ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بکساروتن Bexarotene

نام های تجاری: تارگرتین

موارد مصرف

از بکساروتن برای درمان مشکلات پوستی نوع خاصی از سرطان (لنفوم سلول T پوستی - CTCL) استفاده می شود. این دارو به گروهی از داروها به نام رتینوئیدها (مشتقات ویتامین A) تعلق دارد. بکساروتن باعث کاهش یا توقف رشد سلول ها در بدن می­شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی(75 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از بکساروتن وهربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می ­توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق نظر پزشک معالج معمولاً یک بار در روز به همراه غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. دارو را کامل ببلعید و از جویدن وله کردن دارو اجتناب کنید. اگر کپسول شکسته یا نشت کرده از آن استفاده نکنید. اگر محتوای کپسول با پوست شما تماس پیدا کرد بلافاصله موضع را با آب و صابون بشویید و به پزشک خود بگویید.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. زیرا این کار نه تنها باعث افزایش بهبودی وضعیت شما نخواهد شد بلکه ممکن است خطر عوارض جانبی جدی را برای شما افزایش دهد.

برای مشاهده وضعیت بهبودی ممکن است تا چند ماه مصرف این دارو طول بکشد. همچنین دوز مصرفی شما در این مدت توسط پزشک معالج تنظیم می­شود.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند. برای یادگیری دستورالعمل­ های مناسب نحوه استفاده درست و نگهداری از این دارو حتما با پزشک داروساز خود مشورت کنید.

عوارض جانبی

سردرد، خستگی، حالت تهوع، استفراغ، خشکی پوست، اسهال یا اختلال در خواب می ­توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، پزشک را در جریان بگذارید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو می تواند مرتباً سطح چربی های "مضر" (کلسترول / تری گلیسیرید) در خون شما را افزایش دهد. بنابراین پزشک برای اندازه گیری این چربی ها، آزمایش خون را تجویز می کند. بنابراین اگر سطح چربی خون بیش از حد بالا رود، ممکن است لازم باشد پزشک دوز مصرفی بکساروتن شما کاهش دهد یا متوقف کند، یا اینکه داروی کلسترول را شروع کنید.

همچنین این دارو می تواند باعث کم کاری تیروئید شود. در صورت بروز هر یک از این علائم کم کاری تیروئید مانند: افزایش غیرمعمول وزن، احساس سرما، یبوست، ضربان قلب آهسته، کمبود انرژی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما نیز آزمایش خون را تجویز می کند و ممکن است برای شما داروی تیروئید تجویز کند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد معده، تورم دست ها / پاها، درد عضلانی/ سفتی / گرفتگی عضلات، ضربان قلب سریع / تپنده قلب، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند افسردگی، اضطراب، افکار خودکشی کردن) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی اما غیر معمول از جمله: درد شدید شکم/کمر/ معده، حالت تهوع/ استفراغ مداوم، ادرار تیره، تغییرات بینایی، زردی چشم و پوست، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت شود. در صورت بروز علائم عفونت مانند: تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به داروهای مربوط به ویتامین A (سایر رتینوئیدها مانند ایزوترتینوئین)، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، در صورت داشتن بیماری خاص همچون لوزالمعده از این دارو استفاده نشود و با پزشک یا پزشک داروخونه مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی به خصوص: مصرف بی رویه الکل، آب مروارید، چربی خون بالا (کلسترول بالا / تری گلیسیرید)، دیابت، بیماری کیسه صفرا، مشکلات کبدی، مشکلات روحی / خلقی (مانند افسردگی)، مشکلات تیروئید (به عنوان مثال، کم کاری تیروئید) مطلع سازید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های خورشید بپرهیزید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و یا لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت شود، بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، مرتباً دستان خود را بشویید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند باردار هستند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک یا داروساز شما ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد. بنابراین بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

 این دارو نباید با داروهای همچون جم فیبروزیل استفاده شود زیرا ممکن است تداخلات دارویی جدی ایجاد شود.

اگر در حال حاضر از داروهای ذکر شده در بالا استفاده می کنید، قبل از شروع بکساروتن به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

قبل از استفاده از این دارو، بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) همچون: ضد قارچ ها مانند ایتراکونازول / کتوکونازول، آنتی بیوتیک های ماکرولید مانند کلاریترومایسین / اریترومایسین، سایمتیدین، ​​ریفامایسین ها از جمله ریفابوتین، گل راعی، داروهای ضد تشنج خاص مانند فنی توئین / فنوباربیتال) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

این دارو ممکن است اثر ضد بارداری های هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد. که این عمل می تواند منجر به بارداری شود. هنگام استفاده از این دارو باید از فرم قابل اعتماد دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو می تواند بر روی نتایج برخی تست های آزمایشگاهی و پزشکی اثر گذاشته و احتمالا منجر به کاذب شدن نتیجه آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است، قبل از استفاده از این محصول نام تمام داروهایی که مصرف می کنید را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند تست های بارداری، آزمایش های کبد / تیروئید، سطح کلسترول / تری گلیسیرید، شمارش گلبول­های سفید خون) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را به همراه وعده غذایی مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق (بین 36-77 درجه فارنهایت یا 2-25 درجه سانتیگراد) و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش