بیوالیرودین Bivalirudin

نام های تجاری: بیوالی رودین

اطلاعات دارویی


بیوالیرودین (Bivalirudin) یک پپتید ۲۰ رزیدوی سنتزی است که ضد انعقاد کننده خون (مهارکننده ترومبین) می‌باشد و به جلوگیری از تشکیل لخته‌های مضر کمک می‌کند. بیوالیرودین برای درمان ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین، جلوگیری از ترومبوز و استفاده در بیماران تحت مداخله عروق کرونر پوست (PCI) مفید است.

بیوالیرودین در بیمارانی که به دلیل آنژین ناپایدار، سندرم کرونر حاد متوسط و پرخطر دارند تجویز می‌شود.

نام های تجاری: Angiomax , Angiox

کاربردهای


کاهش سردردهای پس از آنژیوگرافی
به عنوان داروی انعقادی در برداشتن کاتترهای وریدی.
مقدار و روش درست مصرف داروی بیوالیرودین
قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی بیوالیرودین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
این دارو به صورت وریدی تزریق می‌شود. دارو را به عضله تزریق نکنید.

مکانیسم اثر

بیوالیرودین یک مهار کننده برگشت پذیر ترومبین با شروع اثر سریع و نیمه عمر کوتاه است. این دارو فاقد خطراتی نظیر ترومبوسیتوپنی ناشی از مصرف هپارین و ترومبوز-ترومبوسیتوپنی (HIT / HITTS) است. این دارو همچنین نیازی به binding cofactor مانند آنتی ترومبین ندارد.

 

موارد منع مصرف


به تاریخ انقضای داروی بیوالیرودین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی بیوالیرودین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی بیوالیرودین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.


مصرف بیوالیرودین در دوران بارداری و شیردهی


در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.

تاثیر مصرف داروی بیوالیرودین بر رانندگی


داروی بیوالیرودین ممکن است باعث سرگیجه شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی


تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

این دارو ممکن است با رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین و هپارین تداخل دارویی داشته باشد.

برچسب روی تمام داروهای با نسخه و بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید را بررسی کنید، زیرا این محصولات دارویی ممکن است حاوی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) یا سالیسیلات‌ها باشند، از جمله داروهای ضد درد / تب ( مانند استامینوفن) که مشابه بیوالیرودین هستند و ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد.

هشدار


بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی بیوالیرودین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر هرگونه مشکل کبدی و کلیوی دارید.
اگر مشکل قلبی عروقی حادی دارید.
در صورتی که مشکل لخته شدن خون و یا خونریزی دارید.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

 

عوارض مصرف


همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

خونریزی و کبودی
سرفه خونی
سردرد
سرگیجه
خستگی
ضعف
قرمزی، سوزش و التهاب در محل تزریق دارو
واکنش‌های آلرژیک مانند کهیر، پوسته پوسته شدن پوست، تنگی نفس: در این صورت سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی بیوالیرودین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد


این دارو در مراکز درمانی تزریق می‌شود و به همین دلیل احتمال مسمومیت وجود ندارد. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خونریزی غیر معمول و طولانی مدت، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری


این دارو توسط پرستاران و افراد متخصص در مراکز درمانی نگهداری می‌شود.
معمولا محلول آماده تزریق بیوالیرودین را تا ۲۴ ساعت می‌توانید در دمای ۸-۲ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

با قوانین سین سا موافقم.