ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بوسوتینیب Bosutinib

نام های تجاری: بوزوتینیب بوسولیف

موارد مصرف

از بوسوتینیب برای درمان نوع خاصی از سرطان خون (سرطان خون مزمن میلوژن - CML) استفاده می شود. یک داروی ضد سرطان است که در رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن اختلال ایجاد می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (100 میلی گرم؛ 400 میلی گرم؛ 500 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، مصرف کنید. دارو را کامل ببلعیدو از خرد، جویده و تقسیم کردن قرص ها و همچنین ازدست زدن یا لمس قرصهای خرد شده و شکسته خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. از افزایش دوز خود و یا استفاده بیشتر از زمان تجویز خودداری کنید. وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی افزایش می یابد.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

داروهایی که اسید معده را کاهش یا مسدود می کنند (مانند مهارکننده های پمپ پروتون PPI ها، مسدود کننده های H2، آنتی اسیدها) ممکن است جذب این دارو را کاهش دهند و باعث می شود تا اثر کمتری داشته باشد. هنگام استفاده از این دارو از مصرف PPI (مانند امپرازول، لانسوپرازول) خودداری کنید. اگر از داروهای ضد اسید یا مسدود کننده H2 استفاده می کنید (مانند فاموتیدین، ​​رانیتیدین)، این داروها را حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از بوسوتینیب مصرف کنید.

از مصرف دارو همراه با آب میوه (مانند اب سیب، پرتقال، گرین فوروت ) خودداری کنید، زیرا باعث کاهش جذب دارو می شود

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که متولد نشده است آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را نگهداری کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، معده و شکم درد، از دست دادن اشتها، سرفه، درد مفاصل، سردرد یا سرگیجه می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

اسهال یک عارضه جانبی شایع است. طبق دستور پزشک مایعات زیادی را بنوشید تا خطر از دست دادن بیش از حد آب بدن را کاهش دهد. ممکن است پزشک برای کنترل علائم شما داروهای ضد اسهال (مانند لوپرامید) تجویز کند. در صورت بروز اسهال شدید یا مداوم، علائم کم آبی بدن (مانند تشنگی شدید، سرگیجه، کاهش ادرار)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد، و ممکن است منجر به کم شدن تعداد سلول های خونی مانند سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها شود. این اثر می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی و خونریزی بی دلیل شود. در صورت بروز علائم غیرمحتمل مانند خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، خونریزی و کبودی آسان بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد شدید معده و شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره، تورم دست ها و مچ پا، افزایش ناگهانی وزن، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه، تنگی نفس، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو معمولاً می تواند ضایعه های پوستی خفیفی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را جدا از عارضه های نادر که می تواند نشانه ای از یک واکنش آلرژیک شدید باشد، تشخیص دهید. بنابراین، در صورت بروز، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص کبدی، بیماری کلیوی، کاهش شدید آب بدن و مواد معدنی (کمبود آب بدن) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید. برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در زمان استفاده از وسایل تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 هفته پس از قطع درمان، برای اطمینان کنترل بارداری سوال کنید

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً هنگام استفاده از این دارو و 2 هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند (به عنوان مثال، آنتی اسیدها، مسدود کننده های H2 مانند فاموتیدین و رانیتیدین، ​​مهار کننده های پمپ پروتون مانند امپرازول(

سایر داروها می توانند بر جذب نشدن این دارو در بدن شما و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ضد قارچ های آزول (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول)، بوپسرویر، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، نفازودون، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ایندیناویر، نلفیناویر، ریتوناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، داروهای سنت جان)، برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین)، تلپراویر، تلیترومایسین و غیره استفاده می شود، می توان اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش عملکرد کلیه و بررسی سطح پتاسیم خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش