ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بنزوئیل پروکساید موضعی Benzoyl Peroxide Topical

نام های تجاری: آکنه-کلیر بنزاک ای سی بنزپرو مردوک پنژل آکنه فایت ـ کیت (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان آکنه خفیف تا متوسط استفاده می شود و ممکن است در ترکیب با دارو های دیگر تجویز شود. این دارو باکتری های ایجاد کننده آکنه را کاهش داده و پوست را خشک و لایه برداری می کند.

حتی اگر قبلاً از دارو استفاده کرده اید، مواد تشکیل دهنده را از روی برچسب دارو مطالعه کنید چرا که ممکن است مواد تشکیل دهنده تغییر کرده باشد. همچنین محصولاتی با نام های مشابه ممکن است حاوی مواد دیگری باشد که برای اهداف دیگری تولید شده باشند. توجه کنید که مصرف داروی اشتباه می تواند به شما آسیب برساند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از استفاده از این دارو برای اولین بار، احتمال حساسیت به آن را بررسی کنید. به همین منظور برای 3 روز مقدار کمی پماد روی ناحیه آکنه قرار دهید، در صورت بروز واکنش آلرژیک استفاده از محصول را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید. اگر واکنش آلرژیک نداشتید، می توانید از محصول استفاده کنید.

محصولات زیادی از بنزوئیل پروکساید موجود است که بسیاری از آنها نیازی به نسخه ندارد برخی دیگر (پاک کننده ها، فوم یا لوسیون ها) با نسخه پزشک ارائه می شوند. برای انتخاب بهترین محصول با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید. اگر از نوع بدون نسخه این دارو مصرف می شود، حتماً باید تمام دستورالعمل های موجود در بسته محصول را مطالعه نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید. در صورت تجویز توسط پزشک باید طبق دستور او عمل شود.

برخی از محصولات را باید قبل از مصرف تکان داد؛ بسته بندی محصول را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا محصولی که در اختیار شماست، نیاز به تکان دادن دارد یا خیر.

دارو باید روی پوست مبتلا به آکنه استفاده شود. از تماس این دارو با چشم، داخل بینی یا دهان یا هر قسمت آسیب دیده پوست اجتناب شود، چرا که باعث تحریک و التهاب آن ها می باشد؛ در صورت تماس دارو با نواحی مذکور، باید آن ها را با مقدار زیادی آب شست و شو دهید. ژل باید بر روی مناطق مبتلا به آکنه استفاده شود. بنزوئیل پروکساید خاصیت سفید کنندگی پارچه و مو را دارد؛ در استفاده از آن دقت کرده و از تماس آن با لباس و مو و وسایل خودداری کنید.

قبل از استفاده از شوینده های بنزوئیل پروکساید ناحیه ی درگیر را مرطوب کرده و دارو را به آرامی و به مدت 10تا20 ثانیه روی پوست خود ماساژ داده تا کاملا کف کرده و سپس آن را با آب به خوبی بشویید و پوست خود را خشک کنید. اگر پوست بیش از حد خشک شده باشد، شوینده باید زمان کمتری روی پوست باقی بماند یا تعداد دفعات استفاده کاهش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
می توان به جای صابون، روزی یک الی دو بار از شوینده های مایع، پد پاک کننده یا صابون های پاک کننده آرایش، استفاده نمود. پیش از استفاده از این ها، پوست را مرطوب کرده و محصول را به مدت 10 -20 ثانیه بر روی پوست به آرامی ماساژ داده و سپس کاملا بشویید. نباید پوست ساییده شود.

در صورت استفاده از کرم اصلاح، ابتدا ناحیه ای که می خواهید اصلاح کنید را مرطوب کمی از محصول را روی آن به آرامی ماساژ داده و سپس اصلاح کنید.

معمولاً یک یا دو بار در روز، کرم، فوم، لوسیون یا ژل را طبق دستور روی ناحیه ی مبتلا قرار دهید. قبل از هر بار استفاده از دارو ناحیه را با یک شوینده ی ملایم شسته و سپس خشک کنید پس از آن مقدار کمی دارو را روی محل مورد نظر مالیده و به آرامی ماساژ دهید. برای برخی از محصولات ممکن است لازم باشد تا پوست، مدتی پس از استفاده از دارو با آب شسته شود. دستورالعمل محصول خود را برای اطلاع از ضرورت شستن دارو مطالعه بفرمایید.

اگر از پد یا اسفنح دارویی استفاده می کنید، پوست را با یک پاک کننده ملایم شسته و سپس خشک کنید. پد یا اسفنج را به آرامی روی پوست گذاشته تا دارو روی پوست قرار گیرد. این محصول معمولاً یک یا دو بار در روز و طبق دستور العمل استفاده می شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ پوست به دارو تعیین می شود. روند بهبودی علائم آکنه بعد از گذشت 3 هفته از مصرف دارو و حداکثر بهبودی پس از 8 الی 12 هفته مشاهده می شود. بیشتر از حد مجاز از دارو استفاده نکنید زیرا در این صورت پوست نه تنها بهبود پیدا نمی کند بلکه خطر بروز عوارض جانبی افزایش می یابد.

در صورت عدم بهبودی و تشدید عارضه، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی

معمولاً ممکن است در ابتدای درمان، واکنش های پوستی مانند پوسته پوسته شدن، خارش، تحریک و قرمز شدن پوست بروز کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. ممکن است پزشک تعداد دفعات یا مقدار مصرف در هر نوبت را کاهش داده یا از شما بخواهد مصرف دارو را متوقف کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است با این حال در صورت مشاهده علائم آلرژیک جدی از جمله راش (عارضه پوستی)، خارش، تورم (به ویژه در صورت/ زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی فورا به پزشک مراجعه کنید

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا آلرژی دیگری پزشک خود یا پزشک داروساز را در جریان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال (مانند عطر) باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.

قبل از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید

این دارو ممکن است حساسیت پوست را نسبت به آفتاب افزایش دهد، در نتیجه نباید مدت زمان زیادی را زیر نور آفتاب ماند. در دوره درمان، از آفتاب گرفتن یا سولاریوم باید خودداری شود. باد یا سرما نیز می تواند به عنوان محرکی بر روی پوست عمل کند. روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و پوست را با لباس مناسب بپوشانید. در صورت مشاهده آفتاب سوختگی، تاول یا قرمزی پوست فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

 در دوران بارداری این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح ضروری است استفاده شود. در مورد خطرات و فواید دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی بنزوئیل پروکساید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: استعمال موضعی داپسون.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید؛ بلعیدن این دارو می تواند خطرساز باشد.

توجه

از انجام منظم و دوره ای آزمایش ها دوره ای و مراجعه به پزشک غافل نشوید

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید برای کسب اطلاعات دقیق به اطلاعات درج شده روی بسته بندی محصول مراجعه کنید

اگر سوالی در مورد محدوده دمایی برای نگهداری دارو سوالی دارید از پزشک داروخانه سوال کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش