ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بوسولفان Busulfan

نام های تجاری: بوسولفکس میلران بوسیلوکس بوسلون میلوسان کابیسولفان (بیشتر)

موارد مصرف

بوسولفان برای درمان سرطان خون مزمن میلوئیدی (CML) استفاده می شود. این دارو نوعی بازدارنده است و بیماری را درمان نمی کند اما می تواند باعث بهبود وضعیت بیمار شود.

اَشکال دارویی

  • محلول تزریق داخل وریدی (6 میلی گرم در میلی لیتر)؛
  • قرص خوراکی (2 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق نظر پزشک معالج معمولاً یک بار در روز به همراه غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. در طول درمان اگر فاکتورهای خون کاهش یابد، ممکن است درمان شما برای مدت کوتاهی متوقف شود. تمام یادداشت های پزشکی و آزمایشگاهی را نگهداری کنید.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. زیرا این کار نه تنها باعث افزایش بهبودی وضعیت شما نخواهد شد بلکه ممکن است خطر عوارض جانبی جدی را برای شما افزایش دهد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

تیره شدن پوست یا خشکی دهان از عوارض این دارو می­باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله: علائم بیماری کبد (مانند تهوع مداوم / استفراغ، درد شدید معده / شکم، زردی پوست / چشم، ادرار تیره)، تشنج، خستگی غیر عادی / شدید و دردناک، ادرار کردن، درد انگشت پا / مفصل، غش کردن، ضربان قلب سریع / تپنده، تاری دید را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

بوسولفان به ندرت ممکن است باعث ایجاد بیماری بسیار جدی (احتمالاً کشنده) در ریه شود که این اتفاق ممکن است بعد از ماهها یا سالها استفاده از بوسولفان منجر شود. در صورت بروز هرگونه علائم بیماری ریوی، از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرفه مداوم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

بوسولفان ممکن است باعث ایجاد سرطان های دیگری(مانند سرطان خون حاد، تومورها) شود. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با پزشک خود مشورت کنید. در صورت بروز هرگونه علائم سرطان، از جمله توده های غیرمعمول، کاهش ناگهانی وزن را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در زنان، این دارو ممکن است تخمدان ها را تحت تأثیر قرار دهد و احتمالاً باعث کاهش قدرت باروری و ایجاد تغییرات هورمونی (مانند از دست رفتن دوره های قاعدگی) شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در مردان، این دارو می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد و بیضه ها را کوچک کند، تأثیراتی که ممکن است باعث کاهش قدرت باروری مردان شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: اختلالات خون / مغز استخوان (مانند سرکوب مغز استخوان، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی، کم خونی)، اختلالات مغزی (مانند تشنج، آسیب به سر) مطلع سازید.

بوسولفان می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

دختران خردسال ممکن است پس از دریافت این دارو در معرض خطر کاهش رشد و بلوغ باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

این دارو ممکن است باردار شدن خانم ها یا پدر و مادر شدن را برای افراد سخت تر کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بوسولفان نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید. چون این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. بنابراین مردان باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد اَشکال مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. همچنین زنان باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی بوسولفان را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

اسید نالیدیکسیک، محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، کبودی / خونریزی آسان، رنگ پریدگی پوست، خستگی غیرمعمول با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خونی، هماتوکریت / هموگلوبین، عملکرد کبد) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

در اتاق در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. (ذخیره کوتاه مدت در دمای بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) مجاز است). از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش