ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بینیمتینیب Binimetinib

نام های تجاری: مکتووی

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوعی سرطان پوست (ملانوم) استفاده می شود و متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند. این عمل با کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی کار می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (15 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو بهتر است دو بار در روز طبق دستور پزشک مصرف گردد. در صورتی که بر طبق نظر پزشک، دارو باید دو بار در روز استفاده شود بهتر است در دو وعده با فاصله 12 ساعت مصرف شود. 

اگر بعد از مصرف دوز استفراغ کردید، در آن زمان دوز دیگری مصرف نکنید.اما دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنید بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

مصرف این دارو بیشتر از مقدار تجویز شده روند بهبودی را سرعت نمیبخشد و ممکن است باعث افزایش بروز عوارض جانبی شود.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند نباید این دارو را مصرف کنند و یاحتی گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی، درد شکم، یبوست یا سرگیجه می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر عوارض را کاهش دهد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله خونریزی، کبودی، مدفوع سیاه یا خونی، استفراغ حاوی خون یا مانند لکه های قهوه، درد عضلانی / حساسیت به لمس / ضعف، علائم نارسایی قلبی (مانند کوتاه بودن نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول ناگهانی)، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، کاهش بینایی، دیدن هاله ها / نقاط رنگی)، درد چشم / تورم / قرمزی، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث لخته شدن خون شود (مانند آمبولی ریوی، سکته مغزی، حمله قلبی، ترومبوز ورید عمقی). اگر سابقه لخته شدن خون یا بی تحرک بودن (مانند پروازهای بسیار طولانی هواپیما یا بستری بودن) داشته باشید، ممکن است در معرض خطر افزایش لخته خون باشید. اگر از محصولات حاوی استروژن استفاده می کنید، اینها همچنین ممکن است خطر شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از این دارو، در صورت داشتن هر یک از این شرایط، آنها را به پزشک یا داروساز خود گزارش دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تنگی نفس / تنفس سریع، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، گیجی، سرگیجه ناگهانی / غش، درد / تورم / گرما در کشاله ران / ساق پا، سردردهای شدید، مشکل در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به موارد خونریزی، فشار خون بالا، بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی)، مشکلات چشم، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند یا حتی گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شوید، ممکن است به جنین آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و 30 روز پس از قطع درمان، باید با روش های قابل اطمینان از بارداری جلوگیری شود.

اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، هنگام استفاده از این دارو و 3 روز پس از قطع درمان، شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی بینیمتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. آزمایشات پزشکی (مانند آزمایش ژن BRAF، عملکرد قلب / کلیه / کبد، معاینات پوستی / چشم، سطح CPK، شمارش کامل خون) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش