ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بوسپیرون Buspirone

نام های تجاری: باسپار وانسپار بوسپانکس بوسپیراکس بوسیساید-5 بوسیدل-5 بوسپیرون هیدروکلراید باسپار دیویدوز (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان اضطراری استفاد شده و کمک می کند تا به طور روشن تری فکرکنید، آرام باشید، نگرانی کمتری داشته باشید و زندگی روزمره را بگذرانید. همچنین در کاهش احساس خستگی و زود رنجی کمک کرده و علائمی مانند اختلال درخواب، تعریق و ضربان قلب را کنترل می‌کند. بوسپیرون دارویی برای اضطراب (ضداضطراب) است که با تأثیر بر برخی از مواد طبیعی مغز (انتقال دهنده های عصبی) عمل می کند.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را به صورت خوراکی، معمولاً 2 یا 3 بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. ممکن است این دارو را با غذا یا به تنهایی مصرف کنید، اما مهم این است که یکی از راه ها را انتخاب نموده و همیشه آنرا به همان روال مصرف کنید تا مقدار داروی جذب شده همیشه یکسان باشد.

بوسپیرون ممکن است در نوعی قرص موجود باشدکه می تواند برای دریافت دوز مناسب تقسیم شود. دستورالعمل بسته بندی را دنبال کرده و یا نحوه تقسیم بندی قرص جهت دریافت دوز مصرفی مناسب را از پزشک داروخانه بپرسید.

به جز موارد تایید شده از جانب پزشک معالج و پزشک داروخانه، هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری نمایید. گریپ فروت می تواند احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به درمان تعیین شده و بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

ممکن است هنگام شروع مصرف این دارو، علائم اضطراب (مانند: بی قراری) قبل از بهبود تشدید شده و اثرگذاری کامل این دارو تایک ماه یا بیشتر طول بکشد.

درصورت تداوم یا تشدید علائم، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد، حالت تهوع، عصبی شدن،سبکی سر، بی قراری، تاری دید، خستگی و مشکل خواب می‌ توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را به دلیل بیشتر بودن منافع این دارو نسبت به عوارض آن برای شما تجویز کرده است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بیمارانی که از بوسپیرون استفاده می کنند ممکن است به ندرت، دچار اختلالات حرکتی مانند: لرزش، سفتی عضلات، گرفتگی عضلات صورت، حرکا تتند راه رفتن و دیسکینزی تاخیر شده و در برخی موارد ،این شرایط ممکن است دائمی باشد. درصورت بروز حرکات غیر معمول یا کنترل نشده (بخصوص صورت، دهان، زبان، بازوها یا پاها) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

درصورت بروز هریک از این عوارض جانبی نادر اما جدی مانند: خونریزی یا کبودی زود هنگام، تنگی نفس، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا غیر عادی، به پزشک مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید با جویدن، مکیدن و حل کردن دارو در دهان امکان بروز واکنش‌های آلرژیک افزایش می‌یابد.

 موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف بوسپیرون، در صورت حساسیت به این دارو یا دیگر موارد، موضوع را با پزشک معالج خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشدکه می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیکیا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت وجود بیماری خاص، استفاده از این دارو توصیه نمی شود و قبل از استفاده از این دارو، در صورت وجود مشکلاتی مانند: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص:اختلال دو قطبی (افسردگی جنون) و بیماری پارکینسون مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث گیجی و یا خواب‌آلودگی شود. همچنین مصرف الکل و ماری‌جوانا (شاهدانه) می‌تواند باعث تشدید این امر گردد. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید آن را در امنیت و وضعیت مساعد انجام دهید، خودداری نمایید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نموده و در صورت استفاده از ماری‌جوانا (شاهدانه) با پزشک معالج خود موضوع را در میان بگذارید.

به جز دستور پزشک، از توقف ناگهانی مصرف دیگر داروهای اضطراب، خودداری نمایید. بوسپیرون از بروز علائم در سایر داروها جلوگیری نکرده و ممکن است با تغییر کاربری باسپیرون، میزان مصرفی دارو به آهستگی کاهش یابد. برنامه درمانی خود را با پزشک خود در میان بگذارید و در صورت مشاهده علائم، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از این دارو در دوران بارداری، تنها در موارد اضطراری مجاز می‌باشد. در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

اگر چه انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نمی‌باشد، ولی داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار داشته باشند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه‌ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات داروییبوسپیرونرا پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

مصرف داروهای مهار کننده اِم‌.آ.‌او (MAO) با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی شود.در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده اِم‌.آ.‌او (ایزوکاربوکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کرده و توجه داشته باشید به مدت دو هفته قبل از شروع درمان با این دارو، نباید از داروهای مهار کننده اِم‌.آ.‌او استفاده نمود. زمان شروع یا قطع مصرف این دارو را از پزشک معالج خود سوال نمایید.

قبل از استفاده از این دارو، تمام داروهای با نسخه، بدون نسخه و گیاهی مانند: داروهای ضد افسردگی (از جمله اس.اس.آر.آی‌ها(SSRI) مانند فلوکستین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمیتریپتیلین، نورتریپتیلین، ترازودون)، هالوپریدول، داروهایی که با تأثیر بر برخی از آنزیم های کبدی، دفع بوسپیرون از بدن را کند می کنند از جمله: ضد قارچ های آزول (مانند: ایتراکونازول، کتوکونازول)، ریتوناویر، نفازودون، دیلتیازم، داروهایی که با تأثیر بر برخی از آنزیم های کبدی از جمله رفامایسین ها (مانند: ریفامپینو ریفابوتین)،کورتیکواستروئیدها (مانند دگزامتازون) و برخی از داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین، فنوباربیتال) سرعت حذف بوسپیرون از بدن را که ممکن است استفاده کنید تسریع می کنند، به پزشک خود یاپزشک داروخانه اعلام کنید.

در صورت استفاده از سایر محصولات خواب آور مانند تسکین دهنده درد یا سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماریجوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند سیتریزین، دیفن هیدرامین)، موضوع را به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد خواب آور باشند. نحوه استفاده صحیح و مطمئن از این داروها را از پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (از جمله اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون) تداخل ایجاد کرده و باعث بروز نتایج آزمایش نادرست می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از تجویز خودسرانه این دارو به دیگران خودداری نمایید.

تمام قرارهای منظم پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کرده و در صورت استفاده از ترازودون، آزمایش عملکرد کبد ممکن است به طور منظم برای بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

محصول آمریكایی را در یك ظرف محكم در بسته در دمای اتاق زیر 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) و محصول کانادایی را در یک ظرف کاملاً بسته در دمای اتاق 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.

از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش