ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بیسموت ساب سالیسیلات Bismuth Subsalicylate

نام های تجاری: کائوپکتات بیسمارکس بیسماترول کلا-پکتین دی اس پپتیک ریلیف پپتو-بیسمول پرسی مدیسین پینک بیسموت کی-پک (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان ناراحتی های معده، سوزش معده و حالت تهوع استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان اسهال و پیشگیری از اسهال مسافران استفاده می شود. این دارو به کاهش رشد باکتری هایی که باعث اسهال میشوند، کمک می کند.

از خود درمانی با این دارو خودداری کنید. علائمی مانند تب یا مدفوع دارای خون یا مخاط می توانند نشانه هایی از یک بیماری جدی باشد. در صورت مشاهده این علائم، فوراً با پزشک خود برای ارزیابی و درمان مناسب مشورت کنید.

این دارو و سایر داروها تحت نظر پزشک برای درمان زخم معده ناشی از باکتری های خاص (هلیکوباکتر پیلوری) استفاده می شود.

از خوددرمانی با این دارو برای درمان زخم معده خودداری کنید.

این دارو حاوی سالیسیلات می باشد. در صورت مصرف سالیسیلات ها در بیماران دارای زخم، می توانند باعث بروز خونریزی های جدی شود.

ساختار دارو را بررسی کنید حتی اگر قبلاً از این محصول استفاده کرده اید. ممکن است مواد تشکیل دهنده آن تغییر پیدا کرده باشد. همچنین، محصولاتی با نام های مشابه ممکن است حاوی ساختار و اهداف درمانی متفاوتی باشند.

مصرف یک داروی اشتباه می تواند منجر به آسیب شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید به صورت خوراکی، طبق دستور بسته بندی محصول یا طبق دستور پزشک مصرف شود. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.از افزایش میزان دوز مصرفی خود بیشتر از حد مجاز خودداری کنید.

از مصرف این دارو بیش از مقدار توصیه شده باتوجه به سن فرد خودداری کنید. انواع زیادی از این دارو موجود می باشد. دستورالعمل های مقدار مصرفی دارو را برای هر محصول با دقت مطالعه کنید زیرا ممکن است جزئیات مصرف هردارو متفاوت باشد.

در صورت مصرف قرص های جویدنی، هر قرص را به طور کامل بجوید و قورت دهید. در صورت مصرف فرم مایع این دارو، دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

این دارو ممکن است با داروهای دیگر (مانند آنتی بیوتیک های تتراسایکلین، کلروکین) واکنش نشان دهد و از جذب کامل آنها توسط بدن جلوگیری کند. در رابطه با چگونگی زمان بندی مصرف داروهای خود با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. در صورت مصرف این دارو برای اسهال و طول کشیدن اسهال بیش از 2 روز، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی این دارو نادر می باشد. شایع ترین عوارض جانبی تیره شدن مدفوع و یا زبان می باشد. این عوارض بی خطر می باشند و با قطع دارو از بین می روند.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

استفراغ مداوم یا اسهال منجر به کاهش جدی آب بدن می شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن، مانند کاهش ادرار غیرمعمول، خشکی دهان یا تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، یا سرگیجه / سبکی سر، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بروز هر گونه عارضه جانبی مانند صدای زنگ گوش، کاهش شنوایی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث خونریزی جدی از معده یا روده شود. در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی مانند استفراغ شبیه به تفاله قهوه، مدفوع سیاه / قیری / خونی، درد مداوم معده / شکم مصرف این دارو را متوقف کنید و بلافاصله با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری مثل حساسیت به آسپیرین، به سالیسیلات ها (مانند سالسالات) یا به داروهایی(مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

 این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورت ابتلا به برخی بیماری های خاص این دارو دارای منع مصرف می باشد. بنابراین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خونریزی (مانند هموفیلی)، مدفوع خونی / سیاه / قیری، مطلع سازید.

این دارو حاوی آسپارتام می باشد. در صورت ابتلا به فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری دیگر که فرد را ملزم به محدود کردن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) می کند، در رابطه با مصرف ایمن این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو حاوی محصولی شبه آسپیرین (سالیسیلات) می باشد.این دارو در کودکان و نوجوانان مبتلا به آبله مرغان، آنفلوانزا یا بیماری تشخیص داده نشده یا اگر اخیراً واکسن دریافت کرده اند منع مصرف دارد.

در این موارد، مصرف آسپیرین یا محصولات مشابه آسپیرین خطر ابتلا به سندرم ری، یک بیماری نادر اما خطرناک را افزایش می دهد.

تنها در صورت لزوم از این دارو در طول 6 ماه اول بارداری، استفاده کنید. استفاده از آن در 3 ماه آخر بارداری به دلیل صدمه احتمالی به نوزاد متولد شده و تداخل در زایمان، توصیه نمی شود. به همین دلیل در رابطه با خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، با این حال، داروهای مشابه از شیر مادر به نوزاد منتقل می شوند و می توانند اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار داشته باشند به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک یا پزشک داروخانه از قبل در رابطه با هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و فرد را برای آنها تحت نظر دارد. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را به خصوص :اسید والپروئیک، مهار کننده های آنیدراز کربنیک (مانند استازولامید)، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، دی کلر فنامید، متوترکسات

را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

این دارو در صورت تداخل مصرف با سایر داروهایی که ممکن است باعث خونریزی شود مانند داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "داروهای رقیق کننده خون" مانند دبیگاتران / انوکساپارین / وارفارین و سایر موارد، خطر خونریزی را افزایش می دهد.

تمام برچسب های داروهای بانسخه و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از آنها حاوی تسکین دهنده درد / کاهنده تب (مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن) می باشند که مشابه این دارو می باشند و اگر با هم مصرف شوند، خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می دهد. در صورت تجویز پزشك بنابر دلایل خاص مانند حمله قلبی یا پیشگیری از سكته، آسپیرین با دوز پایین باید ادامه یابد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و پزشک داروخانه مشورت کنید.

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. لیستی از تمام داروهای خود را با خود نگه دارید و لیست را با پزشک و پزشک داروخانه خود به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سو مصرف ممکن است شامل: صدای زنگ گوش، کاهش شنوایی باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در صورت مصرف این دارو برای درمان اسهال، مقدار زیادی آب بنوشید تا خطر از کمبود شدید آب بدن را کاهش دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از یخ زدن و نگهداری این دارو در حمام خودداری کنید.

محصولات مختلف ممکن است روش های ذخیره سازی متفاوتی داشته باشند. به اطلاعات چاپ شده روی بسته مراجعه کنید. می توانید سوالات خود را، از پزشک داروخانه بپرسید. همه داروها و محصولات گیاهی را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش