ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بیزوپرولول Bisoprolol

نام های تجاری: بیکسوپرول زبتا کنکور کور کانکرولول بیزوپرولول نورمون بی بتا بیزوپرولول فومارات بیزوپرولول ساندوز بتالکو بیزوپکس زبرال زباکر بیسوتا بیزوفار زیبتال زپرول آرتیبت پرولی زکس پروفام دلکور روبتا کنکُر زپرول (بیشتر)

موارد مصرف

Bisoprololبیسوپرولول

از بیسوپرولول همراه با دیگر داروها یا بدون آنها، برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام بتا بلاکرها است. این دارو از عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن مانند اپی نفرین بر روی قلب و عروق خونی جلوگیری می کند؛ در نتیجه موجب کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار روی قلب می شود.

Bisoprololبیسوپرولول

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق تجویز پزشک، معمولا یک بار در روز به صورت خوراکی و همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید.

مقدار مصرف این دارو براساس عارضه پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

مشاهده اثر بخشی این دارو در درمان فشار خون بالا، ممکن است چندین هفته زمان ببرد. مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس بهبودی می کنید. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید عارضه (به عنوان مثال، فشار خون بالا بماند یا افزایش یابد) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به خستگی، ضربان قلب کند، اسهال و سرگیجه اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از حالت نشسته یا خوابیده بلند شوید.

Bisoprololبیسوپرولول

این دارو ممکن است جریان خون در دست ها و پاها را کاهش دهد و باعث ایجاد احساس سرما در آنها شود. سیگار کشیدن ممکن است باعث تشدید این عارضه شود. لباس گرم بپوشید و از استعمال دخانیات خودداری کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی: ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش، کبود شدن انگشتان دست و پا، مشکل تنفسی، اختلالات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، نوسانات خلقی، افسردگی)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه ممکن است از این دارو برای درمان نارسایی قلبی نیز استفاده شود، اما بعضی از افراد به ندرت ممکن است دچار علائم جدید یا شدید تر از نارسایی قلب شوند. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی: تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول و افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

اگر مبتلا به بیماری های خاص دیگری نیز هستید نباید از این دارو استفاده کنید. در صورت ابتلا به هر یک از این بیماری ها: انواع خاصی از آریتمی قلب (مانند ضربان قلب کند، انسداد دهلیزی - بطنی درجه دو یا سوم)، نارسایی شدید قلبی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

Bisoprololبیسوپرولول

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به اختلالات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن و آمفیزم)، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، بیماری تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، واکنش های آلرژیک جدی از جمله مواردی که نیاز به درمان با اپی نفرین دارند، مشکلات گردش خونی (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، اختلالات روحی / روانی (مانند افسردگی)، بیماری عضلانی خاص (میاستنی گراویس)، مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از انجام جراحی پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید.

در صورت ابتلا به دیابت، این دارو ممکن است تپش قلب و ضربان قلب تندی را که معمولاً در هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، مخفی کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند. همچنین این دارو ممکن است کنترل قند خون را دشوار کند. قند خون خود را طبق دستورالعمل ها به طور مرتب بررسی کنید و نتایج را به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک شما داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی برایتان تجویز کند.

کودکان بیشتر در معرض خطر کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) قرار می گیرند، به خصوص اگر دچار استفراغ هستند یا به طور منظم غذا نمی خورند. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، به کودکان طبق یک برنامه منظم غذا دهید. اگر کودک شما نمی تواند به طور منظم غذا بخورد، استفراغ می کند یا علائمی دارد که نشان دهنده کاهش قند خون است (مانند تعریق، تشنج)، مصرف این دارو را قطع کرده و بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود در مورد خطرات و فواید آن صحبت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک عمومی یا پزشک داروخانه از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر خواهد داشت. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان مصرف دارو را تغییر ندهید.

پیش از مصرف این دارو، تمام داروهای با نسخه و بی نسخه یا محصولات گیاهی مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید، به خصوص اگر از فینگولیمود استفاده می کنید.

Bisoprololبیسوپرولول

برخی از داروها دارای موادی هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون را افزایش دهند. پزشک داروخانه را در جریان دارو های مصرفی خود قرار داده و در مورد نحوه مصرف ایمن آنها (به ویژه داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن) از او سوال کنید.

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه کنید و لیست را با پزشک خود و پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، ضعف شدید، غش و مشکل تنفسی باشد.

توجه

با پزشک خود در مورد ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود که می توانند به عملکرد بهتر این دارو کمک کنند (مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی) صحبت کنید.

در طول مصرف این دارو، فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را به طور مرتب بررسی کنید. همچنین از نحوه کنترل و اندازه گیری فشار خون و نبض خود در خانه آگاهی یابید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش