ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بیکالوتامید Bicalutamide

نام های تجاری: کازودکس بیکالوکس کالوتاید بیلورون آپو-بیکلوتامید بیکالومید بيكلوتاميد هگزال بیکاناکس-آی اچ بیکالوکرن (بیشتر)

موارد مصرف

بیکالوتامید

از بیکالوتامید برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود. این دارو باعث جلوگیری از عملکرد هورمون های مردانه در پروستات و کند شدن رشد سلول های سرطانی می شود.

زنان و کودکان باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

بیکالوتامید

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف بیکالوتامید و در هر بار مصرف برگه دستورالعمل دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را به نحوی که پزشک تجویز کرده و به صورت خواکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز مصرف کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از افزایش خوسرانه دوز آن خودداری کرده و آن را بیشتر از زمان تجویز شده و در مقادیر بیشتر مصرف نکنید. زیرا عارضه شما بهبود نخواهد یافت و در این صورت فقط باعث افزایش عوارض جانبی جدی می شود.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از مصرف آن و تنفس گرد و غبار قرص های آن خودداری کنند.

عوارض جانبی

گرگرفتگی، تورم / حساسیت / درد سینه، حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، ناراحتی معده، تغییر وزن، سردرد، اختلال در خواب، خواب آلودگی یا سرگیجه ممکن است در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: افزایش تشنگی / ادرار، کاهش توانایی / میل جنسی، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند اضطراب، افسردگی)، تورم دست / مچ پا / پا، تنگی نفس، افزایش سرفه، بی حسی / سوزن سوزن شدن پوست، درد استخوان / مفصل، خستگی غیرمعمول، ضعف عضلانی، ادرار دردناک / خونی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم) سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث بروز بیماری های جدی کبدی(احتمالاً کشنده) شود. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، زردی چشم / پوست، درد معده / شکم، ادرار تیره.

بیکالوتامید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسب، سریعا به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری کبدی، دیابت و بیماری قلبی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین این دارو ممکن است حساسیت نسبت به آفتاب را افزایش دهد. مدت زمان حضور در معرض نور خورشید را محدود کنید. از برنزه کردن پوست و استفاده از لامپ حمام آفتاب(لامپ فرابنفش) خودداری کنید.

در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

بیکالوتامید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به دندان پزشک خود اطلاع دهید. از مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی خودداری کنید. زیرا این دارو این ممکن است به جنین یا نوزاد شیرخوار آسیب برساند.

برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. مردان و همسران آنها باید به مدت 130 روز پس از درمان با بیکالوتامید از روش های مطمئن برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند زیرا این دارو ممکن است باعث آسیب رسیدن به اسپرم ها شود.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: "رقیق کننده های خون" (مانند وارفارین).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند قطع تنفس یا مشکل در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند سطح PSA، عملکرد کبد، قند خون، شمارش کامل خون) در طول مصرف این دارو انجام شود. تمام قرار های پزشکی و آزمایش ها را به خاطر بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش