، تعلق دارد‌. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد و یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

  • پودر داخل وریدی برای تزریق (۱۰۰میلی گرم، ۲۵ میلی گرم)؛
  • محلول داخل وریدی (۲۵میلی گرم/میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق تجویز پزشک و توسط او، به آرامی در ورید تزریق می شود.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، اندازه بدن و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد. قبل از هر چرخه، فرد بیمار باید آزمایش خون دهد تا مناسب ترین دوز برای او پیدا شود و متوجه شود که آیا باید پیش از دریافت مجدد این دارو کمی وقفه بیفتد یا خیر.

پیش از مصرف این دارو، پزشک ممکن است استفاده از داروهای کاهنده تب، آنتی هیستامین ها و کورتیکواستروئید ها مانند دگزامتازون را برای جلوگیری از عوارض جانبی، توصیه کند. این داروهای اضافی را نیز دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید.

در صورت نشت بنداموستین از ورید به نواحی اطراف آن، پوست و بافت آسیب جدی خواهند دید. در صورت داشتن احساس درد، سوزش، قرمزی یا تورم در محل تزریق، فوراً پزشکتان را مطلع سازید. درمان به موقع این عارضه، به کاهش ناراحتی و آسیب احتمالی پوست کمک خواهد کرد.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی، سردرد، سرگیجه، ضعف یا زخم های دهان ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف کنندگان این دارو، ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات احتمالی را کاهش خواهد داد.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خستگی غیرعادی، رنگ پریدگی پوست، کبودی/ خونریزی آسان، تورم مچ پا / پا / دست، علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مزمن، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره).

این دارو، توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش خواهد داد که این امر احتمال ابتلا به عفونت جدی (به ندرت کشنده) را افزایش می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید می کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد یا سرفه مزمن، تب، لرز، تورم غدد لنفاوی) به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

بنداموستین گاهی اوقات به علت تخریب سریع سلول های سرطانی (سندرم لیز تومور)، عوارضی را ایجاد خواهد کرد. پزشک برای کاهش این خطر، داروهای اضافه تری را تجویز می کند و به شما توصیه خواهد کرد که مایعات بیشتری بنوشید. در صورت داشتن هریک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید:درد کمر/ پهلو، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، گرفتگی عضلانی / ضعف، فوراً به پزشکتان اطلاع دهید.

بنداموستین معمولاً واکنش هایی با علائمی مانند راش، خارش، تب و لرز ایجاد می کند البته این واکنش ها جدی نیستند. با این وجود، ممکن است نتوانید آن را از واکنش هایی که به ندرت رخ می دهند و بسیار شدید نیز هستند، تشخیص دهید. بنابراین در صورت وقوع هر یک از علائم زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش/ تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف بنداموستین، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هر حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی (مانند مانیتول) می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: اختلالات خونی / مغز استخوان، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، عفونت های اخیر / فعلی.

بنداموستین، احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید می کند. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورتی که در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشک، از انجام هرگونه واکسیناسیون/ایمن سازی، خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

این دارو، باعث گیجی یا خستگی می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این موارد را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و هرنوع فعالیت دیگری که نیاز به هوشیاری دارد را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو بر باروری مردان تاثیرگزار است. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. در طول مصرف بنداموستین، نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. پیش از شروع مصرف این دارو، پزشک، تست بارداری را تجویز می کند. زنان باید هنگام مصرف این دارو و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. مردانی که همسرانی در سنین باروری دارند، باید هنگام مصرف این دارو و به مدت ۳ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این وجود، هنگام مصرف این دارو و به مدت ۱ هفته پس از قطع درمان، شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند یا خطرات ناشی از عوارض جانبی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید‌.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: ایدئالالیزیب، نالیدیکسیک اسید.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند بیهوشی یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم مصرف بیش از حد بنداموستین عبارتند از: ضربان قلب سریع / نامنظم و غش کردن.

توجه

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/ پزشکی دوره ای (به عنوان مثال شمارش کامل سلول های خونی، آزمایش های عملکرد کبد و کلیه) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه، بسیار حائز اهمیت است. در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، فوراً از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه درخواست کنید تا یک برنامه دارویی جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

ابن دارو تنها در کلینیک به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش